Portal Yogi

Najdziwniejsze rodzaje jogi (czy to jeszcze joga?)

Poznaj najdziwniejsze rodzaje jogi, które udało się nam wytropić – począwszy od praktyki na grzbiecie konia, a skończywszy na jodze śmiechu.

Niektórzy powiedzieliby, że joga ogranicza się do wykonywania asan na macie…  ale jeżeli naprawdę coś się kocha, to szuka się możliwości, by to coś towarzyszyło nam częściej i na różne sposoby. Można też przesadzić i swoją pasję połączyć prawie ze wszystkim! I czasem pewnie przesadzimy… ale fuzje są bardzo korzystne i nadają nowego oblicza tradycyjnym praktykom.

Jeśli chodzi o różne współczesne odmiany jogi, to wiemy, że fantazja poszła bardzo daleko!

Poznaj najdziwniejsze rodzaje jogi, które udało się nam wytropić – począwszy od praktyki na grzbiecie konia, a skończywszy na jodze śmiechu.

Możemy śmiało powiedzieć, że miłość do jogi wymknęła się spod kontroli.

1. Joga na koniu

Teoretycznie taka praktyka ma jednak olbrzymie korzyści.

Możesz zdecydowanie wzmocnić swoje ciało – jesteś w końcu na grzbiecie żywego zwierzęcia – utrzymanie się tam będzie wymagało sporo wysiłku.

Co więcej, twój zmysł równowagi na pewno się wyostrzy! Ten rodzaj jogi uczy Cię także, jak otworzyć się na partnera, słuchać jego i samego siebie, budować zaufanie. Umiejętność tę można wykorzystać nie tylko w pasji jeździeckiej, ale też innych dziedzinach życia.

View this post on Instagram

Polo Pony Partner Yoga… part✌🏼. I told you there was more to come… & still more! This yoga session features the incredibly comfy @hawaiipololife leggings, & the incredibly chill #RescuePonyNala. Nala stood there like a champ while I tried all sorts of crazy poses. Not only is she super young (only 6(ish) yrs), it was a chilly, windy day, & she hasn’t been worked in weeks (technically she’s on vacay rn). Yet here we are, both very zen, casually doing yoga in a big open field with no one holding her. #LoveMyRescues Ps – (1) My form is far from perfect, this was my first try executing these poses on top of a pony (2) I know my horses extremely well, & did this bc of the bond we’ve developed & the trust I have in her. Not all horses are okay with this so please #DontTryThisAtHome . 📸: @sarakckane . #rescuehorse #rescuepony #therighthorse #denver #colorado #denverinfluencer #denverblogger #denversbest #denverlife #thisispolo #poloplayer #polohorse #polopony #polohorse #womenspolo #horsepower #polomatch #highgoal #beautifulhorse #equestrian #bestofequines #equestrianlifestyle #horseaddict #lovemyhorse #horsephoto #horsemanship #horseyoga

A post shared by Pamela Flanagan (@pamela_alina) on

2. SUP Joga, czyli wskakuj na deskę

Deska surfingowa wcale nie jest tylko do surfowania, oczywiście że nie! Teraz możesz na niej praktykować jogę. Olbrzymią zaletą tej formy jest skupienie na sile, elastyczności i oczywiście równowadze. Twoje mięśnie będą już ciężko pracować, by utrzymać Cię na powierzchni, nie wspominając o samym wysiłku związanym z jogą.

3. Joga dla smakoszy

Chyba każdy, kto kocha siebie i swoje ciało, zrozumie, że wyrazem tego głębokiego uczucia jest także pyszne jedzenie. Choć wielu joginów raczej wybrałoby quinoa czy zielone soki, zamiast soczystego steku czy prażonych łódeczek ziemniaczanych, to nadal jest to samo podejście – jeść pysznie!

W Stanach Zjednoczonych David Romanelli zaproponował „Jogę Dla Smakoszy”. Najpierw wykonuje się całą sesję jogi, by zaraz po ostatnim OM i Savasanie usiąść na ziemi i rozkoszować się smakiem przeróżnych potraw na wyższym poziomie świadomości.

