Portal Yogi

5 Powodów By Regularnie Pić Wodę

Jeżeli na samą myśl o zbliżających się upałach marzysz o puszce przeładowanego cukrem napoju gazowanego, najwyższa pora spróbować przekonać się do zabrania ze sobą zamiast niej butelki wody. Oto 5 powodów, które powinny pomóc Ci w podjęciu dobrej decyzji na lato o zaprzyjaźnieniu się na stałe z małą mineralną.
powody by pic wode

1. Kontrola równowagi wodno-elektrolitowej

Prawie 60{5cba88288890c997a94ba580908f88e34e85b8af41a56f6fe6616d6015ba2e6c} naszego ciała składa się z wody. Bez niej nasze ciało nie byłoby w stanie przeprowadzić tak istotnych dla życia procesów jak m.in.: trawienie, wchłanianie, transport składników odżywczych, utrzymanie stałej temperatury ciała oraz wiele innych.
Twój organizm to świetnie skonstruowana maszyna, której główny procesor, czyli mózg, kontroluje każdy zachodzący w niej proces, każdą reakcję na dynamicznie zmieniające się warunki pracy. Ten Twój prywatny i pracujący 24h/dobę 7 dni w  tygodniu Kierownik fabryki dzięki komunikacji z nerkami, czyli Działem zarządzania zasobami wodnymi wie, ile płynów ewakuować, a ile zatrzymać w rezerwie oraz kiedy pobudzić do działania Twój ośrodek pragnienia. Twoja rola sprowadza się do słuchania swojego najważniejszego doradcy i dostarczania mu paliwa, dzięki któremu cała fabryka będzie mogła funkcjonować bez zarzutu.
Najlepsza w tym wypadku jest oczywiście woda, ale możesz urozmaicić swój dzienny tryb przyjmowania płynów naturalnymi sokami bez dodatku cukru, mlekiem, herbatą, czy kawą. Szczególnie unikaj słodzonych, gazowanych napojów i alkoholu, który zaburza proces komunikacji między nerkami a mózgiem, co może prowadzić do odwodnienia.

2. Pomaga kontrolować Twoją wagę

Czasem, gdy czujesz się głodny/a, nie zdajesz sobie sprawy z tego, że w rzeczywistości jesteś spragniony. Wystarczy wtedy sięgnąć po szklankę wody, by oszczędzić sobie pochłonięcia kilkuset dodatkowych kalorii.
Trzeba jednak pamiętać, że przyjmowana przez nas woda jest również zawarta w pożywieniu, w bardzo zróżnicowanej ilości w zależności od rodzaju produktu. Im jest jej więcej, tym pokarm jest bardziej syty i większy objętościowo, co wymusza na nas dłuższe żucie i tym samym szybsze zaspokojenie głodu.

3. Wspomaga pracę Twoich mięśni

Czyż to właśnie nie mięśnie pomagają nam chronić ważne narządy naszego ciała, wbiegać bez trudu na czwarte piętro, zmagać się z ciężkimi zakupami, czy wreszcie tworzą pięknie wyrzeźbioną, jędrną sylwetkę? Jeżeli chcesz wynagrodzić im ich ciężką i mozolną pracę, którą codziennie dla Ciebie wykonują, musisz pić wystarczającą ilość płynów. Komórki, które nie zachowują równowagi wodno-elektrolitowej nie są w stanie stawiać czoła stawianym im wymaganiom, a oczekiwane przez nas rezultaty, w trakcie intensywnej pracy na siłowni, nie przychodzą.

4. Poprawia stan Twojej skóry

Twoja skóra właściwa składa się aż z 80{5cba88288890c997a94ba580908f88e34e85b8af41a56f6fe6616d6015ba2e6c} wody, która pomaga utrzymać jej piękny, zdrowy wygląd oraz jej odpowiednie funkcjonowanie. Odwodnienie sprawia, że wygląda na bardziej suchą, pomarszczoną, staje się również mniej elastyczna i przestaje spełniać rolę bariery ochronnej przed nadmierną utratą płynów. Potraktuj więc wodę jako swój idealny kosmetyk, który idealnie sprawdzi się w trakcie nadchodzących upałów, wiatru oraz narażenia na suche powietrze i trzymaj go obok dobrego kremu z filtrem zawsze w swojej torebce.

5. Pomaga walczyć z kacem

Jeśli w trakcie nocnego szaleństwa dałeś/aś się ponieść i mimo, wcześniejszych ostrzeżeń, wypiłeś/aś kilka kieliszków za dużo, to prawdopodobnie właśnie walczysz z małym, porannym potworem o imieniu „Hangover”. Jest jeszcze szansa na przekonanie się do małej mineralnej i sięgnięcie po nią właśnie teraz, gdy czujesz, że Twoja głowa zaraz eksploduje. Odstaw na bok słodkie i kolorowe pozostałości po imprezie i sięgnij po prawdziwego sprzymierzeńca w walce z kacem.
Mam szczerą nadzieję, że po przeczytaniu tych pięciu, spośród wielu innych, powodów mających nakłonić Cię do picia wody, udało mi się to osiągnąć i spojrzysz teraz na szklankę zwykłej mineralnej z nieco innej perspektywy. Jeżeli nadal nie możesz przekonać się do picia jej w postaci czystej i niegazowanej, możesz śmiało wypróbować kombinacje z mrożonymi owocami, naturalnymi sokami, miętą i innymi w pełni naturalnymi składnikami. Pamiętaj, że to co najlepsze znajdziemy właśnie w naturze.

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.