Portal Yogi

Poznaj Mity Na Temat Pozycji Odwróconych Według Jona Burras

Uprawiając jogę bardzo często musimy stanąć przed wykonaniem trudnych skłonów, które tylko na obrazkach instruktażowych wydają się łatwe do zrobienia. Prawidłowe wykonanie nawet podstawowych asan może zająć niektórym naprawdę długo.
Podobnie jest też w przypadku inwersji, czyli tych figur, które generalnie są pozycjami odwróconymi do asan. Nie należy ich jednak wszystkich brać dosłownie, o czym niestety wiele osób zapomina, a w instruktażach czy szkołach też nierzadko się o tym wspomina. W klasycznej jodze w inwersjach chodzi o uniesienie serca ponad głowę. Nie zawsze więc trzeba stawać na rękach czy na głowie, żeby wykonać pozycję odwróconą. Okazuje się jednak, że z inwersjami jest pewien problem, ponieważ mogą one czasem przynieść więcej szkody niż pożytku.
joga

Jak przekonuje Jon Burras w artykule Eight Myths of Inversions – „inwersje w jodze oparte są w większości na mitach, nie na faktach”. Autor nie kryje zdziwienia nad ogólnie przyjętymi przez społeczeństwo przekonaniami o negatywnych skutkach pozycji odwróconych. Zwraca uwagę między innymi na to, że więcej informacji na temat inwersji dotyczy przeciwwskazań, niż ich potencjalnych korzyści. Tak więc pozycji odwróconych nie powinny wykonywać osoby mające problemy z nadciśnieniem, diabetycy, czy też kobiety w ciąży przed pierwszym trymestrem.
Burras pokusił się o zebranie w swoim artykule ośmiu najpopularniejszych mitów dotyczących pozycji odwróconych i po kolei je obala. Poniżej prezentujemy kilka wybranych mitów.

Czy pozycje odwrócone dostarczają większą ilość krwi do mózgu?

Oczywiście to nieprawda. W literaturze dotyczącej jogi można jednak znaleźć wiele zdań mówiących wręcz o „kąpielach” mózgu w „świeżej” ilości krwi, co ma podobno pozytywny wpływ na zdrowie. Ludzki mózg jest jednak bardzo wrażliwy, dlatego szybko reaguje na sytuacje, w których otrzymuje za mało lub za dużo krwi. Wówczas człowiek mdleje lub traci świadomość, co jest naturalną reakcją obronną organizmu przed napływem zbyt dużej ilości krwi do mózgu.
Nie jest również prawdą to, że przysadka mózgowa i podwzgórze również są kąpane w pozycji odwróconej w świeżej krwi. Również i wewnętrzne żołędzie w mózgu wolą swobodny przepływ krwi, a nie jej nadmiar.

Kobieta podczas menstruacji nie może wykonywać pozycji odwróconych

Nie ma żadnych logiczny, naukowych, czy też historycznych uwarunkowań potwierdzających ten mit. Tłumaczyć go można przewagą autorytarnego świata mężczyzn nad światem kobiet, którzy przecież w dawnych czasach był bardzo silny. Mit ten przetrwał więc do dziś, bezsensownie powtarzany i niezweryfikowany. W rzeczywistości wypływająca menstruacyjna krew nie zostanie zatrzymana w ciele i nie cofnie się, jeżeli przez dłuższą chwilę staniemy na głowie, tak samo jak nie odpada nam ręka, jeżeli nam zdrętwieje.

Inwersje mają wpływ na serce

To oczywiście też jest mit. Wystarczy zmierzyć sobie ciśnienie podczas stania na głowie. Prawidłowo wykonana pozycja odwrócona nie podniesie ciśnienia, przez co dokrwienie serca będzie takie same, jakbyśmy zwyczajnie stali obok. Mit ten został obalony między innymi w pracy Davida Coultera Anatomy of Hatha Yoga.
To jednak nie wszystkie mity dotyczące pozycji odwróconych w jodze. Warto zapoznać się z całym artykułem Jon Burras, który dostępny jest tutaj >>

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.