Portal Yogi

8 asan na zdrowy kręgosłup i prawidłową postawę

Jak wpływają poszczególne asany na kręgosłup? W tym artykule znajdziesz opis 8 asan, które w pozytywny sposób oddziałują na Twoja postawę.

Jak wpływają poszczególne asany na kręgosłup? W tym artykule znajdziesz opis 8 asan, które w pozytywny sposób oddziałują na Twoją postawę, zapewniają zdrowie kręgosłupa i lepsze samopoczucie.

moc zdrowego kręgosłupa

1. Asana na kręgosłup: Tadasana, Pozycja góry

Na pierwszy rzut oka może ona wyglądać po prostu jak zwykłe stanie, jednak w rzeczywistości jest typowym przykładem prawidłowej postawy ciała. 

Przyznajmy to szczerze, większość życia spędzamy w pozycji Tadasany niż Bakasany.

Nic wiecznego nie może zostać zbudowanym na niestabilnym podłożu.

Pozycje jogi na zdrowy kręgosłup i prawidłową postawę →

❓ Którą z tych 8 asan lubisz praktykować najbardziej?Naszym faworytem jest duet: Krowa / Kot!👉 Jeśli chcesz uwolnić się od bólu pleców lub się przed nim uchronić – zacznij praktykę jogi! ❣️👉 Wszystkie te asany w pozytywny sposób oddziałują na postawę, zapewniają lepsze samopoczucie, a przede wszystkim wpływają wzmacniająco i rozciągająco na kręgosłup!😕 Osłabione mięśnie brzucha i grzbietu przyczyniają się do odkształcenia kręgosłupa, co w konsekwencji prowadzi do bólu…👍 Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest wzmocnienie mięśni poprzez regularną praktykę jogi. Silne i elastyczne mięśnie, będą doskonałym wsparciem dla kręgosłupa.❣️💪Praktykuj jogę w domu. Na zdrowie!🧘‍♀️

Geplaatst door PortalYogi op Maandag 8 april 2019

Zastanów się jak stoisz czekając na znajomego, w kolejce… To dobry moment, żeby przypomnieć sobie wskazówki wykonania Tadasany, żeby poprawić swoją postawę!

Stopy rozstawione na szerokość bioder, nieznacznie ugięte kolana – takie ułożenie zapewnia doskonałe połączenie z podłożem oraz umiejscowienie bioder w neutralnej pozycji. Aby ją dopełnić, wypróbuj leciutkie „podwinięcie” kości ogonowej (odcinek guziczny), minimalnie zaokrąglając krzyżowy kręgosłupa. Łopatki powinny być łagodnie ściągnięte, a głowa ciągnąć ku niebu.

tadasana

2. Asana na kręgosłup:Vrksasana, Pozycja Drzewa

Vrksasana zmusza do zachowania równowagi przez osiągnięcie prawidłowej postawy ciała.

Kontrolowanie poziomu, do jakiego uniesiona jest jedna noga jest cudownym ćwiczeniem dla zdrowia miednicy i kości krzyżowo-biodrowej, co pomaga w utrzymaniu dobrej postawy i zdrowia kręgosłupa.

Ta pozycja zwiększa pewność siebie i tworzy w nas pozytywną samoocenę.

Stojąc wysoko i dumnie z dobrą postawą, możemy poszerzyć ramiona, otworzyć serce i podnieść samopoczucie.

Lewą stopę postaw pewnie na macie i upewnij się, że Twoje ramiona znajdują się w jednej linii z biodrami, a kręgosłup jest wydłużony.

Podnieś prawą stopę i ułóż jej podeszwę, dociskając do wewnętrznej części lewego uda. Upewnij się, że postawa jest pewna, a złożone dłonie możesz ułożyć przy sercu lub skierować je w stronę nieba. Podobnie jak w asanie góry, kieruj głowę ku niebu, a ramiona niech pozostaną ściągnięte i łagodnie opadają w dół pleców.

pobierz e-book 7 asan na 7 dni dla Twojego kręgosłupa

3. Asany na kręgosłup: Kot / Krowa

Aby rozwinąć prawidłową postawę ciała, niezbędnym jest poznanie neutralnych odczuć. Asana Kota i Krowy doskonale w tym pomaga.

