Pytania O Samodzielną Praktykę Jogi Dla Kręgosłupa – odpowiada Gosia Kobus – Kwiatkowska

Oto kilka najczęściej powtarzających się pytań jakie spłynęły do nas po Internetowych Warsztatach jogi dla kręgosłupa z Gosią Kobus – Kwiatkowską…

Mam zwyrodnienia w każdym odcinku kręgosłupa (…). Czy mogłam się do tego przyczynić poprzez złe praktykowanie jogi?

Zmiany zwyrodnieniowe postepują z wiekiem jako naturalny proces. Nie sądzę aby joga mogła się do tego przyczynić! Nieprowidłowa praca w asanach musiała by trwać całe lata, przy częstym wykonywaniu nieprawidłowego wzorca ruchu, aby były z tego takie konsekwencje.

Czy wszystkie ćwiczenia są bezpieczne przy jednoczesnej dyskopatii szyjnej i ledźwiowej?

Nigdy jednak nie praktykuj na bólu! Cały kurs został stworzony dla osób mający problem z bólem kręgosłupa. Także dyskopatią, głównie dla tych z przepukliną skierowaną w tył.

joga dla kregoslupa dyskopatia szyjna

 

_DSC7031 joga dla kregoslupa dyskopatia ledzwiowa

 

Czy jogą można sobie zaszkodzić?

Jak każdą inną aktywnością 😉 Nie można stwierdzić, że na każdego joga zadziałą pozytywnie w 100% bo każdy z nas jest inny. Ale zawsze można modyfikować asany tak, aby przynosiły korzyści.

Pamiętaj, że ból jest jednym z sygnałów alarmowych, jeśli joga go nie powoduje, nie ma powodów do obaw. W razie potrzeby zawsze radzę skontaktowac się z zaufanym nauczycielem jogi w Twojej okolicy.

 

Oczywiście nie w fazie ataku rwy kulszowej, ale jeśli tylko objawy ustąpią to gorąco polecam! W szczególności sesję przeciwbólową i wieczorną 😉

_DSC7257

Pozycja na złagodzenie dyskomfortu wynikającego z rwy kulszowej.

A co jesli niewłaściwie wykonam asanę w domu?

Zawsze istnieje takie prawdopodobieństwo. Możesz się wzorować na tym co pokazuję, polecam też wziąć lustro do początkowej fazy praktyki jogi aby móc się samodzielnie skorygować.

 

Jakie asany polecasz na ból w odcinku piersiowym?

Trzeba najpierw zróżnicować czy ból pochodzi z układu kostnego czy mięśniowego. Większość asan dość szybko przynosi ulgę jeśli chodzi o układ mięśniowy i powięziowy. Praktykująć zarówno sesję na odc. szyjny jak i na odc. Lędźwiowy z kursu “Jogowa Fizjoterapia Kręgosłupa” pośrednio wpływasz na odc. piersiowy. Mimo że dzielimy nasze ciało na odcinki (głównie w celach opisowych) tak na prawdę nasze ciało stanowi integralną całość.

joga dla kregoslu

 

 

Czy ćwiczenia będą odpowiednie również dla kobiet w ciąży?

Po odpowiedniej modyfikacji (wykluczenie leżenia na brzuchu, skrętów, w leżeniu na placach otwieranie bioder z podpartymi udami) można je wykonywać.

 

Mam uszkodzony staw biodrowy (wypadek) i mam przez to problem z odwodzeniem – wywołuje ból. Jak sie to ma do pokazanych ćwiczeń?

Będziesz musiałą skorzystać z dodatkowych pomocy do jogi które umożliwią Ci poprawne ustawienie z pozycji. W kursie “Jogowa Fizjoterapia Kręgosłupa”  w dużej części pokazuję jak sobie pomóc, ale być może Twój przypadek będzie szczególny. Wtedy polecała bym skontaktowanie się z doświadczonym nauczycielem jogi lub fizjoterapeutą, który zbadał by zakres ruchu w stawie.

