Portal Yogi

Dlaczego Joga Czyni Mamy Szczęśliwymi?

Oksytocyna jest tym magicznym hormonem, który powoduje zmasowane uderzenie uczuć, kiedy się zakochujemy. Ma ona moc przenoszenia nas w inny wymiar, tam gdzie miłość staje się ważniejsza od jedzenia czy wysypiania się. Inną funkcją, którą pełni oksytocyna jest przygotowanie kobiety i jej ciała do wydania na świat potomka. Hormon ten odgrywa znaczną rolę na płaszczyźnie erotycznej, ale jest także istotny w relacjach poza związkowych, ponieważ przyczynia się do budowania zdolności współpracowania z innymi, budowania zaufania czy bycia hojnym.
Jak sami widzicie, oksytocyna pełni w naszym życiu ważną rolę, a jej niedobór może znacznie wpłynąć na wyżej wymienione obszary naszego funkcjonowania. Jak sprawić aby nigdy jej nie zabrakło? I tutaj znowu joga jest nieocenionym źródłem dobroci.
joga dla mam
Podczas praktyki jogi, oksytocyna może zostać uwolniona. Praktyka asan rozgrzewa ciało, a ciepło jest jednym z kluczowych elementów pozwalających na uwolnienie hormonu. Poprzez praktykę pogłębionego i świadomego oddychania oraz relaksacji, ciało jest zachęcane do produkowania go w jeszcze większej ilości.

Dlaczego joga może uczynić Cię szczęśliwą?

Oczywiście, macierzyństwo samo w sobie jest dla kobiety wspaniałym doświadczeniem, ale zmiany związane z urodzeniem dziecka mogą nieść za sobą trudności, szczególnie na początku. Dlatego zalecane jest praktykowanie relaksacji i ćwiczeń medytacyjnych, gdyż jak napisałam wcześniej pozwolą one na uwolnienie oksytocyny, pogłębiając stan odprężenia. To przygotuje umysł i ciało mam do dalszego mierzenia się z nową sytuacją, która wymaga miłości i opiekuńczości, przy jednoczesnym opanowanym i trzeźwym oglądzie rzeczywistości.

Rozgrzewanie ciała poprzez praktykę asan.

Prowadzi ono do uwalniania hormonów szczęścia, ale jest też istotne z punktu widzenia ciała i jego kondycji. Mamy zaraz po porodzie muszą szybko i sprawnie wrócić do formy, by móc wykonywać wszystkie czynności związane z opieką nad dzieckiem. Samo noszenie malucha jest, mówiąc dosłownie, dźwiganiem pewnego ciężaru. Tak więc mamy powinny jak najszybciej przygotować swoje ciało do tych codziennych wyzwań! Istnieją specjalnie opracowane sesje jogiczne dla kobiet w ciąży, a każdy dobry nauczyciel poprowadzi świeże mamy w jak najlepszy i najzdrowszy dla nich sposób.

Dlaczego oksytocyna jest tak ważna dla mam?

Wszyscy pewnie słyszeliśmy o takim pojęciu jak depresja poporodowa. Joga pomaga równoważyć wydzielanie hormonów i stabilizuje funkcjonowanie układ hormonalnego, co wpływa na samopoczucie kobiet szczególnie w pierwszym okresie macierzyństwa. Natomiast praktyka ćwiczeń relaksacyjnych może pomóc świeżo upieczonym mamom uspokoić system nerwowy, zmniejszając jego podatność na stres. W rezultacie ciało wydziela mniej adrenaliny i kortyzolu, czyli hormonów stresu, co czyni mamy bardziej wyważonymi i opanowanymi. I szczęśliwymi rzecz jasna.

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.