Paula Pachulska

Na Twoich Zasadach! (Recenzja)

„Dieta na twoich zasadach”, wbrew temu, co się wydaje na pierwszy rzut oka, nie jest książką tylko o diecie. Jest książką o szacunku do siebie, do swojego ciała oraz o zaprzyjaźnieniu się z samym sobą.
Uwielbiam kupować książki poświęcone jodze – i te dotyczące tradycji, i te związane z anatomią, i te które stanowią pewien rodzaj osobistych zwierzeń autora na temat jego przygody z jogą. Książkę Tary Stiles mogłabym zaliczyć do trzeciej, mojej ulubionej kategorii.

Tara Stiles – tancerka, joginka, pisarka – pełna gracji

Tara Stiles jest twórczynią metody pracy z ciałem opartej na jodze – Strali, zanim trafiła na jogę była tancerką, stąd sporo w tej metodzie gracji, lekkości oraz miękkości ruchu.
Podobnie czyta się jej książkę – lekko i przyjemnie. Pozycja ta została pięknie wydana – samo trzymanie jej w dłoni i przeglądanie wprawia mnie w dobry nastrój, jest w twardej oprawie, trochę większym niż standardowy formacie. Nie brakuje w niej wielu zdjęć – smacznych potraw, asan czy samej roześmianej Tary.

Dieta na twoich zasadach

dieta na twoich zasadach - tara stiles - recenzja
Książka składa się z czterech części: w pierwszej Tara dzieli się swoją historią i słabościami, które kiedyś brały górę nad jej potrzebami. W tym właśnie rozdziale zachęca nas do tworzenia własnych zasad, a nie ślepego podążania za tym, do czego namawiają nas inni. Co więcej, wcale nie musimy (a nawet nie powinniśmy) trzymać się sztywno stworzonych przez siebie reguł, to co jest dla nas dobre dziś, może nie być dobre za rok, za miesiąc czy nawet jutro. Powinniśmy wsłuchiwać się w siebie i swoje potrzeby. Tara proponuje nam też kilka ćwiczeń, które mogą nam w tym pomóc: m.in. krótką medytację czy notowanie swoich odczuć i nastroju podczas dnia. Oprócz nich, w tych rozdziale znajdziemy również garść porad, jak ustanawiać swoje cele oraz sprecyzować swoje potrzeby.
Część druga poświęcona jest sugestiom, w jaki sposób stworzyć w swoim domu odpowiednią przestrzeń: od miejsca do medytacji po kuchnię. Tara dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat organizacji miejsca do praktyki jogi oraz medytacji w domu. Kilka stron poświęca również kuchni, namawia nas byśmy spróbowali samodzielnie przygotowywać posiłki zamiast jadać na mieście. Znajdziemy tu podpowiedzi, jakie produkty powinny znaleźć się w naszej lodówce, a bez jakich możemy się obejść, a także liczne zachęty by swoją kuchenną przestrzeń uczynić przytulnym miejscem, w którym aż chce się przebywać.
Część trzecia to część działania. Rozpoczynają ją sekwencje asan wraz ze zdjęciami i dokładnymi opisami ich wykonania. Strala bazuje na prostych, dynamicznych zestawach ćwiczeń, główny nacisk jest tu położony na swobodę i naturalność ich wykonywania, nie zaś na perfekcję. W asanach proponowanych przez Tarą powinniśmy szukać przede wszystkim wygody i komfortu, powinniśmy podążać za własną intuicją i czerpać jak największą radość z ruchu. Podobnie powinniśmy podchodzić do kwestii jedzenia – nie zmuszać się do niczego, nie liczyć każdej kalorii, powinniśmy za to odkrywać nowe, pyszne smaki, które sprawią że jedzenie będzie przyjemnością. Na kolejnych stronach tej części odnajdziemy sporo łatwych przepisów opartych głównie na produktach roślinnych. Znajdziemy tu zupy, dania główne, a także przekąski i desery.
ieta na twoich zasadach - tara stiles - recenzja
Ostatnia część to przygotowany przez Tarą 7-dniowy i 30-dniowy przykładowy program zawierający jadłospis oraz ćwiczenia. Część ta przyda się szczególnie tym, którzy potrzebują wskazówek i małej ściągi, by zacząć odpowiednio dbać o siebie. Programy te możemy oczywiście w pełni modyfikować i dostosowywać do naszych aktualnych potrzeb i możliwości.
Stwórzcie więc i łamcie własne zasady! Udanej praktyki i smacznego!
 

Paula Pachulska

Z wykształcenia socjolog, z zawodu badacz. Instruktorka rekreacji ruchowej, pasjonatka jogi, aktualnie w trakcie kursu nauczycielskiego w nurcie vinyasa krama. Uwielbia dynamiczną praktykę.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.