Portal Yogi

Joga Jako Praktyka Życia

Znany francuski fotograf Henri Cartier-Bresson powiedział kiedyś, że zatrzymując życie w soczewce aparatu, dyscyplinujemy rzeczywistość. W jodze jest podobnie. Często mylnie pojmujemy dyscyplinę jako odmawianie sobie przyjemności, zmuszanie się do czegoś bądź pozostawanie oschłym wobec zdarzających się momentów. Ale przecież wyżej wspomniany Bresson swoją uważnością (czyli dyscypliną) nie przytępiał smaku tego, co widział. Podobnie jest z jogą. Praktykując ją nie musimy rezygnować z ognistej natury życia i swojej osoby; można raczej powiedzieć, że wchodzimy w samo jej centrum.
sens jogi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Najprostszym sposobem na pozostawianie w równowadze oraz w środku owej ognistej natury życia jest regularna praktyka jogi. Co więcej, aby tę regularność zachować ważny jest wybór miejsca na formalną praktykę jogi, a jeśli to możliwe, także pory dnia, kiedy moglibyśmy to miejsce odwiedzać.
Jeśli masz w domu osobny pokój, który możesz przeznaczyć tylko i wyłącznie na praktykę – jesteś szczęściarzem. Ale nie jest to konieczne – tak naprawdę wystarczy zakątek w salonie lub sypialni, gdzie znajdziesz trochę ciszy i spokoju. Jeśli jednak pracujesz w domu, ważne jest, aby miejsce do praktyki było w innym pomieszczeniu niż miejsce pracy. To pozwoli Ci zdystansować się od zawodowych spraw i rozterek.
W miejscu praktyki trzymaj cały sprzęt, który jest Ci pomocny w trakcie ćwiczenia. Ułóż schludnie matę, poduszkę do jogi, koce czy pasek. Jeśli to możliwe, nie używaj tych rzeczy do niczego innego. Jeśli będą miały one tylko jedno przeznaczenie, łatwiej Ci będzie po nie sięgać, a miejsce praktyki nabierze wyjątkowości. Dobrze jest ograniczyć możliwość zakłócania naszej praktyki, jednak nie powinniśmy robić tego kosztem zaburzenia spójności naszego życia. Przecież joga nie jest po to, żeby od rzeczywistości się odcinać, wręcz przeciwnie. Wszystkie dzwoniące telefony, szczekający pies sąsiadów, hałas śmieciarki za oknem powinniśmy traktować jako szansę na utrzymanie skupienia pośród zdarzeń codzienności.
Regularność praktyki pomaga uważnie i z bliska przyglądać się poszczególnym aspektom życia, wprowadzać zmiany bądź ulepszać je tak, by przyczyniało się to odczuwania szczęścia i spokoju w życiu jako całości. Dyscyplina więc w tym przypadku ma na celu głębsze spoglądanie w siebie, co przekłada się na nasze stosunki z innymi. Zamiast nas krępować, dyscyplina pełni funkcję naczynia ujmującego nasze myśli, energię i czyny w jedno miejsce, co pozwala na wykorzystanie w pełni naszego potencjału. Czas poświęcony na macie ma podtrzymywać nasz wewnętrzny spokój.
Dzięki systematycznej praktyce stajemy się zdyscyplinowani i konsekwentni, zaczynamy podążać w kierunku jaki świadomie wybieramy – ku zdrowiu i radości życia.

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.