Ewa Wysocka

9 Praktycznych Porad Przed Zajęciami Jogi

Niezależnie od tego czy wybierasz się na nasze warsztaty jogi z Basią Lipską, czy też masz zamiar wziąć udział w zajęciach jogi w studio jogi w Twojej okolicy – oto kilka praktycznych porad, które mogą Ci się przydać.
Zajęcia jogi porady

1. Bądź na miejscu przynajmniej 15 minut przed zajęciami

Potrzebujesz czas nie tylko na to aby się przebrać. Ważne jest abyś wybrał sobie komfortowe miejsce na sali. Przed zajęciami warto też abyś zajął miejsce na macie i wykonał kilka głębokich oddechów, aby oswoić się z nową przestrzenią.

2. Wsłuchaj się w SWOJE ciało

Podczas zajęć nie rozglądaj się na boki, nie obserwuj innych osób i nie porównuj się do nich. Każde ciało ma swoją własną historię i Twoje też. Skieruj uwagę do wewnątrz i obserwuj siebie i swoje ciało.

3. Pamiętaj, że każde zajęcia są inne i ty jesteś inny każdego dnia

Są dni kiedy niektóre pozycje mogą być dla Ciebie pestką, a w inne nie możesz ich wykonać. To normalne. Obserwuj siebie i zaakceptuj to, że życie to ciągła zmienna i Ty zmieniasz się każdego dnia. Wykorzystaj to do lepszego zrozumienia swoich potrzeb tu i teraz.

4. Bądź obecny

Wyłącz telefon, nie zerkaj za okno, nie myśl o niebieskich migdałach ani o tym co chcesz dzisiaj zjeść na obiad. Skup się na praktyce i na tym co dzieje się z Tobą tu i teraz.

5. Ciesz się tą chwilą

To chwila dla Ciebie i powinna być przede wszystkim radosna i przyjemna. Nie zmuszaj się do pozycji, które sprawiają Ci ból lub uciążliwy dyskomfort. Zawsze możesz przejść do pozycji dziecka kiedy czujesz, że dajesz już rady. To nie szkoła – nikt tutaj nie będzie Cię za to oceniać.

6. Oddychaj świadomie

Skup się na oddechu, staraj się utrzymywać równomierny oddech podczas całych zajęć. Kiedy dostajesz zadyszki, to znak że Twoje ciało potrzebuje chwili odpoczynku – zatrzymaj się i przejdź do Pozycji Dziecka aż Twój oddech się uspokoi.

7. Powiadom instruktora o urazach i dolegliwościach

Jest to bardzo ważne, dzięki temu nauczyciel będzie mógł polecić Ci alternatywne wersje niektórych pozycji i będzie czuwał nad tym abyś nie wyrządził sobie krzywdy.

8. Jeśli forma zajęć lub nauczyciel Ci nie odpowiadają, wybierz inne zajęcia

Jeśli szukasz studia jogi, do które chcesz uczęszczać regularnie warto odwiedzić kilka miejsc i wypróbować zajęcia z kilkoma różnymi nauczycielami. Ufaj swojej intuicji, jeśli jakieś zajęcia lub nauczyciel nie zaspokajają Twoich oczekiwań, szukaj dalej.

9. Uśmiechnij się

Uśmiech pomoże ci czerpać jeszcze więcej radości i pozytywnej energii z zajęć więc nie oszczędzaj go.

Ewa Wysocka

Ewa jest założycielką PortalYogi i miłośniczką różnych form aktywności fizycznej. Poza jogą uwielbia bieganie i jazdę na rowerze, a zimą narty biegowe.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.