Przejdź na czworaka, weź wdech i zaokrąglij plecy, po czym wydychając powietrze wygnij je w łuk. Powtórz całość, kilka razy i przejdź do postawy, która wydaje Ci się najbardziej neutralna. Zapamiętaj wszystkie towarzyszące Ci odczucia, po czym doświadcz ich, kiedy będziesz stać.

asany na kręgosłup

Krowa

asany na kręgosłup

Kot

4. Asana na kręgosłup: Uttanasana, Skłon w przód stojąc

Skłon do przodu wydłuża mięśnie biegnące wzdłuż kręgosłupa, a wydłużenie kręgosłupa to bardzo dobry początek drogi do prawidłowej postawy ciała.

Wraz z nogami rozstawionymi na szerokość bioder, pochyl się do przodu. Połóż ręce na podłodze lub złap się za przedramiona, rozluźniając mięśnie całego kręgosłupa. Ugięcie kolan i przyciągnięcie ich do klatki piersiowej, zapewni Ci maksymalny komfort w tej pozycji.


asany na kręgosłup

5. Asana na kręgosłup: Adho Mukha Svanasana, Pies z głową w dół

Ta niesamowicie terapeutyczna asana bardzo rozciąga kręgosłup.

Pies z głową w dół doskonale w tym pomaga, wzmacniając mięśnie rąk, nóg, kręgosłupa i wiele innych. Przyłóż ręce do podłogi, a następnie pozwól szyi się rozluźnić a kręgosłupowi wydłużyć. Przyciśnij pięty do podłogi, otwierając tylną część nóg. Wraz z każdym oddechem skieruj pępek do kręgosłupa i poczuj, jak całe ciało się rozluźnia i wydłuża.

asany na kręgosłup

6. Asana na kręgosłup: Bhujangasana, Pozycja Kobry

Pozycja Kobry zmniejsza bóle w dolnej części pleców.

Połóż się na brzuchu i unieś na rękach, kierując głowę ku niebu. Wytrzymaj pięć oddechów. Wróć do leżenia, rozluźnij się i powtórz jeszcze 3 razy.

Im więcej ciężaru zdejmiesz z rąk, tym więcej korzyści doświadczy Twój kręgosłup.


pozycja kobry

7. Asana na kręgosłup: Danhurasana, Pozycja łuku

Leżąc na brzuchu, złap się za kostki. Wraz z wdechem unieś kolana i górną część ciała nad podłogę. Wydychając przytrzymaj pozycję, a z każdym kolejnym wdechem pogłębiaj asanę, coraz bardziej unosząc kończyny nad podłogę.

asany na kręgosłup pozycja łuku

8. Asana na kręgosłup: Virabhadrasana I, Pozycja wojownik I

Stojąc wyprostowany i dumny jak wojownik, dostarczasz sobie pewności siebie, którą zyskuje również Twoja postawa.

Przechodząc z psa z głową w dół, prawą nogę przenieś pomiędzy dłonie, a lewą obróć o 45 stopni. Zegnij prawą nogę tak, aby udo było równoległe do podłogi i wznieś złączone ręce w górę – gotowe aby sięgnąć nieba. Łopatki niech pozostaną złączone, pępek wciągnięty do kręgosłupa, a głowa lekko odchylona do tyłu. Wytrzymaj pięć głębokich oddechów… następnie zmień stronę.

asany na kręgosłup

Każda z przedstawionych powyżej asan dobroczynnie wpłynie na Twoją prawidłową postawę ciała.

Dzięki nim poczujesz się lżejszy, pewniejszy siebie i silniejszy, nie tylko podczas praktyki jogi, ale również codziennych, życiowych sytuacjach.

 


Praktyka jogi to pierwsza pomoc w przeciwdziałaniu bólom kręgosłupa. Jeśli szukasz odpowiednich sesji jogi na kręgosłup i mobilizacji do praktyki, spróbuj wyzwania: „MOC ZDROWEGO KRĘGOSŁUPA – 14 dni dla Ciebie” z Gosią Kobus–Kwiatkowską.

MOC ZDROWEGO KRĘGOSŁUPA znajdziesz w Internetowym Studio PortalYogi w kategorii: wyzwania

moc drowego kręgosłupa

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.