4. Yoga Rave

Intuicyjnie chyba nikt nie powiedziałby, że joga i rave mogą mieć ze sobą coś wspólnego. A jednak! Na popularności zyskują imprezy rave dla joginów. Uczestnicy rozpoczynają krótką sesją, która ma na celu rozgrzać ich ciała, przechodzą przez krótką sesję medytacji i… na nowym poziomie świadomości oddają się tańcowi i zabawie. Połączenie z muzyką na głębszym poziomie? Brzmi zachęcająco. Oczywiście imprezy odbywają się bez tytoniu, alkoholu czy narkotyków.

5. Joga na rurze

Była już joga na grzbiecie konia czy wodzie. Można by powiedzieć, że joga na rurze jest po prostu nieunikniona.

Z technicznego punktu widzenia, połączenie jest oczywiste – w końcu siła i elastyczność, której potrzebujesz do wykonania akrobacji na rurze, jest podobna do tej, której potrzebujesz przy nieco trudniejszych asanach!
Wydaje się, że połączenie obu może być dobrą zabawą, jednak nie będziemy szczególnie przekonywać tradycyjnych joginów – zdajemy sobie sprawę, że to dość kontrowersyjny mix.

6. Psia joga

Psia jogę zwana jest Dogę (z ang. Dog = Pies), nazwa jednak naprawdę mówi wszystko. To po prostu joga z psem!

Cała sesja to kombinacja masażu, pozycji jogi, oddychana i rozciągania – dla opiekuna i pupila. To niezła okazja, by zadbać o czworonożnego przyjaciela, nie rezygnując ze swojej dawki jogi. Idealna dla tych, którzy nie lubią być zbyt długo bez swoich futrzaków, dla reszty niekoniecznie.

7. Joga Śmiechu

Myślisz, ze podczas praktyki, nie ma za wiele powodów do śmiechu? Otóż jak najbardziej są! Śmiech jest znany jako naturalne lekarstwo na stres i recepta na dobre samopoczucie – zupełnie jak i joga.

Podczas zajęć świadomie uśmiejesz się do upadłego, a ból mięśni brzucha ostatecznie może okazać się podobny do tego po wykonaniu Pozycji Okrętu – pracują w końcu mięśnie głębokie.

View this post on Instagram

Tak wiele fajnych seniorek i seniorów na jodze śmiechu i tyle radości, że ledwo się mieścimy na Instagramie 🙂 I fajna jest historia jak trafiłem na Mazury by prowadzić zajęcia dla super wesołych Ślązaków a po zajęciach cieszyć się kąpielą w jeziorze. W styczniu zaproponowałem Agnieszce, która pisała, że chce zrobić u mnie kurs instruktorski, ale ma 3 dzieci i kawał drogi do Warszawy, że to ja przyjadę do niej do Raciborza. Bo kursy można od niedawna u mnie odbywać w trybie indywidualnym. I mówię: jak możesz skrzyknij grupę dzieci, grupę seniorów to poznasz praktycznie różne zastosowania jogi śmiechu. Aga, sprawnie zorganizowała mi super warsztaty dla szkoły w Raciborzu i seniorów w Nędzy. Tam wypatrzyła mnie Pani Teresa która prowadzi Uniwersytet Trzeciego Wieku w pobliskiej Kuźni Raciborskiej i zaprosiła mnie do siebie w marcu. Było jak zwykle super i tam z kolei wypatrzył mnie Adam Foks, który uczy seniorów tańca i zaprosił na letni wyjazd z seniorkami ze Śląska właśnie na Mazury. 🙂 Co będzie dalej? Nie wiem, ale cieszę się tymi pięknymi działaniami z których każde rodzi kolejne. I dlatego nie martwię się o jutro, skupiam się na wdzięczności, wierzę w moc dobrej karmy 🙂 <3 #jogaśmiechu #laughteryoga #behappy😊 #dobrakarma

A post shared by Piotr Bielski (@joginsmiechu) on

8. Joga z kozami

Kozy przebywają z uczestnikami zajęć i już sam ten fakt okazuje się dla niektórych wyjątkowo relaksujący.


banner mini blog Internetowe Studio PortalYogi

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.