Portal Yogi

Zajęcia jogi – zalety, style i rodzaje. Jak wyglądają?

Praktykujesz jogę, czy tylko chodzisz na zajęcia jogi? Jest bardzo dużo osób, które mówią, że chodzą na zajęcia jogi. Ale jest niewiele osób, które rzeczywiście ją praktykują. Przeczytaj artykuł i sprawdź, do której grupy należysz.

DJoga jest dobroczynnym systemem praktyk fizycznych, mentalnych i duchowych, który wywodzi się z starożytnych tradycji hinduskich. Zajęcia jogi coraz częściej są popularnym sposobem na rozwijanie świadomości siebie, poprawienie kondycji fizycznej oraz redukcję stresu i napięcia. Możesz dostosować praktykę do swoich indywidualnych możliwości i celów, poprzez wybór odpowiedniego rodzaju i stylu jogi.

Co to jest joga?

Znana jest od tysięcy lat, a jej korzenie wywodzą się z tradycji hinduskiej. Joga ma kilka znaczeń: połączenie, skupienie, droga i relacja. Jest uznawana jako system ćwiczeń oraz filozofia życiowa.

Celem praktykowania jogi jest zintegrowanie ciała, umysłu i ducha. Asany, czyli ta fizyczna strona praktyki, to mały wycinek jogi.

W Jogasutrach podane jest 8 wzajemnie uzupełniających się gałęzi drzewa jogi:

  1. YAMY — zasady dyscypliny społecznej
  2. NIYAMY — zasady dyscypliny indywidualnej
  3. ASANY — praktyka pozycji
  4. PRANAYAMY — praktyka kontroli oddechu
  5. PRATYAHARA — panowanie nad zmysłami
  6. DHARANA — trwałe skupienie
  7. DHYANA — nieprzerwana medytacja
  8. SAMADHI — doświadczenie nieodczuwania różnicy między widzącym i widzianym

zajęcia jogi

Nie trzeba wcielać w życie wszystkich wyżej wymienionych punktów, ale warto mieć świadomość, że joga to coś więcej niż nauka asan.

“Joga to duchowa praktyka, która ma na celu uwolnienie nas od wszelkich rozproszeń i skupienie naszej uwagi na tym, co ważne. Która ma umożliwić nam świadome bycie tu i teraz.”

Joga – dla kogo jest ta aktywność?

Z praktyki jogi może czerpać radość każdy, bez względu na wiek oraz poziom sprawności fizycznej. Tak więc korzystają z niej zarówno dzieci, seniorzy jak i osoby w średnim wieku; kobiety i mężczyźni.

Joga jest rekomendowaną formą aktywności dla każdego, kto:

  • ma w swojej codzienności mało ruchu i chce rozpocząć regularną aktywność fizyczną;
  • odczuwa ból pleców, karku, sztywność mięśni – efekt siedzącego trybu życia;
  • kumuluje w sobie stres, a tym samym doświadcza wahań nastroju, napięć, stanów depresyjnych;
  • boryka się z problemem trawienia.

Pobierz nasz darmowy ebook i zdobądź wiedzę o jodze w pigułce:

Zalety jogi – co daje joga?

Joga pomaga nam być uważnym na innych ludzi i żywe istoty, być świadomym świata duchowego, a nie tylko materialnego, uwolnić się od lęków i negatywnych emocji, zwiększyć pewność siebie.

Praktykując jogę możesz m.in.:

  • zwiększyć swoją odporność na stres;
  • poszerzyć stan swojego odprężenia i zmniejszyć odczuwanie stresu;
  • polepszyć swoją elastyczność;
  • budować siłę swoich mięśni;
  • wzmacniać równowagę i koordynację ruchową;
  • zmniejszyć napięcie mięśniowe;
  • wzmocnić i odprężyć kręgosłup;
  • poprawić swój oddech i krążenie;
  • doświadczyć ulgi w problemach z niestrawnością.

Rodzaje jogi

W świecie zachodnim joga intensywnie rozwija się w takim kierunku, aby każdy znalazł w tej praktyce coś wartościowego dla siebie. Rodzaje jogi są kategoriami, które określają cel praktyki. Możesz wybrać taki, który jest odpowiedni do Twojego wieku, kondycji jak i własnych potrzeb.

Joga kręgosłupa

Ta praktyka obejmuje pozycje rozciągające, wzmacniające i skrętne. Dodatkowo angażuje mięśnie głębokie, stabilizujące oraz tkankę łączną, pomaga zachować zdrową ruchomość kręgosłupa.

zajęcia jogi

Joga twarzy

Joga twarzy działa na ponad 50 mięśni twarzy znajdujących się pod skórą. Ćwiczenia polegają na izolowaniu i wzmacnianiu określonych mięśni.

