Portal Yogi

4 Porady Dla Nowych Instruktorów Jogi

Zrobiłeś to. Wpadłeś z jogą po uszy. Tak mocno, że zdecydowałeś się tym podzielić z innymi. Ponieważ wszyscy wiemy, że ta praktyka działa! Co teraz z tym zrobisz? Joginka Jamie Silverstein, twórczyni programu BEYoga oraz ambasadorka walki z zaburzeniami odżywiania za pomocą między innymi jogi, dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami i sprawdzonymi radami.
joga dla zaawansowanych

Niestety, ukończenie szkolenia nauczyciela jogi nie zawsze oznacza, że jesteś „gotowy” do nauczania. To nie jest wina programu; raczej chodzi tu o umiejętności jakościowe, których wymaga nauczanie. Szkolenie tworzy jedynie ramy. Następnie trzeba pracować, aby znaleźć SIEBIE w tym nauczaniu!

Oto cztery wskazówki, żeby rozwinąć się jako instruktor:

1) Rozpoznaj, Że Ty Też Jesteś Studentem.

Kiedy zaczynałam naukę, nie chciałam przyznać się przed moimi uczniami, że nie wiem czegoś. Blokowało mnie moje ego i obawiałam się, że moi uczniowie będą mieli o mnie gorsze zdanie, jeśli okaże się, że nie znam na coś odpowiedzi. Niestety, wyrwanie się z tego zajęło mi rok. Studenci dzielili się ze mną skomplikowanymi urazami i udawałam, że rozumiem o czym mówią, ponieważ było mi wstyd, że nie wiedziałam wystarczająco (proszę, nie rób tego!). Zamiast tego, zaufaj mi choć ten jeden raz: To normalne, że możesz czegoś nie wiedzieć.
Joga i ciało ludzkie są tak skomplikowane, że mówiąc szczerze, nigdy nie będziesz wiedział wszystkiego. I jest to całkowicie w porządku! Ucz się na moim przykłądzie i pozwól by Twoi uczniowie byli własnymi adwokatami. Joga uczy nas narzędzi jak dotrzeć do siebie. A my jako nauczyciele, musimy pamiętać, że naszą rolą jest przede wszystkim ułatwianie tego. Jeśli student ma złożone problemy, być może potrzebuje skonsultować się z lekarzem, a nawet terapeutą. Pracuj w ramach Twoich ograniczeń zawodowych i zachęć uczniów, by spełnili swoje potrzeby!

2) Weź Udział W Zajęciach (Jako Nauczyciel)

Masz ulubionego nauczyciela? Świetnie! Idź na jego zajęcia i skup się przede wszystkim na tym jak naucza. Zwróć uwagę na to co Ci się w nim podoba! Może to, że jest w pełni zaangażowany. Może robi świetną robotę czyniąc naukę jogi istotną. Może ma zabawny sposób nauczania złożonych układów asany. Odkryj co rezonuje z Tobą i niech będzie to Twoją inspiracją!
BONUS – wybierz zajęcia spoza stylu Twojej tradycyjnej praktyki lub wypróbuj nauczyciela, którego zwykle unikałeś. Nasze niechęci mogą nas wiele nauczyć o tym, jak chcemy uczyć, a także o naszym własnym stosunku do jogi (aka siebie!).

3) Obserwuj Ciało

Jeden z najlepszych komentarzy jakie kiedykolwiek otrzymałem jako nauczyciel było: patrz na ludzi kiedy uczysz. Brzmi to tak prosto, ale jest to naprawdę trudne! Jako instruktorzy już czujemy się uwrażliwieni, więc wspólne angażowanie się ze swoimi uczniami w ten sposób, może być przytłaczające. Rozumiem!
Mimo tego, MUSISZ uważać i być widoczny przez Twoich uczniów. Obserwowanie ich pomoże nadać Twoim zajęciom odpowiednie tempo i dać użyteczne wskazówki w czasie rzeczywistym. Pozwalając im obserwować Ciebie zachęcisz ich i wzmocnisz z nimi kontakt.

4) Miej Plan / Naszkicuj Plan

Najlepszym sposobem na udane zajęcia jest przygotowanie się do nauczania! To naprawdę jest takie proste. Oznacza to, masz JUŻ ucieleśniony stosunek do tego, czego masz zamiar uczyć i już ustalone swoje tematy/intencje i playlistę na Twoje zajęcia.
Zaufaj mi, jest różnica w energii na zajęciach na których nauczyciel jest przygotowany i na których improwizuje. Chcesz być tym pierwszym. Zawsze. Studenci zasługują na świadomą praktykę, która wymaga planowania.
Poza tym, trzeba także mieć wystarczającą elastyczność by jako nauczyciel móc modyfikować plany pod Twoich uczniów. Czasami przychodzę bardzo podekscytowana, aby podzielić się fizycznie złożoną asaną i moi uczniowie nie podzielają tego entuzjazmu i nie mają ochoty na wyzwania. W przypadkach takich jak ten, zawsze skupiaj się na Twoich uczniach! Musisz znać swoją klasę na tyle, aby można było wyrównać poziom w dół czy w górę w zależności od uczestników Twoich zajęć.

A jakie rady Ty byś dał nowym nauczycielom jogi? Opinie od uczniów są równie cenne – piszcie!
Źródło

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.