Zabierz Efekty Jogi z Maty i Wcielaj Je w Życie!

Na macie jogicznej przechodzimy przez praktykę naszych ciał, umysłów i serc. Czujemy się rozciągnięci, często zlani potem, ale te doznania dają nam siłę. Asany, które wykonujemy pomagają nam rozluźnić ciało, oczyścić umysł, dzięki nim jesteśmy zdrowsi i pełni wigoru. Ale teraz niech każdy z Was zada sobie pytanie: „Czy schodząc z maty zabieram owoce praktyki ze sobą? Czy nie zostawiam na niej całej pracy, którą wykonałem?” Oczywiście, możemy pójść do szkoły jogi na zajęcia, zaśpiewać hymn do Patańdżalego, wykonać serię asan i pozdrowić „Namaste”… ale czy o to naprawdę chodzi?
joga efekty
Joga jest czymś więcej niż fizycznym wyzwaniem; poniżej kilka sposobów, aby zebrane owoce naszej praktyki przenieść do naszych serc i wcielić w nasze życie.
1. Cierpliwość: „Dostosuj się do tempa natury: jej sekretem jest cierpliwość” – Ralph Waldo Emerson
Czy cierpliwość jest częścią Twojego życia, czy może każdy korek na drodze powoduje u Ciebie frustracje, a Twoi znajomi i współpracownicy ciągle robią coś wbrew Twojemu „harmonogramowi” działań? Nauka cierpliwości jest niesamowicie ważną częścią samorozwoju, pomaga nie tylko utrzymać głowę w stanie spokoju, ale także przekłada się na pozytywne relacje z rodziną i znajomymi. Prawdziwa cierpliwość pochodzi z poznania i uwierzenia w to, że piękno wymaga czasu.
2. Dobroć: „Dobroć polega na szanowaniu i kochaniu ludzi bardziej niż na to zasługują” – Joseph Joubert
Nieważne, którą ścieżkę w życiu wybieramy, zawsze na jej drodze spotkać możemy tych, którzy nie obdarzą nas zbytnią uprzejmością. Tak bywa. I zawsze w takich sytuacjach najłatwiej odpowiedzieć tonem równie opryskliwym i niemiłym, ale o wiele trudniej okazać tej osobie życzliwość. Wybranie pierwszej opcji sprawi, że kółko się zamknie; jeśli będziesz żywił te same negatywne uczucia, którymi ktoś Cie obdarował, będziesz rozprzestrzeniał coraz więcej nienawiści. Ale jeśli będziesz dobry dla takiej osoby, zatrzymasz łańcuch negatywnych uczuć na osobie która, Cie nimi obdarowała. Wybieraj więc życzliwość, szczególnie gdy jest to trudne.
3. Tolerancja: „Bądź tolerancyjny i zawsze staraj się dawać ludziom więcej niż oni oczekują” – Scott Hamilton
Trudno jest być tolerancyjnym, szczególnie dla tych, z którymi zupełnie się nie zgadzasz i nie podzielasz ich światopoglądu. Ale jeśli okażesz go innym, sam możesz zostać obdarzony zrozumieniem dla swoich czynów i dla tego, w co wierzysz. Dlatego następnym razem, zanim zaczniesz krytykować kogoś za jego przekonania, zastanów się i postaraj się iść tropem tolerancji. Być może ta osoba odwdzięczy się tym samym.
4. Praktyka: „Chwila praktyki jest więcej warta niż godziny rozpraw” – Mahatma Gandhi
Często zapominamy o tym, że joga to nie bieg po mistrzostwo. Więcej stania na rękach, więcej zdrowych warzyw i więcej wypowiedzianych słów nie sprawi, ze staniesz się mistrzem. Co za ulga! Bo w jodze na szczęście nie musimy gonić za wygraną, nie musimy bać się popełnianych błędów. Wszystkiego, czego potrzebujemy to odrobina cierpliwości, życzliwości i tolerancji. Pamiętając przy tym, że nikt nie jest idealny, pozwólmy uczyć się na własnych błędach i pozwólmy by joga przenikała z naszych mat do naszego serca.

 

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.