Joga To Nie Tylko Asany – Poznaj 8 Części Systemu Jogi

Im szybciej uświadomimy sobie, że joga to nie tylko wykonywanie asan, tym pełniej zaczniemy ją rozumieć i odczuwać. Joga jest nauką, filozofią, sztuką. Poprawia jakość życia, zajmuje się zarówno ciałem jak i umysłem, uczy jak zachować równowagę i harmonię w sprawny i systematyczny sposób.
Patańdżali, czyli autor jednego z najważniejszych traktatów na temat jogi jakim są Jogasutry (Yogasūtra) opisuje jogę jako system składający się z ośmiu członów:
joga
1. Yamy to zasady postępowania w stosunku do innych, czyli dyscyplina społeczna.
2. Niyamy to zasady postępowania w stosunku do siebie, czyli dyscyplina indywidualna.
3. Asana to praktyka pozycji jogi dla dyscypliny fizycznej.
4. Pranayama to kontrola oddechu dla dyscypliny umysłowej.
5. Pratyahara to wycofanie lub zdyscyplinowanie zmysłów.
6. Dharana to koncentracja.
7. Dhyana to medytacja.
8. Samadhi to poznanie Jaźni.
Jak zatem widzicie asany to tylko jeden aspekt jogi, niezwykle ważny ale niewystarczający. Wszystkie osiem stopni wzajemnie się przenika i od siebie zależy. Mogą się wydawać różne, jednak prowadzą do tego samego celu. Jak pisze Patandżali w swoim traktacie: „Studiowanie ośmioczłonowej jogi prowadzi do oczyszczenia ciała, umysłu i intelektu; płomień wiedzy jest podtrzymywany i wnikliwość zostaje obudzona”.
Praktyka pierwszych czterech członów jogi to abhyasa.
Z pojęciem abhyasa łączy się powtarzanie, oddanie, poświecenie. To powtarzany wysiłek, który czyniony jest z jak największym zrozumieniem sztuki i filozofii jogi. To próba zjednoczenia ciała, umysłu i duszy.
Yamy i niyamy wprowadzają adepta w filozofię jogi poprzez ukierunkowanie go zasady etyczne, których powinien przestrzegać. Każdy z nas jako członek społeczeństwa ma pewne obowiązki i przywileje. Musi przestrzegać pewnych podstawowych zasad by on i pozostali członkowie społeczeństwa mogli żyć w spokoju. Z drugiej strony
Jogasutry mówią o postępowaniu w stosunku do samego siebie, w kontekście dyscypliny umysłowej jak i fizycznej. Poznanie yam i niyam prowadzi nas do asan, dzięki którym uczymy się poznawać ciało i odróżniać ruch od działania. Dlaczego praca fizyczna jest w jodze tak ważna? Ciało i umysł są ze sobą powiązane i wzajemnie od siebie zależą. Jeśli w ciele pojawia się jakieś zaburzenie, umysł także jest poruszony. W jodze ciało i umysł są doskonalone przez ciągłą i regularną praktykę asan, by zapobiec zakłóceniom w ich funkcjonowaniu.
Opanowanie pozycji jogi to klucz do opanowania ciała i tym samym umysłu. Asany wykonywane stabilnie i bezwysiłkowo przenoszą praktykującego z poziomu fizycznego na duchowy.
Czwarty stopień jogi czyli pranayama, to praca z oddechem. Im bardziej jesteśmy zaawansowani w wykonywaniu asan, czyli pozycji jogicznych, tym bardziej potrafimy zwrócić naszą uwagę ku oddechowi. Jak pisze Patandżali „Prawidłowo wykonywana kontrola oddechu eliminuje wszelkie choroby, ciało osiąga giętkość a cera promienność”.
Te wszystkie cztery człony jogi, zwane ścieżką ewolucji prowadzą nas ku czterem ostatnim członom, które zwane są ścieżką inwolucji. Inwolucyjna ścieżka obejmuje pratyaharę, dharanę, dhyanę i samadhi. Jest to podróż do wewnątrz naszego istnienia. Pierwsze cztery aspekty uważa się za proces budowania, a cztery pozostałe za proces uwalniania się od pragnień pozwalający na wgląd w siebie.

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.