Joga dla seniora

Joga dla seniora to łagodna praktyka usprawniająca, przywracająca elastyczność, mobilność oraz podnosząca energię. Odpowiednio dobrane asany są dostępne dla każdej osoby o różnym stopniu sprawności i kondycji.

Odpowiedz na 4 pytania, by otrzymać spersonalizowany program jogi lub medytacji dla Twoich potrzeb.

Joga w ciąży

Joga prenatalna w łagodny sposób wzmacnia mięśnie oraz pomaga w optymalnym ułożeniu dziecka i stabilizacji miednicy. Jest skupiona wokół oddechu, który przydaje się w trakcie porodu.

Style jogi

Style jogi to różne podejścia do praktyki jogi. Różnią się od siebie dynamiką i zakresem praktykowanych asan oraz zaangażowaniem na płaszczyźnie niematerialnej.

Bikram Joga

Bikram joga znana jest również jako “gorąca joga”. Ten styl został stworzony w latach 70. XX wieku przez Bikrama Choudhury’ego. Składa się z 26 sekwencji pozycji hatha jogi, które są wykonywane w pomieszczeniu o temperaturze około 40st. C i wilgotności 40-60%.

Celem praktyki bikram jogi jest poprawa siły i elastyczności ciała, równowagi i koordynacji oraz wzmocnienie układu oddechowego i krążenia.

Yin Joga

Yin joga jest nazywana „akupunkturą bez igieł”. To powolna, statyczna praktyka, która pomaga uzyskać dostęp do głębszych tkanek, takich jak tkanka łączna i powięź.
Narodziła się w latach 70. XX wieku a twórcą jest Paulie Zink.

Ashtanga Joga

Ashtanga joga to intensywna praktyka fizyczna nastawiona na płynne przejścia między pozycjami w niezmiennej sekwencji. Skupia się na synchronizacji ruchu z oddechem. Często określana medytacją w ruchu.

Vinyasa Joga

Vinyasa joga to nowoczesny styl, zrodzony z tradycji Ashtanga Joga. Często nazywa się ją „flow” jogą, ponieważ polega na płynnym przechodzeniu między pozycjami w rytm oddechu. W dosłownym tłumaczeniu z sanskrytu oznacza „układać, łączyć w specjalny sposób”. Asany układane są w tematyczne sekwencje, które służą określonemu celowi, np.: flow na złagodzenie stresu, flow na energię, flow na dolne plecy.

Hatha Joga

Hatha joga to delikatna praktyka, która koncentruje się na statycznych pozycjach. Tempo praktyki jest raczej wolne, przejścia z pozycji do pozycji nie są tak dynamiczne jak w przypadku vinyasy. Praktyka hatha jogi równoważy ciało i umysł.

Iyengar Joga

Joga Iyengara często nazywana jest jogą terapeutyczną, ze względu na wiele modyfikacji oraz pomocnych akcesoriów oferowanych osobom z różnorodnymi schorzeniami.

W asanach pracuje się statycznie, czyli po przyjęciu jednej pozycji praktykujący utrzymuje ją i doskonali za pomocą mikro ruchów. Dlatego jest doskonałym fundamentem do budowania siły i elastyczności.

Kundalini Joga

Kundalini joga wykorzystuje asany, pracę z oddechem, medytacje, mantry i mudry. Mocno osadza się w filozofii indyjskiej i opiera się na modelu anatomii energetycznej – koncepcji 8 czakr.

Sprawdź nasze wyzwanie i rozpocznij 7-tygodniową podróż przez wszystkie obszary swojego ciała:

Power Joga

Power Joga to szybka, dynamiczna, siłowa praktyka, kładzie nacisk na siłę i elastyczność. Jest bardziej ‘fitnessową’ odmianą stylu jogi vinyasa. Pierwotnie ściśle oparta na metodzie Ashtanga Jogi.

Joga restoratywna

Joga restoratywna ma na celu przywrócić energię, odżywić ciało i uspokoić umysł, pozwala odpocząć. Podkreśla medytacyjny aspekt jogi – dużo uwagi poświęca się oddechowi i obserwacji przychodzących doznań i odczuć.

Czym jest medytacja?

Medytacja jest sztuką i nauką odpuszczania, treningiem umysłu, a odpuszczanie zaczyna się od ciała. Jest to sposób na poznanie siebie oraz zdanie sobie sprawy z własnych wzorców myślenia, bodźców skłaniających do działania czy reakcji na życiowe sytuacje. Medytacja uczy obserwacji myśli i odczuć bez ich oceniania, dzięki temu możemy je lepiej zrozumieć.

