Portal Yogi

10 Rzeczy, Które Twój Nauczyciel Jogi Chce, Abyś Wiedział

Jeżeli jesteś początkującym joginem, na pewno przyda Ci się lektura tego artykułu. Dostarczy Ci on nie tylko praktycznych informacji o tym co robić a czego nie w jodze, lecz pozwoli Ci na zrozumienie istoty praktyki. Twój nauczyciel jogi chciałby abyś to przeczytał, zanim staniesz na macie z głową pełną pytań. Jesteś gotowy? Do dzieła!

1. Nie porównuj

Każdy z nas wchodząc na matę, niesie ze sobą bagaż unikalnych doświadczeń i słabości. Nie ma dwóch takich samych osób. Lustro w Sali, na której praktykujesz powinno odzwierciedlać 20 osób wykonujących dokładnie takie same ruchy. Nie jest to jednak możliwe – niektórzy są w stanie przyjąć daną pozycję głębiej, dla innych niezbędne są modyfikacje. Każdy znajduje się na własnym, zupełnie innym etapie praktyki jogi. Dlatego zawsze pamiętaj: Joga to nie zawody.

2. Joga to odczucia dochodzące z Twojego ciała

Nauczycieli nie obchodzi co dzisiaj akurat masz na sobie, czy Twoje włosy są upięte w perfekcyjnego koka – i to samo powinno dotyczyć również Ciebie. Nie jest dla nich niezmiernie ważne, czy Twoja nogi są zdolne do pełnego wyprostu – dopóki, dopóty dajesz z siebie wszystko a dana pozycja nie zagraża Twojemu zdrowiu.
„Odpuść sobie swój wygląd i skup się na odczuciach”

3. Giętkość to nie wszystko

Elastyczność to jeden z produktów ubocznych praktyki jogi, a nie niezbędny element jej zaczęcia. Własną przygodę rozpoczynasz dokładnie w miejscu, w którym obecnie się znajdujesz. Tam gdzie dzisiaj skończysz, jutro będziesz zaczynał, dlatego pamiętaj aby pozostać zmotywowanym i szczęśliwym. A wraz z praktyką na pewno zwiększy się Twoja giętkość.
joga

4. Jeśli zagryzasz wargi z bólu, aby wykonać daną asanę – przestań.

Twoje ciało posiada własne limity, które ujawniają się w postaci dyskomfortu rozpoznawanego najczęściej jako ból. Nauczyciel jest po to, aby znaleźć modyfikację, która pozwoli Ci na praktykę danej asany bez niepotrzebnych dyskomfortów. Do Ciebie jednak należy rozpoznanie jego rodzaju. Słuchaj swojego ciała i reaguj na jego potrzeby.
„Joga to traktowanie własnego ciała niczym świątyni i odpowiadanie na jego potrzeby”

5. Nie bój się śmiać, uśmiechać i nawiązywać z nami kontakt wzrokowy!

Oczywiście, że jako nauczyciele jogi, traktujemy ją bardzo poważnie. Nie znaczy to jednak, że cały czas musimy być „sztywni”. Uwielbiamy, kiedy uczniowie potrafią się śmiać z siebie i kochamy zauważać uśmiech u naszych studentów. Cenimy każdy szczerą formę kontaktu – w tym również wzrokowy. Widzieć „to coś” w oczach naszych uczniów, to jedna z najpiękniejszych nagród dla nauczyciela.

6. Potrafimy wyczuć alko, które królowało poprzedniej nocy…

… ponieważ wydalane jest ono przez pory w Twojej skórze. Wszyscy słyszeliśmy, że dobry wysiłek to idealny sposób na kaca, ale przy zamkniętej Sali – niektórzy z nas mogą cierpieć, ponieważ dosłownie wypacasz z siebie alkohol, który poprzedniej nocy wypiłeś. Nie przychodź na zajęcia na kacu. Tego dnia lepiej zrobisz, praktykując na macie w domu.

7. Twoja energia ma znaczenie

Czasami zdarza się tak, że w raz z pojawieniem się konkretnych osób, wiemy, że tego dnia odbędą się udane zajęcia. Dlaczego? Ponieważ przynoszą oni ze sobą dawkę pozytywnej energii. Zajęcia składają się z grupy osób, i każdy z nich przychodzi wraz z własną i unikalną energią. Upewnij się, że Twoja jest pozytywna!

8. Opuszczanie zajęć przed lub w trakcie trwania Savasany jest niegrzeczne i niepożądane

Savasana, czyli pozycja trupa/zwłok jest końcową asaną polegającą na odpoczynku po zajęciach. Słowo klucz: asana. Jest ona niezbędna podczas każdej praktyki jogi. Podczas jej trwania naturalna mądrość znajdująca się w Twoim Ciele przemieszcza się w miejsca, które potrzebują jej uwagi, zapewniając tym samym leczenie i relaks. Kiedy opuszczasz zajęcia w trakcie trwania savasany, pozbawiasz się tych dobroczynnych elementów oraz przeszczadzasz innym podczas ich relaksu.
joga

9. Jesteśmy tylko ludźmi.

Nikt z nas nie jest odporny na złe dni, utratę cierpliwości czy inne niedogodności podczas zajęć. Każdy robi błędy i każdy posiada własną listę asan, które najchętniej by ominął. Nauczyciele wiedzą to doskonale, ponieważ sami przebyli już ścieżkę, którą Ty podążasz.
„Myśl o nauczycielach jak o przewodnikach na swojej drodze przygody z jogą”

10. Zostaw swoje problemy za drzwiami

Każdy z nas ma własne problemy w życiu, ale niezależnie od tego co dzieje się prywatnie, przychodzimy na zajęcia, bierzemy głęboki oddech oraz prowadzimy je w intencji osiągnięcia spokoju, skupienia i siły. To właśnie stanowi element naszej praktyki, jako nauczycieli jogi. Każdy z nas chce przecież, aby na zajęciach panowała radość oraz pozytywna energia.
Joga stanowi mieszankę bardzo prywatnych doświadczeń współdzielonych z innymi osobami będącymi w tej samej przestrzeni. Nauczyciele mają honor bycia przewodnikami studentów, będących na każdym etapie ich unikalnej podróży. My również uczymy się ucząc i doskonalimy się, kształcąc innych. Właśnie takie podejście stanowi klucz do autentycznej praktyki jogi dla wszystkich osób na świecie.
Namaste!
Źródło
Zdjęcia: Gosia Aulejtner & Project-on

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.