Jak Rozwinąć Świadomość Ciała i Kontrolę nad Nim

Aktorstwo jest sztuką, która oprócz głosu posługuje się także ruchem. Głos powinien być dla aktora przedłużeniem jego ciała, bo odcieleśniony głos po prostu nie zadziała. Głos i ciało musza iść ze sobą w parze, tak by widz miał poczucie tej jedności i spójności. Już starożytności kierowano się zasadą „aktorstwo może objawiać się w każdego rodzaju przedstawieniu, byleby się je oglądało.
joga dla aktora

Tradycja, zarówno teatru antycznego jak i współczesnego, pokazuje jak ważne jest dla aktora wytrenowane i świadome ciało. Weźmy chociażby teatr japoński (Butoh, Noh, Kabuki), teatr włoski (Commedia dell’arte), teatr antyczny i dużo innych form, w których fizyczność jest nierozłączną cechą gry aktorskiej. W Polsce ciągle jeszcze mamy tendencję do traktowania ciała na scenie po macoszemu, choć zauważalna jest już zmiana w kierunku trendów zachodnich. Na zachodzie właśnie, aktorzy przywiązują ogromną wagę do ciała, jako ważnego narzędzia ekspresji. To jest powód, dla którego tak wielu z nich ćwiczy jogę.

Aktor joginem- dlaczego?

W pracy aktora bardzo ważne są kontrola nad sobą i opanowanie. Kontrola w tym przypadku jest połączeniem dwóch wypadkowych- mobilności czyli napędu i stabilności. Jeśli myślimy o kontroli w sposób literalny, oznaczać ona będzie kontrolę nad swoim ciałem podczas grania. Bez kontroli, czyli też świadomości ciała, aktor będzie starał się głosem nadrobić ten niedobór czy brak. To powoduje ogromny przerost formy nad treścią, który nie rzadko razi w oczy podczas spektakli.
Kontrola jest zdolnością poruszania się we wszystkich zakresach ruchu z zachowaniem stabilności ciała przy generowaniu jak najprawdziwszej siły i energii. To wszystko to, co mają dobrzy jogini, dobrzy tancerze, dobrzy performerzy…
Joga doskonale rozwija świadomość ciała i kontrolę nad nim. Godziny spędzone na macie pozwalają okiełznać swoje cielesne nawyki, a dla niektórych są przepustką do dostrzeżenia ciała w ogóle. I nie ma w tym żadnej przesady. Zarówno aktor jak i osoba wykonująca zupełnie inny zawód, mogą w ogóle nie zdawać sobie sprawy z „posiadania” ciała. Poza tym, joga jest świetnym narzędziem, by pracować nad samodyscypliną. Każdy dobry aktor musi być stuprocentowo oddany wykonywanej sztuce, a do tego potrzebna jest mu ogromna dyscyplina… która przezwycięży chwile słabości, zwątpienia i sprawi, że każda rola będzie prawdziwie zagrana, a nie tylko „odtworzona”.
Przy tej okazji warto zauważyć, że zachodni trend na ćwiczenie jogi nie wynika tylko z chęci posiadania wspaniałej sylwetki. Jeśli chodziłoby tylko o ten aspekt, to przecież jest wiele, być może bardziej energetycznych i przyjaznych form, jak fitness, zumba itp. Joga jest czymś więcej niż tylko narzędziem do rzeźbienia ciała. W tym artykule starałam się pokazać, że joga może pięknie rozwijać naszą świadomość ciała, a za tym idzie już szereg korzyści…

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.