Ewa Wysocka

5 Powodów By Regularnie Pić Wodę

Jeżeli na samą myśl o zbliżających się upałach marzysz o puszce przeładowanego cukrem napoju gazowanego, najwyższa pora spróbować przekonać się do zabrania ze sobą zamiast niej butelki wody. Oto 5 powodów, które powinny pomóc Ci w podjęciu dobrej decyzji na lato o zaprzyjaźnieniu się na stałe z małą mineralną.
powody by pic wode

1. Kontrola równowagi wodno-elektrolitowej

Prawie 60{5cba88288890c997a94ba580908f88e34e85b8af41a56f6fe6616d6015ba2e6c} naszego ciała składa się z wody. Bez niej nasze ciało nie byłoby w stanie przeprowadzić tak istotnych dla życia procesów jak m.in.: trawienie, wchłanianie, transport składników odżywczych, utrzymanie stałej temperatury ciała oraz wiele innych.
Twój organizm to świetnie skonstruowana maszyna, której główny procesor, czyli mózg, kontroluje każdy zachodzący w niej proces, każdą reakcję na dynamicznie zmieniające się warunki pracy. Ten Twój prywatny i pracujący 24h/dobę 7 dni w  tygodniu Kierownik fabryki dzięki komunikacji z nerkami, czyli Działem zarządzania zasobami wodnymi wie, ile płynów ewakuować, a ile zatrzymać w rezerwie oraz kiedy pobudzić do działania Twój ośrodek pragnienia. Twoja rola sprowadza się do słuchania swojego najważniejszego doradcy i dostarczania mu paliwa, dzięki któremu cała fabryka będzie mogła funkcjonować bez zarzutu.
Najlepsza w tym wypadku jest oczywiście woda, ale możesz urozmaicić swój dzienny tryb przyjmowania płynów naturalnymi sokami bez dodatku cukru, mlekiem, herbatą, czy kawą. Szczególnie unikaj słodzonych, gazowanych napojów i alkoholu, który zaburza proces komunikacji między nerkami a mózgiem, co może prowadzić do odwodnienia.

2. Pomaga kontrolować Twoją wagę

Czasem, gdy czujesz się głodny/a, nie zdajesz sobie sprawy z tego, że w rzeczywistości jesteś spragniony. Wystarczy wtedy sięgnąć po szklankę wody, by oszczędzić sobie pochłonięcia kilkuset dodatkowych kalorii.
Trzeba jednak pamiętać, że przyjmowana przez nas woda jest również zawarta w pożywieniu, w bardzo zróżnicowanej ilości w zależności od rodzaju produktu. Im jest jej więcej, tym pokarm jest bardziej syty i większy objętościowo, co wymusza na nas dłuższe żucie i tym samym szybsze zaspokojenie głodu.

3. Wspomaga pracę Twoich mięśni

Czyż to właśnie nie mięśnie pomagają nam chronić ważne narządy naszego ciała, wbiegać bez trudu na czwarte piętro, zmagać się z ciężkimi zakupami, czy wreszcie tworzą pięknie wyrzeźbioną, jędrną sylwetkę? Jeżeli chcesz wynagrodzić im ich ciężką i mozolną pracę, którą codziennie dla Ciebie wykonują, musisz pić wystarczającą ilość płynów. Komórki, które nie zachowują równowagi wodno-elektrolitowej nie są w stanie stawiać czoła stawianym im wymaganiom, a oczekiwane przez nas rezultaty, w trakcie intensywnej pracy na siłowni, nie przychodzą.

4. Poprawia stan Twojej skóry

Twoja skóra właściwa składa się aż z 80{5cba88288890c997a94ba580908f88e34e85b8af41a56f6fe6616d6015ba2e6c} wody, która pomaga utrzymać jej piękny, zdrowy wygląd oraz jej odpowiednie funkcjonowanie. Odwodnienie sprawia, że wygląda na bardziej suchą, pomarszczoną, staje się również mniej elastyczna i przestaje spełniać rolę bariery ochronnej przed nadmierną utratą płynów. Potraktuj więc wodę jako swój idealny kosmetyk, który idealnie sprawdzi się w trakcie nadchodzących upałów, wiatru oraz narażenia na suche powietrze i trzymaj go obok dobrego kremu z filtrem zawsze w swojej torebce.

5. Pomaga walczyć z kacem

Jeśli w trakcie nocnego szaleństwa dałeś/aś się ponieść i mimo, wcześniejszych ostrzeżeń, wypiłeś/aś kilka kieliszków za dużo, to prawdopodobnie właśnie walczysz z małym, porannym potworem o imieniu „Hangover”. Jest jeszcze szansa na przekonanie się do małej mineralnej i sięgnięcie po nią właśnie teraz, gdy czujesz, że Twoja głowa zaraz eksploduje. Odstaw na bok słodkie i kolorowe pozostałości po imprezie i sięgnij po prawdziwego sprzymierzeńca w walce z kacem.
Mam szczerą nadzieję, że po przeczytaniu tych pięciu, spośród wielu innych, powodów mających nakłonić Cię do picia wody, udało mi się to osiągnąć i spojrzysz teraz na szklankę zwykłej mineralnej z nieco innej perspektywy. Jeżeli nadal nie możesz przekonać się do picia jej w postaci czystej i niegazowanej, możesz śmiało wypróbować kombinacje z mrożonymi owocami, naturalnymi sokami, miętą i innymi w pełni naturalnymi składnikami. Pamiętaj, że to co najlepsze znajdziemy właśnie w naturze.

Ewa Wysocka

Ewa jest założycielką PortalYogi i miłośniczką różnych form aktywności fizycznej. Poza jogą uwielbia bieganie i jazdę na rowerze, a zimą narty biegowe.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.