Ewa Wysocka

8 Najdziwniejszych Rodzajów Jogi ( Choć Trudno W Niektóre Uwierzyć)

Niektórzy powiedzieliby, że joga ogranicza się do wykonywania asan na macie…  ale jeżeli naprawdę coś się kocha, to szuka się możliwości, by to coś towarzyszyło nam częściej lub na różne sposoby. Można też przesadzić i swoją pasję połączyć prawie ze wszystkim! I czasem pewnie przesadzimy… ale fuzje są bardzo korzystne i nadają nowego oblicza różnym starym praktykom.
Jeśli chodzi o różne współczesne odmiany jogi, to wiemy, że fantazja poszła bardzo daleko! Poznajcie najdziwniejsze rodzaje jogi, które udało się nam wytropić – począwszy od praktyki na grzbiecie konia, a skończywszy na jodze z harmonijką. Możemy śmiało powiedzieć, że miłość do jogi wymknęła się spod kontroli.
Pomimo faktu, że istnieją już tysiące rodzajów zajęć jogi w szkołach (włączając w to możliwość bycia ugotowanym żywcem lub lewitowania w powietrzu), ludzie nadal uważają, ze mogą wymyślić coś nowego. Oto 8 najdziwniejszych według nas rodzajów jogi. Oceńcie sami.

1. Joga na koniu

Gdybyście powiedzieli, że pomysł jogi na grzbiecie konia wydaje wam się dziwny – my was osądzać nie będziemy. Teoretycznie taka praktyka ma jednak olbrzymie korzyści.
Możecie zdecydowanie wzmocnić swoje ciało – jesteście w końcu na grzbiecie żywego zwierzęcia – utrzymanie się tam będzie wymagało sporo wysiłku. Co więcej – wasz zmysł równowagi na pewno się wyostrzy! Ten rodzaj jogi uczy Cię także, jak otworzyć się na partnera, słuchać jego i samego siebie, budować zaufanie. Umiejętność tę można wykorzystać nie tylko w pasji jeździeckiej, ale też innych dziedzinach życia.

najdziwniejsze rodzaje jogi

Ktoś chyba tu uprawiał woltyżerkę?!

2. SUP Joga, czyli wskakuj na deskę

Deska surfingowa wcale nie jest tylko do surfowania, oczywiście że nie! Teraz możecie na niej również praktykować jogę. Olbrzymią zaletą tej formy jest skupienie na sile, elastyczności i oczywiście równowadze. Twoje mięśnie będą już ciężko pracować, by utrzymać Cię na powierzchni, nie wspominając o samym wysiłku związanym z jogą.

najdziwniejsze rodzaje jogi

Jak ktoś ma problem z Pozycją Tancerza w domu, to lepiej niech się przygotuje na wiele kąpieli.

3. Joga Dla Smakoszy

Chyba każdy, kto kocha siebie i swoje ciało, zrozumie, że wyrazem tego głębokiego uczucia jest także pyszne jedzenie. Choć wielu joginów raczej wybrałoby quinoa czy zielone soki, zamiast soczystego steku czy prażonych łódeczek ziemniaczanych, to nadal jest to samo podejście – jeść pysznie!
W Stanach Zjednoczonych David Romanelli zapropnował „Jogę Dla Smakoszy”. Najpierw wykonuje się całą sesję jogi, by zaraz po ostatnim OM i Savasanie usiąść na ziemi i rozkoszować się smakiem przeróżnych potraw na wyższym poziomie świadomości.

najdziwniejsze rodzaje jogi

Totalne jogiczne rozgrzeszenie z ciasta czekoladowego czy steku? Nareszcie coś dla fanów smakołyków

4. Yoga Rave

Intuicyjnie chyba nikt nie powiedziałby, że joga i rave mogą mieć ze sobą coś wspólnego. A jednak! Na popularności zyskują imprezy rave dla joginów. Uczestnicy rozpoczynają krótką sesją, która ma na celu rozgrzać ich ciała, przechodzą przez krótką sesję medytacji i… na nowym poziomie świadomości oddają się tańcowi i zabawie. Połączenie z muzyką na głębszym poziomie? Brzmi zachęcająco. Oczywiście imprezy odbywają się bez tytoniu, alkoholu czy narkotyków.

