Portal Yogi

Duchowa Strona Jogi

Czym jest dla Ciebie duchowość? Tak samo jak joga, duchowość jest osobista. Wielu ludzi traktuje jogę jako środek do osiągnięcia jędrnego ciała lub godzinę spokoju, z dala od biura. Jednak dla innych, patrząc na ich drogę życia, joga sięga głębiej. Dla wielu ludzi, duchowość jest odpowiedzią na pytanie, „Co czyni jogę wyjątkową?”.

joga duchowość

Joga to nie religia jednak praktyka jogi może wpływać na naszą duchowość

Duchowe Rozciąganie

Joga jest aktywnością fizyczną, to pewne. Regularna praktyka jogi rozwija Twoją wytrzymałość, siłę i wzmacnia mięśnie brzucha. Pozycje jogi są wyzwaniem dla naszego ciała. Jednak joga jest również praktyką psychiki gdzie pracujesz nad emocjonalnym stresem i wyzwaniami psychologicznymi – możesz nawet medytować.
Jeśli zapiszesz się na zajęcia jogi, ponieważ chcesz uzyskać smukłe ciało lub opanować stanie na rękach, wówczas przeskakujesz pewien wymiar Twojej praktyki. Jeśli praktujesz jogę ze względów zdrowotnych, to na pewno poczujesz się lepiej po regularnych sesjach. Jednak bez duchowej strony, joga to po prostu zajęcia rozcjągania, sesja siłowa lub miejsce do wypoczynku. Idź głębiej, a znajdziesz o wiele więcej – mówią.

Kultywowanie Świadomości

Gdy jognini zobowiązywali się do praktykowania jogi regularnie, starali się doświadczyć i uświadomić sobie ducha lub energię, wewnątrz i na zewnątrz. Nie mówimy tu o upiornych duchach lub jakimś nadprzyrodzonym bycie – duch jest wyższą świadomością; siłą napędową, motywacją, przyczyną wszystkiego, co myślimy i wszystkim, co robimy. Zdając sobie sprawę z tej energii, joga jest czymś duchowym. Dlatego świadomość jest kluczem do jogi jako praktyki duchowej.
Pomyśl o wyrażeniu „mata to Twoje lustro”. Kiedy ćwiczysz na macie przynosisz siebie – tylko siebie i wszystko o Tobie. Jeśli praktykujesz jogę ze świadomością siebie, uczysz się o różnych sposobach zachowywania się, jak reagujesz i kim jesteś – w tworzeniu świadomości siebie, możesz przekształcić swój umysł, co z kolei wpływa na to jak żyjesz i jak współdziałasz z innymi.

Wyrzeczenie Się Kontroli

Uważaj – świadomość nie zawsze prowadzi do miejsca, w które chcesz się udać. W jodze jako praktyce duchowej nie chodzi o zmianę Twojego życia, więc możesz zarobić więcej pieniędzy, być „lepszą” osobą lub zdobyć pracę, którą kochasz. W jodze nie chodzi o pozbycie się tego co negatywne i co kontroluje Twój umysł i Twoje środowisko.
Raczej uprawianie jogi przypomina, że nie ma „słodkiego miejsca” – zawsze będzie szczekający pies, samochód, w którym skończy się gaz, źle usposobiony szef lub nieuważny kochanek. Zawsze będzie coś bez czego możesz się obejść lub to poprawić. W rozwijaniu duchowej strony jogi chodzi o utrzymywanie pozy bez względu na okoliczności poprzez świadomość siebie i swojego doświadczenia.

Cichy Umysł

Większość czasu jesteśmy zajęci analizowaniem naszych działań i skupieni na naszej fizycznej realizacji, zamiast po prostu być. Wielu nauczycieli będzie mówiło o znaczeniu spokojnego umysłu – przeprowadź swoje ciało przez fizyczne postawy by być wystarczająco wyczerpanym aby odpuścić do Twojego spokojnego umysłu i wewnętrznej przestrzeni sakralnej. Wystarczy być. Nie oczekuj pozytywności, spokoju lub szczęścia, ale jeśli to ma przyjść, bądź tego świadomy.
Bądź świadomy tego, czego doświadczasz i bądź wdzięczny za to. Przyjmij tę postawę wdzięczności i wprowadź ją do swojego codziennego życia, które z dala od maty, stanie się bardziej duchowe.

Joga To Nie Religia

Możesz być jakiegokolwiek wyznania lub nie mieć wiary i praktykować jogę – joga nie jest praktyką religijną i duchowa strona jogi nie jest związane z żadną zorganizowaną formą kultu. Słowo joga oznacza dołączyć lub zjednoczyć i jogini postrzegają to zjednoczenie na różne sposoby – jako zjednoczenie ciała, umysłu i ducha, łączące wszystkie aspekty siebie lub łączące się z siłą wyższą lub siłą duchową.
Możesz wierzyć w Boga lub bogów, albo w ogóle w nic. Czasami praca nad asanami może być jak modlitwa – poruszając się cicho, z szacunkiem, koncentrujesz się na oddechu. Jednak również Twoja modlitwa może przyjść następnego dnia, kiedy czujesz wstrząs uznania i spełnienia i wracając do tego jak się czułeś, kiedy uczestniczyłeś naprawdę w tej chwili, na macie.
Być może joga jest sposobem na kultywowanie całości, pamiętając o całości i uznając tę pełnię wszędzie – dla wielu joginów to jest duchowa strona praktyki.
 

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.