Joanna Grudzińska

Filozof, Naukowiec, Artysta, Mistrz Jogi B.K.S. Iyengar 1918- 2014

Poniższy artykuł opisujący życie i działalność BKS Iyengara ukazał się w magazynie „Yoga & Ayurveda”. Żegnamy tego wspaniałego nauczyciela i przybliżamy jego inspirująca sylwetkę.
BKS Iyengar

B.K.S. Iyengar jest niesamowitym człowiekiem, który uczy jogi na całym świecie. Ma bogate doświadczenie w nauczaniu we wszystkich dziedzinach życia. Odkrywamy tajniki jogi z żyjącą legendą.
Pasja Iyengara oraz jego poświęcenie i miłość do jogi oddziałują na miliony ludzi na całym świecie. W wieku 95 lat wciąż jest wspaniałą i cenioną postacią. Jest autorem 14 książek, źródłem ogromnej wiedzy, a przez lata otrzymał liczne nagrody i tytuły. „Światło jogi” (ang. Light on Yoga ) to klasyczne arcydzieło sprzedane w milionach egzemplarzy na całym świecie.
Iyengar otrzymał także doktoraty honoris causa na Uniwersytecie Mysore i Uniwersytecie Pensylwańskim oraz nagrodę władz stanu Karnataka i indyjskiego rządu. W 1991 roku jego imieniem nazwano gwiazdę w kosmosie. Jedna z jego najnowszych książek, „Joga światłem życia” (ang. Light on Life) jest następnym przemyślanym i wnikliwym dziełem na temat jogi. Uważany jest za wybitnego człowieka, który przyczynił się do rozpowszechnienia jogi na Zachodzie, a jego nauki wpływają na pokolenia praktykujących. Bije od niego pewność siebie, profesjonalizm oraz wrodzony talent. Kiedy uprawia jogę, zachwyca publiczność swoją zdolnością do wykonywania różnych asan. Jego życie jest świadectwem, jak potężna jest siła jogi, a jego imię nierozłącznie kojarzy się ze współczesną jogą. Dokładne zrozumienie filozofii jogi, bogate doświadczenie oraz praktyka jej duchowych aspektów pozwalają mu wzbogać swoje nauki i potwierdzają jego niesamowitą pasję do tej dyscypliny.
W swoich szkołach jogi Iyengar kładzie nacisk na prostą postawę, posturę i stabilność. Jego precyzja i dbałość o szczegóły sprawiają, że jest wzorem do naśladowania dla wielu uczniów. Nie ma wątpliwości, że jego nauki będą wciąż przyciągać i fascynować tak praktykujących jogę, jak i tych niepraktykujących.

Ubóstwo drogą do jogi

Kiedy dowiadujemy się o wczesnym, skromnym życiu Iyengara, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że to siła ducha popchnęła go na arenę światową. Urodził się w 1918 roku w hinduskiej wiosce. Jego dzieciństwo naznaczone było biedą, niedożywieniem i licznymi nieszczęściami.
Kiedy miał 9 lat, zmarł jego ojciec. Iyengar był słabym, schorowanym dzieckiem, a później kruchym i wątłym nastolatkiem. Zmagał się z poważnymi chorobami, między innymi gruźlicą, dzięki temu poznał, jak wyniszczająco działają choroby na kogoś o słabym zdrowiu. Kiedy miał 15 lat zamieszkał ze swoją siostrą i jej mężem, legendarnym nauczycielem jogi T. Krishnamacharyą, w tętniącym życiem mieście Mysore.

Lekcje od guru

Iyengar uczył się jogi pod przewodnictwem wybitnego znawcy sanskrytu, nauczyciela i guru, Krishnamacharaya. Zachęcał on młodego Iyengara do wychodzenia do miasta i nauczania jogi. W 1937 roku Iyengar przeprowadził się bez grosza przy duszy do Deccan Gymkhana w stanie Maharashtra w dystrykcie Puny i tam nauczał jogi, aby zarobić na życie. Poświęcał też dużo czasu na samodoskonalenie i dążenie do perfekcji w wykonywaniu asan oraz studiowaniu traktatu Patanjalego „Jogasutra”.
W Punie zajęcia Iyengara zaczęły cieszyć się popularnością i przyciągać tłumy. W 1952 roku spotkał światowej sławy skrzypka, Yehudi Menuhina, co pozwoliło mu wprowadzić jogę na arenę międzynarodową. Yehudi został jego uczniem i zachęcał go do podróży na Zachód i nauczania tam jogi. Za granicą witano go z otwartymi ramionami.
Centrum jogi stał się instytut w Punie założony przez Iyengara ku pamięci żony Romamni. Zapytany czy inspiracją dla niego byli jego nauczyciele odpowiedział, że „ joga jest czymś co powstaje w procesie tworzenia. Iśwara (Bóg we mnie) jest pierwszym i najważniejszym guru, przez co następuje tradycyjnie gurusishya parampara (związek między nauczycielem, a uczniem). Mimo że są to mniej znane aspekty jogi, mają dla mnie szczególne znaczenie przy ćwiczeniu. Moim guru w życiu był Krishnamacharya”.

Czytaj dalej na yoga-mag.pl

Joanna Grudzińska

Joanna jest związana z Portalem Yogi od 2014 roku. Najpierw był marketing, dopiero później joga. I choć ta miłość jest jeszcze bardzo młoda, to poranki bez Powitania Słońca stały się dla niej niepełne, jakieś dziwnie mniej udane.

Od kilku lat mieszka w Azji – dotychczas korzenie zapuszczała już w Indonezji, Singapurze i Malezji. Kocha podróże, szczególnie te z aparatem w ręce oraz kawę. Jej ulubione ziarna pochodzą z Etiopii i Kenii, choć kraje te nadal pozostają na liście marzeń.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.