Dlaczego Warto Jeść Quinoa

Quinoa, w Polsce nazywana komosą ryżową, znana już jest od czasów Inków i Azteków. Jednak dopiero niedawno zawitała w naszych kuchniach a przede wszystkim na naszym talerzu. Coraz łatwiej można ją znaleźć w sklepach za przystępną cenę. Jest zaliczana do tzw. ‘superfoods’, czyli niezwykle zdrowych i korzystnych dla naszego organizmu produktów. W bardzo fajny sposób zastępuje ryż jak również dodawana jest do sałatek i deserów.

komosa ryżowa

Właściwości Quinoa

Komosa ryżowa zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne – czyli te, których nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć i muszą być pobierane z pożywienia. Jest więc idealnym pokarmem dla wegetarian, wegan oraz małych dzieci.

Quinoa zawiera m.in. lizynę, która jest niezastąpionym aminokwasem egzogennym potrzebnym do odbudowy i naprawy komórek ciała – ma więc działanie antynowotworowe. Nie zawiera glutenu,może zatem być bezpiecznie stosowana przez osoby z celiakią czy nietolerancją glutenu. Ma bardzo niski indeks glikemiczny, to znaczy, iż nie podnosi gwałtownie poziomu cukru we krwi. Jest idealnym pokarmem dla osób chorych na cukrzycę lub odchudzających się, gdyż po zjedzeniu posiłku zawierającego komosę ryżową poziom cukru we krwi pozostanie przez dłuższy czas na tym samym poziomie, a to oznacza, iż nie będziemy czuć ochoty na podjadanie pomiędzy posiłkami.

Jest bogatym źródłem magnezu, żelaza, miedzi, fosforu i wapnia. Zawiera witaminy z grupy B – w tym również witaminę B6, która w parze z magnezem dba o nasz układ nerwowy oraz krwionośny. Komosa ryżowa ma działanie przeciwmiażdżycowe oraz przeciwnowotworowe, gdyż zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym dobrze wszystkim znane kwasy Omega 3 – zabójcę wolnych rodników, który jednocześnie naprawia i uzdrawia nasze neurony. Dodatkowo zawiera witaminę E, dzięki której kwasy tłuszczowe zachowują swoją stabilność nawet podczas procesu gotowania. Dzięki wysokiej zawartości błonnika przeciwdziała zaparciom, oczyszcza organizm (szczególnie jelito grube) z toksyn. Quinoa zawiera więcej wapnia niż mleko, a co ważniejsze – wapń z komosy ryżowej jest łatwiej przyswajalny niż wapń z mleka! Idealna jest więc dla osób z nietolerancją laktozy.

Quinoa według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Natura termiczna komosy ryżowej jest ogrzewająca – znakomita na chłodne jesienne i zimowe posiłki, rewelacyjna jako dodatek do pożywnych wzmacniających zup oraz zbożowych śniadań. Quinoa ma smak słodki, znaczy to, iż wzmacnia Żołądek, Śledzionę i Trzustkę, odżywia przez to cały organizm, gdyż według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej narządy te są odpowiedzialne za odżywianie. Wzmacnia Yang i Yin Nerek – idealna dla kobiet z trudnościami w zajściu w ciążę, dla sportowców, kobiet po porodzie, osób osłabionych chorobą i długotrwałym leczeniem, np. po chemioterapii. Równoważy funkcje Osierdzia, które według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest strażnikiem serca – przeciwdziała więc miażdżycy naczyń wieńcowych, nadciśnieniu i wysokiemu poziomowi cholesterolu w surowicy krwi. Naturalnym kolorem komosy ryżowej jest kolor biały lub lekko szary; według medycyny tradycyjnej – kolor taki odpowiada Elementowi Metalu – czyli w dużym skrócie – narządom wewnętrznym takim jak Płuca i Jelito Grube. Można więc uściślić, że komosa ryżowa wzmacnia Płuca, a przez to również energię obronną organizmu – Wei Qi, jest więc idealnym pokarmem dla osób często łapiących infekcje – w tym również dla dzieci, szczególnie tych, które zaczynają swoją przygodę w przedszkolu lub szkole.

Jak przyrządzać?

Gotowana komosa ryżowa jest bardzo delikatna w smaku. Aby przygotować komosę ryżową „na gęsto”, należy opłukać pożądaną ilość quinoa pod bieżącą wodą – najkorzystniej robić to na sicie, gdyż w ten sposób usuwamy ewentualną goryczkę, którą w naturalny sposób pokryte są wszelkie nasionka (ochrona przed zwierzętami roślinożernymi). Jedną szklankę umytej komosy gotujemy w co najmniej 3 szklankach wody lub bulionu przez około 20 – 30 minut. Rewelacyjnie sprawdza się łączenie komosy z innymi zbożami, np. z kaszą jaglaną czy ryżem – gotujemy wtedy obie rośliny w jednym naczyniu. Komosę ryżową można zmielić w blenderze lub młynku do kawy na mąkę, które rewelacyjnie wzbogaci w wartości odżywcze oraz smak słodkich i wytrawnych wypieków. Pyszne są domowe chleby, wypiekane na zakwasie, z dodatkiem mąki z komosy ryżowej.

Źródło.O autorze

Ewa Wysocka
Ewa jest założycielką PortalYogi i miłośniczką różnych form aktywności fizycznej. Poza jogą uwielbia bieganie i jazdę na rowerze, a zimą narty biegowe.

Inne artykuły tego autora