Jak zacząć medytować – 7 sposobów na wejście w medytację

Jeśli praktykujesz codziennie, to jeden dzień przerwy w tygodniu pozwoli Ci wziąć głębszy oddech, zasymilować asany, zaobserwować ich wpływ, przyjrzeć się sobie. Nie ćwiczysz ciała, jednak ćwiczysz umysł i zmysł obserwacji. To nie jest dzień, w którym zapominasz o swojej praktyce. To dzień w którym poświęcasz jej szczególny rodzaj uwagi.

Swój codzienny czas na praktykę możesz przeznaczyć dzisiaj na medytację. Aby jak najpełniej wykorzystać możliwości, jakie daje medytacja, warto jest wcześniej rozluźnić całe ciało tak, by pozbyć się balastu emocji po np. całodniowym wysiłku. Podpowiadamy kilka ćwiczeń dzięki którym łatwiej osiągniesz stan medytacji.

Ćwiczenia, które pomogą Ci zacząć medytować

Zdradzę Ci teraz kilka sposobów – są one szybkie i bardzo proste – dzięki którym łatwiej zaczniejsz medytować. Po przyjęciu pozycji do medytacji (Twojej ulubionej – pamiętaj, nie ma jednej właściwej!), wybierz jedno z przedstawionych poniżej ćwiczeń i po ich skończeniu rozpocznij część główną.

1. Stan Relaksu

Podobnie jak w ćwiczeniach dotyczące Treningu Autogennego Schultza oraz relaksacji z pracą napięciami mięśni, siedząc w wybranej pozycji, postaraj się napinać po kolei wszystkie mięśnie znajdujące się w Twoim ciele. Odczuj ich ciężar oraz roztaczające się ciepło.

2. Proste Oddechy

Na początek spróbuj policzyć do 10. Koncentracja na oddechu będzie głównym elementem zadania. Biorąc wdech zaciśnij pięści i napręż wszystkie mięśnie. Wydychając powietrze wydobądź z siebie dźwięk przydechowy podobny do huh. Odlicz jeden i kontynuuj ćwiczenie, płynnie oddychając.

Medytacja PortalYogi

3. Hiperwentylacja

Przez minutę wykonuj serię szybkich wdechów i wydechów, wyobrażając sobie że wraz z powietrzem uchodzi z Ciebie stres i napięcie, a ciało staje się lekkie i rozluźnione.

4. Połączone oddechy

Tak jak poprzednio oddychaj w sposób ciągły, bez przerw. Zwróć uwagę na sposób pobierania powietrza i przypilnuj aby oddech był piersiowy, czyli powinna unosić się tylko klatka piersiowa. Wykonaj dwie serie po 5 oddechów. Pierwsze 4 (wdech+wydech) niech będą średnie,a ostatni 5 bardzo głęboki. Po tym czasie powinieneś być już przygotowany do medytacji.

5. Punkt Centrum-Hara

Jest to miejsce usytuowane w dolnej części brzucha, około 3 cm poniżej linii pępka. Koncentruj się na tym punkcie dopóki nie poczujesz, że ciało samo zacznie się rozluźniać. Ten sposób pomoże Ci również znaleźć nowy punkt ciężkości, który zaowocuje bardzo stabilną pozycją podczas medytacji.

6. Bezpieczne miejsce

Przenieś się wraz z umysłem, w miejsce, które stanowi dla Ciebie oazę bezpieczeństwa i spokoju. Może być rzeczywiste – np. Twój pokój lub fikcyjne. Jest to prosty sposób na uspokojenie rozbieganych myśli.

7. Liczenie z wizualizacją

W zależności od stopnia zaawansowania, na początek spróbuj policzyć od 20 do 1, koncentrując się na każdej liczbie oraz wizualizując je w myślach. Przy każdym wydechu będziesz odczuwać spokój i rozluźnienie. Jest to również bardzo dobra metoda na pogłębienie stanu relaksu uzyskanego w inny sposób.

Dzięki tym prostym sposobom praktykowanym przed wejściem w stan medytacji osiągniesz spokój, uwolnisz się od natarczywych myśli dnia codziennego oraz wejdziesz w tak ważny relaks fizyczny. Ułatwi to i przyśpieszy wejście w medytację. Wybierz to ćwiczenie, które jest dla Ciebie najprostsze i najprzyjemniejsze. Możesz również połączyć kilka z nich, ponieważ w medytacji wszystko jest dozwolone. Jeśli masz swoje własne i indywidualne sposoby, podziel się z nami w komentarzu 😉

Nie zapominaj, ze doskonałą pomocą jest Twoja własna muzyka medytacyjna.


A jeśli chcesz zacząć praktykę medytacji, to w Internetowym Studio PortalYogi znajdziesz dedykowane sesje m.in. z Justyną Jaworską!

Teraz spróbuj Medytacji Uważności, to jedna z pięciu praktycznych lekcji Pierwszego Sezonu Medytacji w Internetowym Studio PortalYogi!O autorze

PortalYogi
PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Inne artykuły tego autora