Ewa Balicka

Jednonożny Król Gołębi W Miesiąc – Metoda Małych Kroków

Eka Pada Rajakapotasana, czyli Król Gołębi to piękna, inspirująca asana, która otwiera ramiona i klatkę piersiową, rozciąga kręgosłup, stymuluje narządy podbrzusza i dodaje energii. Wierzę, że nasze ciało może więcej niż nam się wydaje i czasem po prostu wystarczy spróbować. Podejmij wyzwanie i za miesiąc bądź gotów do lekkiego wejścia w tę super asanę. Nawet najdłuższa podróż, choćby miała liczyć sobie tysiąc mil, zaczyna się od jednego kroku.
joga asany jednonożny król gołębi
Spróbuj praktykować powyższe pozycje przez miesiąc – na pewno zobaczysz efekty. Pozycje należy wykonać na każdą nogę, trwając w każdej z nich, pięć głębokich oddechów. Pamiętaj, zrób coś, za co będziesz mógł sobie podziękować w przyszłości!

Opis pozycji krok po kroku

Krok 1.
Usiądź wygodnie w siadzie skrzyżnym, wyprostuj plecy. Prawą goleń ułóż na lewym, tak by były równoległe do miednicy i przylegały do podłogi. Wykonaj pięć oddechów i zmień ułożenie nóg: lewy goleń ułóż na prawym. Wytrwaj pięć oddechów.
Krok 2.
Z pozycia Psa z głową w dole wysuń do przodu prawą nogę, stawiając ją pomiędzy dłońmi. Zegnij prawe kolano. Lewe kolano ułóż na podłodze, wyciągnij lewą nogę jak najdalej do tyłu. Poczuj jak rozciągają się udo i pachwina. Na wdechu unieś wysoko tułów. Rozłóż szeroko ramiona do boków a następnie skieruj je w stronę sufitu, tak aby znajdowały się prostopadle do podłogi. Opuszczaj biodra coraz niżej jednocześnie coraz mocniej wyciągając się do góry i do tyłu. Połącz dłonie i kieruj je w stronę sufitu, pozostań pięć oddechów, wróć do Psa z głową w dole, a następnie powtórz wszystkie ruchy na drugą nogę.
Krok 3.
Rozpocznij w pozycji Psa z głową w dole. Wykonaj krok prawą stopą do przodu między dłońmi i połóż tylne kolano na macie. Ugnij lewe kolano, złap prawą dłonią lewą stopę i przyciągnij do siebie. Wytrwaj pięć oddechów i wykonaj ponownie strech na druga stronę.
Krok 4.
Z Psa z głową w dole, przenieś prawy goleń do przodu, jak najbliżej przedniej krawędzi maty i równolegle do niej. Przysuń prawe kolano do prawego nadgarstka, a prawą kostkę do lewego. Trzymaj tylną nogę wyprostowaną za sobą, z zadartymi palcami, opuść biodra do podłoża. Wykonaj spokojnie pięć głębokich oddechów.
Krok 5.
Przenieś dłonie do przodu, tak, by Twoja głowa znalazła się na podłożu. W tej pozycji wykonaj pięć głębokich oddechów. Powtórz praktykę od kroku 4 na druga nogę.

Eka Pada Rajakapotasana, czyli jak wykonać pozycję Króla Gołębi

Uklęknij na podłodze, podpierając się z przodu rękami. Zegnij prawą nogę i umieść z przodu, tak aby jej pięta znalazła się w okolicy lewego nadgarstka, a goleń i kolano dotykały podłogi. Wyprostuj lewą nogę do tyłu: przednia część uda, kolano i stopa są przyciśnięte do podłogi. Lewa noga w jednej linii z lewym pośladkiem, biodra wyrównane. Ułóż biodra w jednej linii, pięta prawej nogi dotyka lewej pachwiny. Wyciągnij do góry kręgosłup, odpychając się dłońmi od bioder. Wypnij klatkę piersiową, odchylając głowę. Zegnij lewą nogę i złap stopę lewą ręką, przyciągając ją w kierunku głowy. Z wydechem chwyć drugą ręką za stopę. Umieść dłonie na kostce lewej nogi i przyciągnij ją jeszcze bardziej w stronę tułowia. Z wdechem rozszerz i bardzo mocno wypchnij klatkę piersiową. Dotknij czubkiem głowy podeszwy stopy. Oddychaj spokojnie. Pamiętaj nic na siłę, nie spiesz się, możesz na początek pomóc sobie zaczepiając pasek za stopę i chwytając go rękoma przyciągnąć nogę do siebie. Powtórz na drugą nogę.
Powodzenia!


Autorką tekstu jest joginka Ewa Balicka

Ewa Balicka

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.