Czego Szukać a Czego Unikać Czyli Kilka Porad dla Początkujących

Przygoda z jogą, aby była udana, musi zacząć się dobrze i wyjątkowo… bo wielu z nas wystarczy tak niewiele, aby się zniechęcić. Dlatego ważne jest na jakich nauczycieli trafimy na początku swojej jogicznej drogi, jakich ludzi będziemy mieć obok na macie i jak bardzo uwierzymy w to, że nic nie stanowi dla nas granic.

Czego zatem unikać a czego szukać na początku drogi?

joga dla poczatkujacych
UNIKAJ: Porównywania siebie do innych.
Niektórzy traktują jogę jako sport, rywalizują (często podświadomie) o to kto będzie miał najlepsze ciało, kto szybciej dotknie korpusem nóg, kto wytrzyma dłużej w staniu na rękach lub głowie… Zdarza się że takie podejście, zamiast terapeutycznego wydźwięku, prowadzi do kontuzji lub frustracji. Zamiast stawać w szranki z takim myśleniem i oglądać się na to co robią inni, o wiele lepiej skupić się na sobie. Bo to właśnie obserwacja swojego ciała i  praca z oddechem przynosi najwięcej korzyści, a co za tym idzie- radości. Oczywiście praktyka z zaawansowanymi joginami może być niezwykle inspirująca, pod warunkiem, że nie patrzymy na nich przez pryzmat samooceny i nie karcimy się za to, że coś wychodzi nam gorzej!
POSZUKUJ: Bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo praktyki jest tam, gdzie asana nie jest wyłącznym celem, czyli tam, gdzie nie dyskryminuje się praktykujących za to, na jakim poziomie zaawansowania w danej chwili się znajdują. Bezpieczeństwo jest tam, gdzie możesz się rozwijać i pracować nad swoją praktyką, niezależnie od tego ile czasu ćwiczysz. Joga to naprawdę nie performance. Szukaj miejsc i szkół, które otwarte są na wszystkich ludzi.
UNIKAJ: Jogi jako kolejnego zestawu fitnesowych ćwiczeń.
Chociaż joga ma w sobie elementy pracy kondycyjnej, którą poznaliśmy na np. zajęciach z fitness, jest ona jednak bogatsza i subtelniejsza. Daj sobie szansę wypróbowania czegoś innego od wykonywanych do tej pory aktywności!
POSZUKUJ: Miejsca z tradycją.
Wybierając szkołę, w której zaczniesz praktykować jogę, szukaj pośród tych, które kładą aspekt na całościowe podejście do jogi i na jej esencję. Doświadczanie jogi w różnych aspektach ( asany, oddychanie, medytacja) pozwoli Ci na zrozumienie jej także jako filozofii życia, a nie jakiejś „zachodniej fanaberii”. Początek praktyki jest niezwykle ważny (także po to, abyś nie został zniechęcony przez niekompetentnego nauczyciela).
UNIKAJ: Guru.
Dobry nauczyciel to sprawa istotna ale… nie daj się zbytnio „zauroczyć” osobowością swojego instruktora, żeby nie zapomnieć po co naprawdę idziesz na zajęcia. Pamiętaj, że na pierwszym miejscu jesteś… Ty! Jeśli idziesz na praktykę tylko dlatego, że prowadzi je nauczyciel „na fali”, możesz przeoczyć to, co w jodze najsmaczniejsze. Joga to wspaniałe narzędzie do samorozwoju, samoobserwacji, wyciszenia i doświadczania.
POSZUKUJ: Certyfikowanych nauczycieli.
Jeśli szkoła zatrudnia certyfikowanych nauczycieli, którzy są niejako jej absolwentami, jest szansa, że jakość zajęć oferowana przez szkołę będzie spójna. Przekłada się to na większe zaufanie dla tych, u których będziesz się uczył.
POSZUKUJ: Różnorodności.
Szkoła z dużą ilością nauczycieli pozwoli Ci na znalezienie takiego, który nadaje na Twoich falach i jest dla Ciebie dobrym motywatorem do praktyki. Zbyt duża ilość osób na zajęciach nie jest wskazana, dlatego sprawdź czy w szkole jest wystarczająco dużo zajęć dziennie. Stworzy to przestrzeń dla wszystkich chcących praktykować, bo mniejsza ilość osób na zajęcia oznacza bardziej indywidualne podejście nauczyciela do Twojej praktyki.

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.