Portal Yogi

10 sposobów na zachowanie spokoju w Święta

Święta to radosny czas, który spędzamy z naszymi bliskimi. Przygotowujemy listę zakupów, pieczemy ciasta, lepimy pierogi, kupujemy prezenty, gadżety i jeszcze więcej dekoracji (bo przecież te z tamtego roku nie wystarczą…).
Bardzo często jest tak, że zanim rozpoczną się Święta, my już jesteśmy zmęczeni i zapominamy o sobie. Co zrobić, aby podczas tego pięknego czasu zwyczajnie „nie zwariować”? Oto 10 sposobów na to, jak zachować spokój w te Święta.

1. Wybierz swoją mantrę

Mantry to nie tylko słowa lub dźwięki, które powtarzamy, aby poprawić koncentrację podczas medytacji. Mantry mogą być naszymi osobistymi narzędziami, z których możemy dowolnie korzystać, gdy potrzebujemy wzmocnienia, zmiany perspektywy lub motywacji do działania.
Wybierz dowolne słowa, które bezpośrednio odnoszą się do rzeczy i sytuacji wymagających uwagi. Powtarzaj je i pozwól, aby ich znaczenie przeniknęło głębiej i dotarło do podświadomości. Twoja mantra może być pojedynczym słowem lub całym zdaniem. Zapamiętaj ją i trzymaj na “czarną godzinę” 😉

2. Pokochaj naturę

Kiedy poczujesz się zestresowany, idź na spacer! Pochłaniaj widoki i dźwięki wokół siebie. Jeżeli gdzieś na moment przystaniesz, zamknij oczy, uruchom wyobraźnię i przenieś się myślami w ulubione miejsce: na plażę, w góry czy na pachnącą łąkę. Zwyczajnie odłącz się od stresującej sytuacji i poznaj naturę – każdy zasługuje na chwilę błogiego relaksu.

3. Zadzwoń do przyjaciela

Niektórzy z nas mają szczęście przyjaźnić się z kimś, kto zna każdy pieg na naszej twarzy, każde dziwactwo, jakie posiadamy. Przyjaciół często traktujemy jak członków rodziny, tych, z którymi można konie kraść. Więc dlaczego pozwoliliśmy naszemu gorączkowemu życiu stworzyć dystans między nami? Jeśli minęło zbyt wiele czasu, odkąd rozmawiałeś z tą wyjątkową osobą w Twoim życiu, pora połączyć się już dziś.

4. Weź głęboki wdech…

Kontrolowany oddech bardzo dobrze wpływa na nas i nasz organizm. Pomaga zmniejszyć stres, obniżyć ciśnienie krwi i złagodzić napięcie mięśni. Oddechem zachęcamy nasze ciało do wejścia w stan odpoczynku, pełnego relaksu i odprężenia. 

5. Śmiej się!

Oprócz jogi i czekolady śmiech jest najlepszym lekarstwem. Może natychmiast obniżyć poziom stresu, pobudzić do pracy główne narządy w naszych ciałach oraz dotlenić cały organizm – poprzez dostarczanie nawet do 3 razy więcej powietrza bogatego w tlen. Prawdziwy i szczery śmiech poprawi naszą odporność, samopoczucie oraz doda energii!

6. Słuchaj muzyki

Muzyka, podobnie jak śmiech pomoże Ci obniżyć poziom stresu, wprowadzi Cię w odpowiedni nastrój i sprawi, że na chwilę zapomnisz o obowiązkach. Poświęć chwilę swojego czasu i stań się na moment gwiazdą rocka lub pełną ekspresji śpiewaczką operową.

7. Znajdź coś, co Cię uspokaja

Zastanów się, co sprawia, że się wyciszasz i na chwilę zapominasz o całym stresie. Czy jest to rozmowa z przyjacielem, aromatyczna herbata, książka, spacer z psem czy może ulubiony serial? Znajdź swój własny sposób i w momencie kulminacyjnym, kiedy czujesz, że wybuchniesz, albo nie masz siły… sięgnij po naturalny uspokajacz.

8. Ugryź się w język

W sezonie świątecznym, kiedy spotykamy się z całą rodziną bardzo często dochodzi do różnicy zdań i niepotrzebnych kłótni. W takich sytuacjach spróbuj nie komentować, skup się na sobie i w razie problemów sięgnij do swoich wspomnianych wyżej “uspokajaczy ;)”.

9. Bądź asertywny

Jeśli jesteś zestresowany w okresie świątecznym, nie bój się powiedzieć „nie” zaproszeniom, obowiązkom czy dodatkowym prośbom, które mogą Ci zabrać Twój wolny czas i święty spokój. 

10. Praktykuj jogę!

Nie ma nic lepszego niż praktyka jogi szczególnie na wszelkie świąteczne stresy. Chociaż czas Świąt sprzyja błogiemu nicnierobieniu pamiętaj, że nawet kilka minut praktyki albo chwila w ulubionej asanie, zrelaksuje Cię i doda dobrej energii.


Chcesz poczuć się lekko i dobrze ze sobą? Zniwelować przejedzenie, ociężałość i przemęczenie wywołane świątecznymi przygotowaniami?
Jeżeli tak, to zaplanuj już teraz Detoks z Jogą! 
Już 27 grudnia startujemy z wyzwaniem, które odświeży Twój umysł, odmłodzi ciało i naładuje Twoje życie nową energią!
Kliknij TU i zaplanuj swój poświąteczny Detoks z Jogą w Internetowym Studio PortalYogi.

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.