5. Joga na rurze

Była już joga na grzbiecie konia czy wodzie. Można by powiedzieć, że joga na rurze była po prostu nieunikniona.
Z technicznego punktu widzenia, połączenie jest oczywiste – w końcu siła i elastyczność, której potrzebujesz do wykonania akrobacji na rurze, jest podobna do tej, której potrzebujesz przy nieco trudniejszych asanach!
Wydaje się, że połączenie obu może być dobrą zabawą, jednak nie będziemy szczególnie przekonywać tradycyjnych joginów – zdajemy sobie sprawę, że to dość kontrowersyjny mix.

6. Psia Joga

Jeżeli ktoś z Was ogląda „Made in Chelsea” to pewnie zna już Psią Jogę – tak zwaną Dogę (z ang. Dog = Pies), nazwa jednak naprawdę mówi wszystko. To po prostu Joga z psem!
Cała sesja to kombinacja masażu, pozycji jogi, oddychana i rozciągania – dla opiekuna i pupila. To niezła okazja, by zadbać o czworonożnego przyjaciela, nie rezygnując ze swojej dawki jogi. Idealna dla tych, którzy nie lubią być zbyt długo bez swoich futrzaków, dla reszty niekoniecznie.

rodzaje jogi

Psia joga to sposób na praktykę z przyjacielem. Czworonożnym. Domowe próby z naszego doświadczenia często kończą się fiaskiem 😉

7. Joga Śmiechu

Myślisz, ze podczas praktyki, nie ma za wiele powodów do śmiechu? Otóż jak najbardziej są! Śmiech jest znany jako naturalne lekarstwo na stres i recepta na dobre samopoczucie – zupełnie jak i joga.
Podczas zajęć świadomie uśmiejesz się do upadłego, a ból mięśni brzucha ostatecznie może okazać się podobny do tego po wykonaniu Pozycji Okrętu – pracują w końcu mięśnie głębokie. Może być wesoło, ale podejrzewamy, że też trochę przerażająco.
najdziwniejsze rodzaje jogi

Duża zaleta śmiechu to oczywiste działanie antystresowe i praca mięśni głębokich

8. Joga Z Harmonijką

Umiejętność kontrolowania swojego oddechu jest absolutnie niezbędna w jodze. Towarzyszy ona wszystkim innym jej elementom i technikom. Stoi ponad asanami oraz stylami. Nie ma bez niej medytacji.
Podczas praktyki Jogi Z Harmonijką uczestnicy zajęć uczą się, jak zapanować nad oddechem w twórczy sposób, mając dodatkową pomoc! I wcale nie chodzi tu o to, kto ładniej gra. Jak mówi twórca metody, David Harp, „najłatwiejszym sposobem, by nauczyć grupę ludzi świadomie oddychać, jest nauczyć ich świadomie grać na harmonijce.
W Polsce mnóstwo dzieci uczy się w szkołach grać na flecie. W sumie też mogłoby działać.

najdziwniejsze rodzaje jogi

I podobno wcale nie chodzi o to żeby ładnie grać

I co myślisz? Czy spróbowałbyś któregoś z tych stylów?
Koniecznie pisz w komentarzu poniżej!

Źródło artykułu i zdjęć


Jeśli szukasz odpowiedniej sesji jogi, dołącz do naszego Internetowego Studia PortalYogi. Znajdziesz 120 różnych sesji jogi.

Ewa Wysocka

Ewa jest założycielką PortalYogi i miłośniczką różnych form aktywności fizycznej. Poza jogą uwielbia bieganie i jazdę na rowerze, a zimą narty biegowe.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.