(Naj)trudniejsze asany cz. 7 – Vashistasana B

Vashistasana B to pozycja wymagająca długich przygotowań. Dla wielu osób już sama boczna deska jest nie lada wyzwaniem, a co dopiero utrzymanie ciężaru ciała na jednej dłoni i jednej nodze, równocześnie rozciągając drugą nogę do góry! Trzymając się zasady, że droga jest samym celem w sobie, wyrusz ze mną w tę podróż i przygotuj się do Vashistasany B.

Czego potrzebujesz?
Silnych ramion i nadgarstków, otwartych bioder, elastycznych tyłów i wewnętrznych stron nóg, silnych mięśni brzucha.

Od czego zacząć?
Rozpocznij od budowania siły z Surya Namaskar A i B. Przed każdą Chaturanga Dandasana zatrzymaj się w pozycji deski i wytrzymaj dwa oddechy.

Krok 1 – Prasarita Padottanasana D

Vashistasana B

Stań w rozkroku. Rozłóż ręce na boki. Wyobraź sobie, że od nadgarstka do ziemi opuszczasz sznurek. Ustaw nogi na tę odległość z delikatnie ustawionymi piętami na zewnątrz. Z wydechem wykonaj skłon do przodu, chwyć duże palce. Weź jeszcze jeden głęboki wdech, wydłuż plecy, wciągnij pępek. Z wydechem przyciągnij klatkę do nóg a głową sięgaj do ziemi. Zaangażuj uda. Postaraj się przenieść ciężar ciała na przód stóp. Pozostań w tej pozycji na kilka oddechów.

Krok 2 – Utthita Hasta Padangusthasana B

Vashistasana B

Rozpocznij ze złączonymi nogami. Przenieś ciężar ciała na lewą nogę. Prawą ręką chwyć duży palec prawej stopy a lewą dłoń połóż na biodro. Wdech, unieś nogę do góry. Z wydechem przenieś nogę na prawą stronę. Wydłużaj kręgosłup. Jeżeli nie możesz wyprostować kolana, jest to sygnał, że potrzebujesz więcej asan rozciągających wewnętrzną stronę nóg. Pozostaw zgięte kolano lub wyprostuj je z pomocą paska. Rotuj prawe udo na zewnątrz i ciągnij nogę wysoko do góry. Spójrz na ziemię w lewą stronę. Pozostań w tej pozycji na 5 oddechów i zmień stronę.

Krok 3 – Vashistasana

Vashistasana B

Zacznij w pozycji psa z głową w dół. Na wdechu przenieś ciężar ciała do przodu i ustaw ciało w jednej linii, równolegle do podłogi. Teraz podnieś lewą rękę do góry i przesuń nieznacznie do przodu. Tak żeby pierwsza była ułożona dłoń a w drugiej kolejności bark. Na wdechu obróć się w prawo unosząc prawe ramię do góry. Połącz stopy. Ułóż ręce w jednej linii i odepchnij się od podłoża. Rozłóż równomiernie ciężar ciała pomiędzy dłoń a stopy. Pozostań w tej pozycji na 5 oddechów i zmień stronę. Odpocznij w Balasanie. Wróć do psa z głową w dół a następnie do bocznej deski.

Vashistasana B

Tym razem spróbuj wcisnąć dolną nogę w podłogę a górną unieść do góry. Odpychaj się dłonią i stopą od podłogi. Poczuj, jak reszta ciała unosi się do góry i twoje boki ciała uzyskują kształt łuku. Pozostań na 5 oddechów i zrób na drugą stronę. Następnie odpocznij w pozycji dziecka.

Podejmij próbę – Vashistasana B

Vashistasana B

Na dzień dzisiejszy już bardziej nie będziesz gotowa! Czas podjąć wyzwanie. Wróć do bocznej deski, wciśnij dolną nogę w podłogę i unieś górną. Zegnij ją w kolanie. Chwyć palcami za duży paluch i zacznij prostować kolano. Jeśli nie możesz do końca wyprostować nogi, pozostań ze zgiętą. Jeżeli możesz, wyprostuj i ciągnij w stronę głowy. Odpocznij i zrób na drugą stronę.

Dla mnie ta asana uczy współpracy z podłożem. Zakorzenienia ciała w ziemi przy równoczesnej lekkości unoszenia go w górę. Jeśli nauczysz się współpracować z podłożem, poczujesz lekkość wykonywania każdej pozycji. Pozwól ziemi dźwigać Twój ciężar ciała i poczuj wolność w Vashistasanie B. Namaste!O autorze

Olga Kuriata
Olga Kuriata od 15 lat jest instruktorką treningów prozdrowotnych joga, pilates, zdrowy kręgosłup, terapia ruchem, senior. Od 10 lat zgłębia tematykę zdrowego żywienia. Ukończyła psychodietetykę. Jest właścicielką Olala Studia Treningowego w Szczecinie. Jest pierwszą nauczycielką Ashtanga Vinyasa Yoga w Szczecinie. Ulubione style to Vinyasa Yoga, Ashtanga, Air Yoga. Swoją pasją dzieli się na blogu: olgakuriata.pl

Inne artykuły tego autora