Jak Znaleźć Dobrego Nauczyciela Jogi?

Wybranie odpowiednich zajęć dostosowanych do indywidualnych potrzeb może być prawdziwym wyzwaniem. Zapewniam Was: każdy może znaleźć dobrego nauczyciela jogi i, co za tym idzie, zajęcia dla siebie. Warto wiedzieć, jakie zalety posiada prawdziwy jogin-nauczyciel.
dobry nauczyciel jogi

Oto kilka podstawowych wskazówek, jak znaleźć odpowiedniego nauczyciela jogi:

Wiedza

Na zajęciach, wykwalifikowani nauczyciele uczą Cię w zwięzły sposób póz wraz ze wskazówkami dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa. Zwykle stosują przy tym techniki, przykładowo: „Jeśli się garbisz, wyciągnij ramiona do góry aż wyeliminujesz zaokrąglenia na plecach.” Tego typu postęp bez uczucia bólu jest kluczowy. Świadomy nauczyciel zaoferuje modyfikacje i zmiany, aby pozwolić Ci udoskonalić postawę, bez zrobienia sobie przy tym krzywdy.

Współczucie

Jestem za tym, by stawiać wyzwania studentom i zachęcać ich do ciężkiej pracy. Nie ma substytutu dla potu. Jednak joga powinna być zabawna i pozytywna. Jeżeli zamienia się w sztywną i poważną praktykę, staje się ciężką pracą i ostatecznie możesz szybko się wypalić. Zawsze staram się zobaczyć dobro w każdym studencie. Każdy dzień jest inny, a dobry nauczyciel stara się byśmy dali z siebie wszystko bez agresji czy poniżania. Jeśli masz pytania, nauczyciel powinien pozostawać do Twojej dyspozycji przed lub po zajęciach.

dobry nauczyciel jogi

Dobry nauczyciel jogi jest inspiracją i motywacją dla swoich uczniów. Potrafi jednak przeprowadzić ich przez kolejne granice ich możliwości w sposób bezpieczny, w odpowiednim dla każdego tempie.

Motywacja

Najlepsza praktyka to taka, która nie przekracza naszych limitów fizycznych i psychicznych.Nauczyciel, który pomoże Ci przekroczyć ten próg w inteligentny sposób to prawdziwy skarb. Tego typu zajęcia pozwolą Ci rozwijać się płynnie i mieć apetyt na więcej.

Inspiracja

Dobre zajęcia jogi wprowadzą Cię w dobre samopoczucie. Moje zajęcia zawsze mają prosty motyw,czyli wytrzymałość, zaangażowanie i cierpliwość. Inne elementy techniczne nauczania jogi są konieczne, ale jeśli nie czujesz się świadomy i obecny, nie doświadczysz kompletnej praktyki. To właśnie sprawia, że joga jest wyjątkowa. Łączy ciało i umysł, a przy odpowiednim nauczaniu inspiruje zmiany w naszym życiu. Wszyscy znamy stereotypowe śpiewki jogi – śmieszne, rozwlekłe dźwięki sprawiają, że żałujesz braku słuchawek. Prawdziwy nauczyciel powinien być całkowicie sobą. Powinien unikać posługiwania się żargonem i komunikowanie się z uczniami językiem potocznym. Jego wyjątkowa osobowość powinna inspirować studentów.Dobry nauczyciel jest też uczciwy i realny. Będzie na tyle pewny siebie, by zwrócić Ci uwagę, kiedy robisz coś źle. Jednocześnie dobry nauczyciel jogi powinien być pokorny, pełen wrażliwości i człowieczeństwa. Nie udając przy tym, że jest doskonały.

Siła I Spokój

Choć zalecane jest mieszanie ćwiczeń, nie można zapomnieć o spójności. Gdy nauczyciel jogi jest dobrze przygotowany do zajęć i pewny tego, że robi coś co kocha, przyczyni się do naturalnego postępu całej grupy uczniów. Zawsze uczę przez co najmniej 10 do 15 minut tych samych póz na każdych zajęciach. To dobra metoda nauczania, przygotowująca studentów znających podstawowe pozy, które są bazą dla tych bardziej zaawansowanych.

dobry nauczyciel jogi

Dobrego nauczyciela jogi charakteryzuje siła i spokój. Nie chodzi tu o powolność, cichość czy inne popularne skojarzenia. Nauczyciel powinien budować poczucie, że wie co i dlaczego robi.

Wzmacnienie

Dobry nauczyciel jogi powinien Cię zachęcać i dopingować. Joga powinna sprawiać, że poczujesz się dobrze będąc przy tym sobą, ze wszystkimi Twoimi niedoskonałościami. Błędnym założeniem w jodze jest to, że czujesz się błogo przez cały czas. W rzeczywistości joga ma na celu przywołać wszystkie emocje, które napotykamy w życiu. Przywołuje uczucie szczęścia i beztroski, jak również trudne uczucia konfrontacji i frustracji. Joga powinna nauczać jak poruszać się po tych emocjach.

Skuteczność

Najważniejsze jest to, by zajęcia były skuteczne. Ćwieczenie póz i rozwój Twojej fizyczności jest zabawny, ale liczy się tylko wtedy, gdy inspiruje Cię do robienia rzeczy, które lubisz w życiu najbardziej. Jeśli to nie pomaga Ci żyć pełnią życia, to o co w tym chodzi?

Kwalifikacje

Joga nie posiada standardowego zestawu, który powinni mieć wszyscy nauczyciele. Zamiast tego są pewne certyfikaty zaświadczające o ukończeniu kursów. Większość centrów jogi wymaga przedstawienia ich, ale nie jest to obowiązkowe. Nauczyciele powinni posiadać rozległą podstawę w zakresie jogi i zdrowe podejście. Przeczytaj biografię nauczyciela na stronie centrum przed zapisaniem się na zajęcia. Upewnij się, że ten nauczyciel ukończył kursy nauczania jogi. Jeśli nie ma biografii na stronie, możesz zapytać ośrodek lub bezpośrednio nauczyciela. Te informacje pozwolą Ci w podjęciu decyzji czy jest on odpowiedni dla Ciebie. Jeśli załóżmy jesteś byłym sportowcem z długą historią urazów, najprawdopodobniej najlepiej byłoby zapisać się na zajęcia do byłego sportowca, któremu joga pomogła w procesie rekonwalescencji.

Najlepszy sposób

Jednak najlepszym sposobem, aby przekonać się, czy dany nauczyciel jogi jest dla Ciebie odpowiedni, jest wybranie się do niego na zajęcia. „Szukajcie a znajdziecie” – oczywiście możesz mieć szczęście i podczas pierwszych zajęć trafić na Twojego właściwego nauczyciela i zajęcia idealne dla Ciebie. Jeśli jednak masz wątpliwości, po jakimś czasie danym sobie i swojemu nauczycielowi, próbuj dalej!
Tutaj możesz sprawdzić, czy nauka jogi w domu z Basią Lipską jest dla Ciebie:

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.