Jak Joga Wpływa Na Rozwój Intuicji?

Intuicja jest niezwykle cichym głosem. Ona nigdy nie krzyczy. Jeśli coś wydaje Ci się okazją nie do odrzucenia, słuchaj dalej. Zignoruj ten krzyk, usiądź w spokoju i otwórz się na swoje wewnętrzne przewodnictwo. Ono jest już w Tobie. To piękne miejsce, które przynosi spokój, harmonię, poczucie bezpieczeństwa i miłości, nigdy Cię nie opuszcza. Zawsze prowadzi cię przez życie. Dzięki jodze, która koncentruje się na pracy z ciałem i czakrami (centrami energetycznymi), otworzysz potencjał swojego „głosu wewnętrznego”.

Czy intuicję ma każdy z nas?

Intuicja jest jak mięśnie. Każdy je ma, ale u jednych osób są słabo rozwinięte, a u drugich – bardziej, tworząc mocne wsparcie dla ciała. Bez względu na to, w jakim stopniu są wyćwiczone, potrzebuje ich każdy człowiek. Bez mięśni nie moglibyśmy być sprawni fizycznie. Z intuicją jest podobnie. Możemy ją rozwinąć na „siłowni umysłu”, uaktywniąc swoją inteligencję emocjonalną, wsłuchując się w swój wewnętrzny głos, pobudzając wrażliwość na siebie i innych, wyostrzając zmysły.

intuicja

A dlaczego warto rozwinąć intuicję?

Dzięki niej łączymy się z naszą wewnętrzną mądrością i nieograniczonym potencjałem. Jeśli słuchamy jej głosu mamy pewność, że to co robimy jest w zgodzie z naszym Najwyższym Dobrem. Jeśli ignorujemy jej głos, czujemy się zagubieni, nie mamy zaufania do samych siebie, a podejmowanie decyzji sprawia nam ogromny problem.

Jak joga wpływa na rozwój intuicji?

• Pomaga uspokoić ciało i umysł

Intuicja jest cichym głosem. Jeśli chcemy go usłyszeć, najpierw musimy zadbać o to, aby wyciszyć chaos, w postaci natłoku myśli. Natłok myśli sprawia, że jesteśmy zestresowani, a w takiej sytuacji najczęściej podejmujemy decyzje oparte na głosie ego, czyli strachu.Dzięki systematycznej praktyce jogi mamy większą zdolność do kontrolowania naszych myśli, a co za tym idzie – dużo łatwiej możemy rozpoznać głos intuicji.

• Stajemy się bardziej świadomi swojego ciała 

Jest to niezbędne podczas pracy z intuicją, ponieważ jej odpowiedź pojawia się jako energia w ciele. Podczas praktyki jogi angażujemy różne partie mięśniowe (często takie, o których istnieniu nie miałeś pojęcia) i uczymy się kierować oddech w konkretne obszary naszego ciała. Dzięki temu zwiększa się nasza świadomość, a kiedy pojawi się w nas intuicyjne przeczucie, zauważymy je wyraźniej i z większą łatwością.

• Wykonywanie odpowiednich asan, wpływa na otwarcie czakr

Czakry to wirujące skupiska subtelnej energii, znajdujące się w naszym ciele. Intuicja ma swój początek w naszej aurze. Aura spleciona jest z czakrami, które są drzwiami dla naszego wewnętrznego przewodnika, wskazującego nam drogę życiową, zgodną z naszym Najwyższym Dobrem. Dzięki odpowiednim asanom, możemy otworzyć zablokowane czakry, a tym samym wpłynąć na rozwój swojej intuicji.

Otwarte czakry to lepsza intuicja

Im bardziej zsynchronizujesz wszystkie energetyczne centra w ciele, tym lepszą ustanowisz relację ze swoim intuicją! Niektóre asany działają na wszystkie czakry, warto jednak zastanowić się, które miejsce w Twoim ciele wymaga dodatkowej troski i pracy nad otwarciem. Jeśli chcesz ożywić swoją intuicję, zacznij od otwierana tych 4 czakr:

• Siódma czakra (czakra korony) – Sahasrara

Jest źródłem poszerzonej świadomości, intuicji i więzi z Wyższym Ja. To tutaj znajduje się informacja na temat planu naszej duszy. Praktykuj te pozycja w jodze: Stanie na głowie (Salamba Sirsasana).

salamba sirsasana

• Szósta czakra (trzecie oko) – Ajna

Zawiera energię mentalną, myśli i wierzenia. To z niej pochodzi intuicyjne poczucie, że „wiemy” oraz wizję dotyczące naszej przyszłości. Dla otwarcia czakry szóstej, praktykuj te pozycje w jodze: Pozycja Dziecka – Balasana, Świeca – Sarvangasana, Pozycja Ryby – Matsyasana (poniżej)

intuicja

• Czwarta czakra (Ardha Matsyendrāsanazakra serca) – Anahata 

Przyjmuje energię jako emocje, a podpowiedzi intuicji pojawią się w formie przypływu empatii i współczucia. Dla otwarcia czakry czwartej, praktykuj te pozycje w jodze: Pozycja Łuku – Dhanurasana, Pozycja Wielbłąda – Ustrasana (poniżej).

intuicja

• Trzecia czakra (splot słoneczny) – Manipura

Dla wielu osób jest to główny kanał intuicyjny, ponieważ to właśnie w tym miejscu dostajemy intuicyjną energię w postaci „przeczucia”. Pozycje w jodze dla pracy z trzecią czakrą: Pozycja Łuku – Dhanurasana, Pozycja Okrętu – Navasana (poniżej), Pozycja Lwa – Simhasana, Pół Pozycja Skrętu Mędrca – Ardha Matsyendrāsana.

