Basia Lipska

Podziękowania Dla Radka Rychlika – Basia Lipska Osobiście O Ashtandze

Dziękuję Ci Radku za stanie na czele Miłości do Ashtangi w Polsce. Dziękuję Ci za to, że gościłeś mój pierwszy warsztat Ashtangi w Warszawie. Bardzo dobrze pamiętam ten czas, kiedy mieszkałam już od jakiegoś czasu w Japonii i odczuwałam silną potrzebę, by powrócić do korzeni. Wykorzystałam okazję by powrócić do kraju mojego urodzenia poprzez moją głęboką pasję do Ashtangi właśnie. Ty I Twoja rodzina byliście niesamowicie gościnni i ciepli.
joga basia lipska
Od tego czasu (to chyba było w 2005? 2006? roku) za każdym razem wracam do Polski podekscytowana jak dziecko, wiedząc że moje serce znów połączy się z rodziną joginów, która z roku na rok bardzo się powiększyła. Wszystkie wyjazdy pełne dzielenia się z innymi, nauczania, wspominania i wspólnej praktyki były najważniejszymi momentami mojego życia.
Wy, ashtangowcy, dotknęliście mnie w bardzo głęboki sposób. Nawet spotykamy się na rodzinne święta u źródła, w Mysore. To wyjątkowa, ekscentryczna i kochająca społeczność. Odkrywanie koncepcji parampara zawsze było dla mnie ważne. Odkrywanie jej wciąż na nowo, eksplorowanie jej poprzez nauczanie, dzielenie się z innymi, obserwowanie moich uczniów jak i mojej własnej praktyki – to było dla mnie oświecające (i pouczajace) doświadczenie.

Każda praktyka jest inna, tak jak i nauczyciel

Nauczyciele Ashtangi rozpoczynają swoją praktykę z wielu różnych powodów i w ramach swojej metodologii nauczania dzielą się również swoimi własnymi doświadczeniami. Ja na przykład, zanim zaczęłam praktykę, nie uprawiałam sportów ani żadnej formy gimnastyki. Nie miałam też wiedzy czy doświadczenia w zakresie anatomii czy fitnessu. Przyszłam, aby odkryć to poprzez indywidualne poszukiwanie stałego nauczyciela, który doświadczy mnie i podzieli się ze mną filozofią życia.

Osobiście

Jako singielkę Ashtanga napełniła mnie miłościa do samej siebie i wewnętrzną odwagą. Jako kobietę poszukująca miłości Ashtanga nauczyła mnie szacunku – do samej siebie oraz do innych. Jako żonę Ashtanga nauczyła mnie jak ważne jest pielęgnowanie rodziny i swoich korzeni. Gdy byłam w ciąży Ashtanga dała mi lekkość. A jako mamie, Ashtanga pozwoliła mi na… pozostanie przy zdrowych zmysłach (;)) i bycie wciąż młodą, zabawną i w dobrej formie.
I wszystko to dzięki oddychaniu i przechodzeniu z asany do asany w otoczeniu ludzi robiących to samo 🙂 Czasami moja praktyka była trochę krótsza niż za młodych lat, czasem mniej rygorystyczna, czasami też płytsza i bardziej dostosowana pode mnie… Zawsze jednak była efektywna i sprawiała, że czułam się spełniona – jeśli tylko słuchałam mądrości swojego ciała i pozwalałam mojemu sercu by mnie prowadziło i… łączyło mnie ze źródłem.
Basia Lipska Larsen

Basia Lipska

Jest rozchwytywaną instruktorką Jogi. Już od ponad dekady pogłębia swoją wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.

Urodziła się w Polsce, ale większość życia spędziła za granicą – w Azji i Kanadzie, by w końcu osiąść w Norwegii. Tam też założyła rodzinę, a swojego męża Norwega poznała właśnie dzięki Jodze.

Co podkreśla na każdym kroku – joga absolutnie odmieniła jej podejście do życia i samej siebie, wyrwała ją ze szponów stresu, ciągłego przemęczenia i niskiej samooceny. Teraz joga pomaga jej zachować optymizm, spokój, balans oraz zdrowie.

Obecnie Basia zajmuje się głównie trenowaniem entuzjastów oraz nauczycieli jogi z całego świata. Organizuje kursy i obozy treningowe w takich zakątkach globu jak Kostaryka, indyjskie Goa, ale także coraz częściej w Polsce – miejsca jednak trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.