Ewa Puzynowska

Joga dookoła świata – niezapomniana pamiątka

Z miłości do podróży i jogi powstała moja mała tradycja. Jest to sposób, który pozwala mi w dowolnym momencie przywołać wspomnienia z wakacji oraz piękne krajobrazy z różnych stron świata. Gdy odwiedzam nowe miejsca, już od kilku lat przywożę moją własną pamiątkę – niektórzy nazywają to Urdhva Dhanurasana.

Mostek, czyli…

Wyjaśnienie znaczenia nazwy tej pozycji to wznoszący się do góry łuk. Pewnie dla wszystkich znaną i popularną nazwą jest też mostek.
Wykonanie tej pozycji zależy już indywidualnie od każdego z nas. Na pewno uwarunkowane jest naszymi możliwościami, czyli elastycznością i siłą mięśni, ale zarówno może to być nastrój danego dnia lub uwrażliwienie emocjonalne. Można wejść do tej asany z leżenia na plecach lub dla osób dłużej praktykujących ze stania, a dla bardzo zaawansowanych joginów nawet z psa z głową w dół.

Co nam daje wykonywanie tej pozycji?

Pozycja mostka niesie wiele korzyści. Dla mnie jest ona wyjątkowo ważna i oczyszczająca. Ze względu na to, że występuje pod koniec serii, stanowi pewnego rodzaju zwieńczenie i dopełnienie całej praktyki. Mocno rozciąga przód ciała, czyli klatkę piersiową i brzuch a także ramiona, nadgarstki i dodatkowo bardzo je wzmacnia. Ponadto znacznie uelastycznia i buduje kręgosłup. Angażuje wiele różnorodnych grup mięśniowych i pobudza całe ciało do pracy. Mostek jest pozycją zdecydowanie energetyzującą, stymuluje działanie tarczycy i przysadki mózgowej, co wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.
Dodatkowym atutem tej pozycji, jak i całej praktyki jogi, jest to, że nie wymaga specjalnych warunków. Wystarczy kawałek przestrzeni, może być piasek i słońce oraz wewnętrzny spokój. Szczególnie polecam Wam zabranie praktyki wszędzie tam gdzie się znajdujecie, niezależnie od miejsca i okoliczności, ponieważ każdy z nas wie jak łatwe bywają wymówki. Spróbujcie na wakacjach pozycji, które sprawiają Wam większą trudność na codzień. Może się okazać, że szum morza albo po prostu zmiana miejsca stymuluje Was do działania oraz daje więcej siły i wytrwałości.
Wartościowe jest też czasami zrobienie takiego zdjęcia. Ja na moim przykładzie widzę przekrój, który pozwala mi zaobserwować, jak na przestrzeni tych lat zmienia się moja praktyka i dana pozycja mostka. W niektórych latach widzę większy progres, a inne pokazują mi, że był to może trudniejszy rok dla mnie, nie tylko pod względem praktyki. Życzę Wam słonecznych podróży w głąb siebie.

Chcesz spędzać wakacje z jogą? Dołącz do wyzwania “Joga na wakacjach”

Wszyscy wiemy, że wakacje i podróże mogą nas wybić z regularnego rytmu praktyki… Dlatego właśnie na tym postanowiliśmy oprzeć nasz program sesji jogi: “Joga na wakacjach”.

Pokażemy Ci jak ćwiczyć niezależnie od tego, gdzie jesteś: na plaży, w pokoju hotelowym czy na lotnisku… i to BEZ MATY.  Dołącz do Internetowego Studia PortalYogi i nie daj się wybić z jogicznego rytmu! Po zapisaniu się do Studia, otrzymasz dostęp do ponad 100 sesji jogi online, natomiast wakacyjne sesje odnajdziesz pod nazwą: Joga na wakacjach.

>>> Dołącz do nas i nie daj się wybić z jogicznego rytmu! <<<

Praktykuj jogę w domu (1)

Ewa Puzynowska

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.