Joga – ile razy w tygodniu ćwiczyć?

Najlepiej byłoby praktykować jogę 3 razy w tygodniu przez około 50 minut każdorazowo. Piękno jogi polega na tym jednak, że może być praktykowana każdego dnia. Jeśli nie masz więc czasu na dłuższą sesję, spróbuj stawać na macie częściej a krócej.

praktyka jogi

Jak wyglądają zajęcia jogi?

Typowe zajęcia jogi składają się z:

  1. Rozgrzewki – przygotowujesz ciało do praktyki asan.
  2. Asan – obejmują m.in. pozycje siedzące, stojące, odwrócone.
  3. Oddychania – wykonując asany, skupiasz się na głębokim oddechu ujjayi.
  4. Medytacji – uspokajasz umysł, jesteś ‘tu i teraz’.
  5. Relaksu – kończysz praktykę kilkuminutową sesją relaksacji, aby zwolnić napięcie, zintegrować korzyści z praktyki jogi.

W jaki sposób przygotować się do zajęć z jogi?

Chcąc się odpowiednio przygotować do zajęć z jogi weź pod uwagę poniższe kroki:

  1. Znajdź ciche, spokojne miejsce, gdzie możesz wygodnie ćwiczyć.
  2. Zaopatrz się w matę do jogi, które zapewni Ci dobrą przyczepność i wygodę podczas wykonywania asan. Możesz również rozważyć zakup innych pomocy do praktyki jogi, które mogą pomóc Ci w osiąganiu odpowiednich pozycji.
  3. Koncentruj się na równomiernym oddychaniu, wydłużając i spowalniając oddech.
  4. Uspokój swój umysł, abyś mógł skupić się na teraźniejszości.
  5. Załóż wygodny strój.
  6. Zjedz lekki posiłek, najlepiej około 2 godziny przed praktyką.
  7. Pij wodę w ciągu dnia, aby uniknąć odwodnienia podczas ćwiczeń.
  8. Bądź otwarty na nowe wyzwania, naukę i rozwijanie się na każdym etapie tej podróży.

Podsumowanie

Joga to nie tylko zajęcia na macie, ale także filozofia życia, której praktyka może przynieść liczne korzyści nie tylko na poziomie ciała, ale również umysłu i ducha. Na początku asany są pewną bazą, Twoim fundamentem praktyki. Nie musisz martwić się resztą. Stawaj na macie, wykonuj uważnie pozycje, obserwuj swoje ciało i ćwicz oddech. Głębsza praktyka przyjdzie z czasem – w miarę praktyki poznasz siebie, zmieni się Twoje postrzeganie wielu spraw, zauważysz różnice w myśleniu.

FAQ

Na czym polegają zajęcia z jogi?

Zajęcia jogi polegają na praktykowaniu m.in. asan, pranayam, medytacjirelaksacji. Joga jest starożytnym systemem fizycznych, mentalnych i duchowych praktyk, których celem jest harmonia i równowaga ciała, umysłu i ducha.

Co daje ćwiczenie jogi?

Regularna praktyka jogi:

  • poprawia elastyczność i wzmacnia całe ciało;
  • poprawia równowagę i koordynację ciała;
  • redukuje stres i napięcie; zwiększa uczucie spokoju i zrównoważenia;
  • zwiększa energię;
  • poprawia koncentrację i skupienie;
  • poprawia zdrowie psychiczne.

Kiedy widać efekty jogi?

Niektóre osoby mogą zauważyć pierwsze efekty już po kilku tygodniach regularnej praktyki jogi, podczas gdy inne mogą wymagać dłuższego czasu. Warto skonsultować się z nauczycielem jogi, który pomoże Ci dostosować praktykę do Twoich indywidualnych potrzeb.

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz w PortalYogi – Studio Jogi Online. Wybierz styl, na który akurat masz ochotę. Ciesz się 24-godzinnym dostępem do setek sesji i wyzwań z najlepszymi polskimi nauczycielami. „Kiedy praktykujesz jogę raz w tygodniu, zmieniasz swój umysł. Gdy praktykujesz jogę dwa razy w tygodniu, zmieniasz swoje ciało. Kiedy praktykujesz jogę codziennie, zmieniasz swoje życie”. Zacznij zmianę od pierwszego kroku już teraz. Dołącz do Studio Jogi Online i zacznij praktykować w domu.

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor