Ewa Wysocka

14 Pytań, Które Musisz Sobie Zadać Jeśli Chcesz Być Instruktorem Jogi

Zatem chcesz być nauczycielem jogi! Jesteś w trakcie szkolenia dla nauczycieli. Uczysz się jak ustawiać sekwencje, dostosować asany i jak prowadzić dobre zajęcia jogi. Jednak jaka jest różnica między prowadzeniem zajęć jogi i inspirowaniem Twoich uczniów? Oto 14 pytań, które każdy kto rozważa uprawianie tego zawodu, musi sobie zadać:
Joga twarzy
1. Jesteś zangażowany w codzienną praktykę?
Branie lekcji to nie to samo co samodzielna praktyka. Kiedy pojawiasz się dla samego siebie, niezależnie od tego czy ktoś patrzy lub nie, Twoja praktyka nabiera głębi. Ludzie mogą Cię zobaczyć. Wielcy nauczyciele rozumieją, że narzędzia stosowane w jodze służą do tworzenia i utrzymywania własnej praktyki, która wspiera ich obliczu życiowych wzlotów i upadków.
2. Czy masz świetnego nauczyciela?
To bardzo ważne, aby mieć kogoś do kogo możesz się zwrócić kiedy potrzebujesz wskazówek. Nauczyłeś się podstaw praktyki jogi od mądrego i empatycznego nauczyciela, kogoś kto poświęcił lata na praktykę, kogoś, kto był tam przed Tobą.
3. Czy praktykowałeś medytację?
Joga Sutra wymienia jedną asanę, która jest jedną z najważniejszych – siadanie do medytacji. Skoro o tym mowa …
4. Czytałeś Jogasutry Patańdźalego?
To ważne by przeczytać to fundamentalne dzieło. Być może także Hatha Joga Pradipika, Shiva Samhita, Bhagavad Gita, Upaniszady? Praktyka jest istotna. Nauka również.
5. Czy ogarnąłeś Twój własny psychologiczny mętlik?
Nie mogę tego wystarczająco podkreślić. Oczywiście nie musisz czekać, aż będziesz całkowicie wolny od lęku (Powodzenia!), ale upewnij się, że nie jesteś w miejscu, w którym będziesz obciążał uczniów i znajomych nauczycieli niedokończonymi psychologicznymi porachunkami. Jesteś odpowiedzialny za własny stan umysłu, ale w tej sytuacji, jako nauczyciel jogi, jesteś również odpowiedzialny za prowadzenie, ochronę i rozszerzanie stanu umysłu Twoich uczniów. To wielka odpowiedzialność. Proszę zadbaj o to.
6. Czy masz zdrowe granice?
Czy muszę to nawet mówić? Proszę rozpoznaj podstawową granicę zaznaczoną przez zajmowane przez Ciebie stanowisko nauczyciela jogi. Nie wyrabiaj sobie nawyku spania ze swoimi uczniami i zrozum różnicę między uczniem i przyjacielem.
7. Czy potrafisz skupić się na innych?
Zezwalanie jest pierwszym krokiem pracy z dowolnym stałym wzorcem. Czy możesz mieć „złych” uczniów, nie próbując ich zmieniać? Jeśli jako nauczyciel nie możesz zaakceptować słabości ucznia, jak możesz od nich czegoś oczekiwać? Tu chodzi o studenta, nie o Ciebie.
8. Czy jesteś nadal (i zawsze) uczniem?
Jeśli zawsze pozostaniesz uczniem, będziesz zachowywać to co Suzuki Roshi nazywa, umysłem początkującego: „W umyśle początkującego jest wiele możliwości, w umyśle eksperta jest ich kilka…” Kontynuuj rozwój poprzez regularne intensywne praktyki i nauki, ćwiczenia duchowe i stałą edukację.
9. Żyjesz tym czego uczysz?
Praktykuj to co głosisz, nie dlatego, że tego się od Ciebie oczekuje, czy z poczucia obowiązku, ale z radości doświadczania owoców praktyki.
10. Czy dzielisz się prosto z serca?
Zaufaj swojej wewnętrznej mądrości i doświadczeniu, aby Cię poprowadziły.
11. Czy jesteś w stanie powiedzieć: „Nie wiem!”
Gdy zaczynałam naukę, mój pierwszy nauczyciel, Richard Freeman dał mi dobrą radę. Powiedział: „Nauczaj z serca i ucz tylko tego co wiesz.” Wciąż podążam ku tym mądrościom.
12. Czy możesz zaakceptować innych nauczycieli i tradycje?
Wszyscy torujemy sobie własne drogi przez ten zdradliwy teren zwany życiem, działając najlepiej jak potrafimy. Jeśli odnalazłeś duchową drogę, która Ci pomoże, to wspaniale. Uszanuj wierzenia innych jako coś, co jest dla nich istotne.
13. Czy potrafisz śmiać się do siebie?
To może być najważniejsza kwalifikacja, aby być wielkim nauczycielem. Jeśli się pomylisz, użyj tego jako materiału do udowodnienia swoim uczniom jak joga może uczynić Cię elastycznym, współczującym i mądrym człowiekiem.
14. Czy potrafisz być uprzejmym w stosunku do siebie w Twoim nowym zawodzie?
Odpocznij i ciesz się! Odkryłeś praktykę, którą kochasz na tyle, by ją nauczać i możesz pomóc innym ludziom w tym samym czasie! Masz szczęście!

Ewa Wysocka

Ewa jest założycielką PortalYogi i miłośniczką różnych form aktywności fizycznej. Poza jogą uwielbia bieganie i jazdę na rowerze, a zimą narty biegowe.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.