10 Dni Jogi Dla Początkujących – podsumowanie

Na Facebookowym profilu PortaluYogi przez 10 dni przesyłalismy Wam porady dla początkujących joginów. Ten post to zestawienie wszystkich w jednym miejscu. 
Wszystkie porady zebrały od was aż 1 012 polubień. Największa popularnością cieszyła się porada dotycząca poszukiwania swojego nauczyciela. Czyżbyście lubili instruktorów, którzy współpracują z PortalemYogi?
Porady dla początkujących joginów
 

# 1
Bądź Wytrwały

Szczególnie w pierwszych dniach lub tygodniach może być ciężko. Joga dla początkujących to również przygoda z bólem, a niektóre asany mogą pozostać poza Twoim zasięgiem na bardzo długi czas.
Wykonując je, zdasz sobie sprawę, że wcześniej nie miałeś pojęcia o istnieniu niektórych mięśni! Bądź cierpliwy, ponieważ jak z wieloma dobrymi rzeczami – aby je osiągnąć, potrzeba czasu. Dojrzałość, chęć i wytrwałość pomogą Ci osiągnąć upragnione efekty.
Porady dla początkujących joginów

#2
Nie porównuj się z innymi

Każdy z nas wchodząc na matę, niesie ze sobą bagaż unikalnych doświadczeń i słabości. Nie ma dwóch takich samych osób. Lustro na sali, na której praktykujesz powinno odzwierciedlać 20 osób wykonujących dokładnie takie same ruchy. Nie jest to jednak możliwe – niektórzy są w stanie przyjąć daną pozycję głębiej, dla innych niezbędne są modyfikacje. Każdy znajduje się na własnym, zupełnie innym etapie praktyki jogi. Dlatego zawsze pamiętaj: joga to nie zawody!
Porady dla początkujących joginów

#3
Znajdź swojego nauczyciela i z nim pozostań

Rozpoczynając praktykę, daj sobie trochę czasu na znalezienie właściwego miejsca i właściwych ludzi. Odwiedź kilka miejsc, porównaj oferty i sprawdź co jest dla Ciebie najodpowiedniejsze – spróbuj znaleźć najlepszego nauczyciela dla siebie.
Jeśli podejmiesz już odpowiedni wybór, pozostań przy nim co najmniej na kilka miesięcy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwoli Ci na zrozumienie stylu, słownictwa i z każdym dniem wpłynie na Twój rozwój. Dotyczyć to będzie nie tylko zaufania, które stanowi nieodłączny element praktyki, ale również pomoże Ci w przezwyciężaniu ograniczeń.
Porady dla początkujących joginów

#4
Słuchaj swojego ciała

Nikt z nas nie jest odporny na złe dni, utratę cierpliwości czy inne niedogodności podczas zajęć. Każdy robi błędy i każdy posiada własną listę asan, które najchętniej by ominął.
Daj sobie trochę luzu, pozwól na odpoczynek i kreatywne działanie. Pamiętaj, że praktykujesz jogę, ponieważ tego chcesz i nikt Cię do niczego nie zmusza – jesteś panem własnego losu. Ciesz się z każdej drobnej chwili i nie popychaj siebie do rzeczy, których po prostu nie czujesz.
Porady dla początkujących joginów

#5
Twoja energia ma znaczenie

Każdy z nas ma własne problemy w życiu, ale niezależnie od tego co dzieje się prywatnie, przychodzimy na zajęcia, bierzemy głęboki oddech oraz prowadzimy je w intencji osiągnięcia spokoju, skupienia i siły. To właśnie stanowi element naszej praktyki, jako nauczycieli jogi. Każdy z nas chce przecież, aby na zajęciach panowała radość oraz pozytywna energia.
Porady dla początkujących joginów

#6
Odpuść sobie swój wygląd i skup się na odczuciach

Nauczycieli nie obchodzi co dzisiaj akurat masz na sobie, czy Twoje włosy są upięte w perfekcyjnego koka – i to samo powinno dotyczyć również Ciebie. Nie jest dla nich niezmiernie ważne, czy Twoja nogi są zdolne do pełnego wyprostu – dopóki, dopóty dajesz z siebie wszystko, a dana pozycja nie zagraża Twojemu zdrowiu.
Joga to odczucia pochodzące z twojego ciała
Porady dla początkujących joginów

#7
Podejdź do jogi holistycznie

Joga trzy razy w tygodniu to świetny początek, ale jeśli naprawdę szukasz zmiany, musisz spojrzeć na nią z szerszej perspektywy. Wraz z trwaniem praktyki Twoje podejście do odżywiania ewoluuje a dotychczasowe godziny spędzane przed telewizorem okażą się stratą czasu. Z odpowiednim poświęceniem i uwagą, joga wprowadzi do Twojego życia upragnioną stabilizację i gotowość do działania – po prostu nową jakość.
Porady dla początkujących joginów

#8
Stwórz odpowiednie warunki

Zarezerwuj specjalne miejsce i dokładnie wyznacz czas rozpoczęcia. Przyjdź do swojego studia jogi, niech zachęci cię rozłożona czekająca mata, może nastrojowa muzyka, świeczka, inspirujące zdjęcie w widocznym miejscu. Cokolwiek, co zwabi cię na miejsce. Bezwzględnie wyłącz telefon, telewizor, komputer, poproś domowników o te 15 minut dla siebie, niech uszanują twój prywatny czas – to tylko 15 minut, domowy świat bez ciebie się nie zawali.
Porady dla początkujących joginów

#9
Inspiruj się

Niekończącym się źródłem inspiracji może być internet, portale dla joginów, filmy instruktażowe, zdjęcia. Cokolwiek będzie porządnie cię motywować – niech stanie się elementem praktyki. Czytaj blogi, strony poświęcone tematyce jogi, ucz się z kursów online. W internecie znajdziesz mnóstwo materiałów i kursów kierowanych specjalnie do osób ćwiczących w domu.

#10
Ćwicz nadgarstki

I ostatna z naszych #10 porad dla początkujących joginów + video od Magdaleny Bałdys pokazujące, jak wykonać ćwiczenia rozgrzewające nagdarstki.

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.