Paula Pachulska

Czy joga jest trudna?

Wśród osób, które nigdy nie ćwiczyły asan, czasem pojawia się mylne przekonanie, że joga jest zbyt trudna. Szczerze polecam zweryfikować swoje wyobrażenia w praktyce.
Na pytanie: czy joga jest trudna nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych predyspozycji, oczekiwań oraz potrzeb. Każdy z nas jest inny, dlatego cel praktyki powinniśmy ustalać w zgodzie ze sobą i naszymi możliwościami.
W jodze mamy do dyspozycji wiele asan oraz równie wiele możliwości na korzystanie z nich, dopasowując sekwencje do stopnia zaawansowania, możliwości oraz potrzeb praktykujących.
https://www.instagram.com/p/BJLE9VMDJQA/?taken-by=paula.pachulska
Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś na zajęciach z jogi, wybierz te łagodne bądź przeznaczone dla początkujących. Dzięki temu zapoznasz się z podstawowymi asanami oraz prawidłowym sposobem ich wykonania. Gwarantuję że nikt na pierwszych zajęciach nie będzie od ciebie oczekiwał zakładania nogi za głowę 🙂

Joga jest trudna dla każdego inaczej

Trudność danej asany zależy również od naszych indywidualnych predyspozycji. Niektórzy bez problemu są w stanie zejść do kija lub usiąść w lotosie już na pierwszych zajęciach, innym może zająć to więcej czasu. Podobnie jest z niemalże każdą asaną, dlatego też podczas praktyki nie rywalizujemy i nie porównujemy się z innymi. Pracujemy w zgodzie z naszym ciałem i stopniowo odkrywamy jego coraz większe możliwości.
https://www.instagram.com/p/BI6nPGpDCQx/?taken-by=paula.pachulska
 

A ty jak wyobrażałeś sobie jogę?

Same skojarzenia z jogą bywają czasem również mocno przewrotne. Jedni myśląc o zajęciach wyobrażają sobie grupę osób, która przez dłuższy czas siedzi w bezruchu, inni mają przed oczami zdjęcia joginów, którzy stoją na głowie bądź zadziwiają swoją elastycznością zaplatając się w niemalże nierealne pozycje. Prawda, jak to zwykle bywa, znajduje się mniej więcej po środku. W jodze dążymy do integracji ciała i umysłu, na zajęciach spotkamy się więc i z praktyką asan w fizycznym aspekcie, jak i z praktyką uważności czy medytacji. Pamiętaj by nie siłować się ani nie walczyć ze sobą i swoim ciałem. Regularna praktyka sprawia, że pozycje które na początku wydawały się nierealne stają się osiągalne, ale tylko wtedy gdy dajemy naszemu ciał czas na to by się z nimi oswoić. Niektóre asany wykonamy na jednych z pierwszych zajęć, do innych możemy dochodzić latami, nie zrażajmy się tym. Joga to nie tyko samo osiąganie celu, którym może być wykonanie danej pozycji, ale również droga do niego. W jodze nie ma “gorszych” i “lepszych” asan, dlatego też doceniajmy korzyści płynące również z tych, wydawałoby się najprostszych, pozycji.

Jakie są twoje doświadczneia z jogą?

Paula Pachulska

Z wykształcenia socjolog, z zawodu badacz. Instruktorka rekreacji ruchowej, pasjonatka jogi, aktualnie w trakcie kursu nauczycielskiego w nurcie vinyasa krama. Uwielbia dynamiczną praktykę.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.