 

Czy przy elastopatii i niestabilności stawu krzyżowo-biodrowego można ćwiczyć jogę?

W kursie proponuję same łagodne asany, jednak Twój przypadek jest szczególny. Jeśli chodzi o staw krzyżowo biodrowy znajdziesz tam w większości rozwiązania o działniu przeciwbólowym. Jeśli twoje stawy obwodowe są również niestabilne, proponowała bym praktyke pod okiem nauczyciela jogi.

 

A co z osobami z endoprotezą biodra?

Jeśli rehabilitacja po zabiegu się zakończyła to mogę polecić ten kurs. Oczywiście endoproteza może w pewien sposób ograniczać zakres ruchomości.

 

Czy przedstawiony program jest dobry dla osoby z hyperlordozą ledzwiową?

Będziesz musiałą jedynie wyeliminować asany takie jak sfinks (leżenie na brzuchu w podporze na przedramionach) i innego rodzaju przeprosty (jak pies z głową w dole wykonywany tylko z odc. lędźwiowego). Zwróć też koniecznie uwagę na wzmocnienie mięśni brzucha, nie tylko mięsnia prostego, ale tekże wszystkich mięśni głębokich brzucha (tutaj pomocna jest prawidłowo wykonana chaturanga dandasana lub klasyczny plank).

_DSC7005

Sfinksa nie polecamy osobom z hyperlordozą ledzwiową!

 

Czy przy skoliozie można wykonywać wszystkie ćwiczenia?

Asany z założenie mają w równomiernym stopniu rozwijać obie strony ciała, co oznacza że mają wyrównywać różnicę pomiędzy prawą, a lewą stroną.

Mięśnie, które są napięte i poprzykurczane asany mają rozciągnąć, a mieśnie które są rozciągnięte i osłabione mają za zadanie wzmocnić. Nie pogłębiamy tylko wykonania pozycji w kierunku pogłębiającym skoliozę, a pracujemy więcej na stronie przeciwnej.

Jeśli skolioza jest do maksymalnie II stopnia lub wnosi nie więcej niż około 30 stopni można próbować rehabilitować się poprzez asany jogi.

_DSC7036

Propozycja pozycji z kursu “Jogowa Fizjoterapia Kręgosłupa” dla osób ze skoliozą

 

Czy przy zmianach zwyrodnieniowych kolan, które czasem bolą, można wykonywać wszystkie ćwiczenia?

Tak. Zwróciła bym tylko szczególną uwagę na Virasanę (siad klęczny), jeśli w nim pojawia się ból proponuję zastąpić ją siadem skrzyżnym (sukhasana).

joga dla

Siad klęczny, ktorego nie polecamy osobom ze zwyrodnieniami kolan!

_DSC7001

Siad skrzyżny polecamy osobom ze zwyrodnieniem kolan!

 

Czy przy nadelastyczności wskazane jest praktykowanie jogi, czyli dalsze uelastycznianie?

Asany jogi uelastyczniają ale także wzmacniją. Przez co w róznomierny sposób rozwijają ciało. W przypadku osób nadelastycznych proponowała bym się skupić bardziej na praktyce wzmacniającej (takiej jak np. Ashtanga Vinyasa Yoga), oraz nie pracowanie na pełnym zakresie ruchu, co powoduje zwiększanie wytrzymałości mięśni.

 O autorze

Małgorzata Kobus
Z wykształcenia magister fizjoterapii. W 2013 roku ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, gdzie broniła pracy magisterskiej pt. „Analiza zmian ruchomości w obrębie kręgosłupa i stawów biodrowych kobiet i mężczyzn praktykujących Ashtanga Vinyasa Jogę”.

Wiedzę z anatomii, fizjologii i biomechaniki zdobytą na studiach połączyła z jej największą pasją, którą jest joga.

Inne artykuły tego autora