Jakie są inne sposoby na rozwój intuicji?

• Prowadzenie dziennika

Dzięki regularnemu i odpowiedniemu prowadzeniu dziennika możemy nawiązać kontakt z naszym wewnętrznym przewodnikiem. Relacja z nim wygląda tak, jak relacja z naszym przyjacielem. Jeśli chcemy, żeby się rozwijała musimy o nią dbać. Codzienne spisywanie swoich myśli, uczuć, wyrażanie wdzięczności oraz bezpośrednie proszenie o wskazówki, pomoże Ci zbudować zaufanie do swojego wewnętrznego przewodnika.

• Medytowanie

Medytowanie, podobnie jak joga, pozwala nam wyciszyć umysł, a przede wszystkim być tu i teraz. Jeśli chcemy mieć pewność, że głos, który słyszymy jest głosem intuicji, najpierw musimy zadbać o to, aby regularnie uspokajać nasze ciało i myśli w naszej głowie. Jeśli jesteśmy zestresowani i odczuwamy negatywną energię, dużo łatwiej będzie nam pomylić głos ego (strachu) z głosem intuicji (miłości). W rozwijaniu intuicji szczególnie ważne są medytacje, dzięki którym otwieramy trzecie oko. Możemy to zrobić poprzez medytacje z mantrą „OM”. Skup swoją uwagę na trzecim oku. Weź głęboki wdech a robiąc wydech wypowiedz mantrę „OM”.

INTUICJA

• Używanie modlitw i afirmacji

Dzięki odpowiednim modlitwom i afirmacjom otwieramy się na przewodnictwo naszej intuicji. Codziennie rano zacznij dzień z intencją: Dzisiaj pragnę otworzyć się na przewodnictwo intuicji. Dziękuję, za wszystkie wskazówki, które pokazują mi jaką drogą mam iść. A jeśli w ciągu dnia, złapiesz się na zamartwianiu i pojawiającej się myśli w postaci zdania: nie wiem jaką decyzję podjąć, weź 3 głębokie oddechy a następnie powiedz do siebie:

Dziękuję, że wiem jaką decyzję podjąć w kwestii… (i tutaj dokończ zdanie, wybierając sprawę, w której potrzebujesz wewnętrznego przewodnictwa)

Rozwój intuicji to wspaniała przygoda. To jak budowanie relacji i zaufania z drugim człowiekiem. Daj sobie czas i zwróć uwagę, jak z dnia na dzień wasza relacja się pogłębia. Otwórz się na przewodnictwo swojej intuicji i bądź gotowa na otrzymanie wskazówek. Ona poprowadzi Cię przez życie, jeśli tylko jej zaufasz. Regularna praca nad intuicją pomoże Ci podejmować decyzje z większym zaufaniem do samej/samego siebie, a do Twojego życia zawita więcej harmonii i mniej pogubienia. Dbaj o nią jak o szczególny dar, a będzie ona dla Ciebie wsparciem w wielu sytuacjach społecznych i życiowych.

Zapamiętaj ten moment, w którym Twoja intuicja zacznie się otwierać. I nie zapominaj o niej –  czasem może usnąć, kiedy porzuci się ten szczególny rytuał amplifikacji jej głosu. Dbaj o nią jak o szczególny dar. Zwłaszcza, że warto regularnie pracować nad jej rozwojem, gdyż może pomóc Ci w rozwoju osobistym, a także w wielu sytuacjach społecznych i życiowych.

Kamila Surma  – autorka bloga o rozwoju duchowym i osobistym oraz e-booka o intuicji.


Połącz się ze swoją wewnętrzną mądrością i poczuj, jak wielka jest w Tobie MOC! Jeśli chcesz uwolnić swój kobiecy potencjał – dołącz do nas! W Internetowym Studio PortalYogi czeka na Ciebie 14-dniowe wyzwanie z Ullą Wilczyńską-Kalak: Kobieca Moc – Dobrze Jest Być Kobietą

Zobacz, co wyjątkowego przygotowaliśmy dla Ciebie i co zyskasz dołączając do tego wyzwania —> wszystkie szczegóły znajdziesz TUTAJ

 O autorze

Kamila Surma
Autorka bloga o rozwoju duchowym i osobistym. Na bazie swoich doświadczeń i wiedzy napisała ebooka oraz stworzyła autorski Warsztat Rozwoju Intuicji, w rezultacie którego uczy jak rozwinąć intuicję, zbudować większe zaufanie do samych siebie w podejmowaniu decyzji i odnaleźć swoją drogę w życiu. Studentka i nauczycielka Kursu Cudów. Założycielka marki Her Island, która wspomaga kobiety w rozwoju duchowym i osobistym. Prywatnie miłośniczka tańca, jogi i wszystkiego co związane z palmami, wyspami i kokosami.

Inne artykuły tego autora