Portal Yogi

8 wskazówek jak rozpocząć praktykę jogi w domu

Samodzielna praktyka jogi w domu dla wielu osób okazuje się łatwiejszym i bardziej przystępnym rozwiązaniem niż zajęcia w studio.

Jak rozpocząć praktykę jogi w domu? Czasem przeszkodę stanowią środki finansowe, jeszcze częściej logistyka – dojazdy, korki, parkingi, godziny zajęć…

Poza tym w domu łatwiej znaleźć codziennie choćby kwadrans na praktykę, a wiadomo, że joga jest takim zajęciem, gdzie regularność ma kluczowe znaczenie.

Joga w domu może być więc niezależną formą aktywności albo uzupełnieniem praktyki w studiu.

Mogłoby się wydawać, że joga w domu jest trudna do wykonania, ze względu na miliony obowiązków, czasem wydaje nam się to skomplikowane i zwyczajnie nie wiemy, od czego zacząć.

Najtrudniej jest się zmotywować. Podpowiadamy zatem, jak się zorganizować i od czego zacząć, by skutecznie praktykować jogę w domu. Poniżej znajdziesz 8 wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć praktykę w swoich czterech ścianach.

8 wskazówek jak rozpocząć praktykę jogi w domu

1. Przygotuj sobie przestrzeń

Pewnie nigdy nie zastanawiałeś się, które pomieszczenie w mieszkaniu lubisz najbardziej.

Warto poświęcić chwilę tej kwestii.

Wbrew pozorom wybór miejsca do ćwiczeń nie jest taki obojętny.

Przede wszystkim musi to być przestrzeń, którą lubisz, w której czujesz się dobrze. Najlepiej, żeby panował tam spokój, żeby były zapewnione cisza i prywatność.

jak rozpocząć praktykę jogi w domu

Środek salonu, jeśli mieszkamy z innymi domownikami, może nie spełniać swojej roli. Pokój powinien być czysty i uporządkowany, w miarę możliwości pusty. Warto go wcześniej przewietrzyć. Sprawdź, czy masz dostatecznie dużo wolnej przestrzeni i żaden mebel ani ostre przedmioty nie będą Ci zawadzały.

Stałe miejsce praktyki pomoże Ci w utrzymaniu systematyczności. To ważne zwłaszcza na początku. Kiedy już wypracujesz w sobie nawyk codziennego stawania na macie, bez obaw spróbuj poeksperymentować – zabierz matę ze sobą do lasu, na plażę, do parku czy ogrodu.

2. Wybierz porę

Równie ważny jak wybór miejsca jest wybór godziny praktykowania jogi.

Najczęściej rekomendowana jest pora poranna, ale możesz ćwiczyć również wieczorem czy w ciągu dnia.

Znajdź taki moment dnia, kiedy dysponujesz dostateczną ilością czasu.  Stała, określona pora ćwiczeń również pomaga w utrzymaniu regularności i wypracowaniu nawyku. Dyscyplina to podstawa.

3. Zorganizuj sprzęty

To bardzo łatwy punkt, ponieważ do praktyki jogi w domu niewiele potrzeba.

Bazą będzie mata oraz odpowiedni strój, czyli luźne ubrania, które na pewno znajdziecie w swojej szafie. Jeśli masz dodatkowy budżet, możesz ewentualnie zainwestować w  pomoce typu klocek, taśmy i paski do jogi. Jest to totalnie opcjonalne.

4. Wyłącz się i stwórz nastrój

Spróbuj pogrążyć się w ciszy – praktykuj kilka razy dziennie, medytuj.

Wsłuchaj się w to, co Twoje ciało i umysł mają Ci do przekazania. Możesz udekorować swój pokój, zapalić kadzidełka lub użyć olejków eterycznych. Wsłuchaj się w swój oddech.

Jeśli chcesz, włącz muzykę relaksacyjną. Czynniki zewnętrzne w postaci docierających do nas dźwięków i hałasów mają na nas duży wpływ i zakłócają naszą praktykę. Wykorzystaj wszystko, co sprawia Ci przyjemność, wycisza Twój umysł i dodatkowo Cię relaksuje.

To ważne, bo szczególnie w warunkach domowych, łatwo jest się rozproszyć. Dlatego wyłącz telefon, radio, telewizor i wszelkie źródła hałasu. Z czasem nauczysz się, jak kontrolować krążące w głowie myśli, jak osiągnąć wewnętrzny spokój.

jak rozpocząć praktykę jogi w domu

5. Jak rozpocząć praktykę jogi w domu? Przygotuj się merytorycznie

Poczytaj, obejrzyj nagrania. Będziesz wiedział, jak ćwiczyć, jak układać asany w sesje, a to często stanowi na początku problem.

Ważne, żebyś nauczył się poprawnie wykonywać poszczególne asany.

Joga jest zdrowa i bezpieczna dla Ciebie tylko wtedy, jeśli wykonujesz ćwiczenia prawidłowo.

Sprawdzaj źródła, z których pochodzą instrukcje i materiały, z których chcesz skorzystać.

Internet daje wiele możliwości, ale nie wszystkie informacje są wiarygodne. Publikujący na blogach, wymieniani z imienia i nazwiska, nauczyciele mają bogate doświadczenie i są gwarantem, że wiedza, którą przekazują jest sprawdzona i merytoryczna.

Nagrania wideo mają tę przewagę nad podręcznikami, że łatwiej jest nauczyć się oddechu czy opanować daną pozycję z instruktorem, który prowadzi Cię krok po kroku.

6. Skorzystaj z pomocy mentora

Jeśli praktykujesz w grupie, poproś nauczyciela prowadzącego o radę: niech sprawdzi Twoje umiejętności, skoryguje postawę, wyznaczy kierunek dalszej praktyki.

Jeśli nie masz takiej możliwości, polecamy naszego nauczyciela Gerarda Szymańskiego. Gerard w miesięcznym kursie Fundamenty Jogi przedstawi i wytłumaczy Ci każdą z wybranych asan w niezbędnych szczegółach. Bezpiecznie, efektywnie i w Twoim tempie.

dołącz do Kursu Fundamenty Jogi z Gerardem Szymańskim

7. Małymi krokami

Słuchaj własnego ciała.

Nie walcz z nim, do niczego się nie zmuszaj. Nie musisz od razu wykonywać najtrudniejszych pozycji.

Wykonuj ćwiczenia bez pośpiechu, dokładnie, kontrolując oddech i spinając mięśnie brzucha na wydechu.

Pamiętaj, żeby ćwiczyć z pustym żołądkiem.  Naucz się poprawnego oddechu, medytacji.

Nie chodzi o to, żeby było idealnie, ważne, jak się czujesz. Perfekcja przyjdzie z czasem. Bądź ambitny i pełen dobrych chęci, ale jednocześnie realistyczny – jeśli wiesz, że nie znajdziesz godziny na ćwiczenia, ogranicz się do 15 minut.

Zamiast rzucać się od razu na głęboką wodę, zacznij od podstaw i zobacz jak regularna praktyka wpływa na Twój dzień, na Twoje ciało i umysł.

Jak rozpocząć praktykę jogi w domu? Zacznij tu i teraz, z tym co masz. Istnieje wiele prostych pozycji przeznaczonych dla początkujących. Poniżej kilka z nich.

Asany najlepsze dla początkujących

Tadasana – pozycja Góry

pozycja góry
Ustrasana – pozycja Wielbłąda 

Svastikasana – siad skrzyżny ze skrętami 

praktyka jogi w domu

Marjaryasana/Bitilasana – pozycja Kota-Krowy 

asany dla początkujących

Adho Mukha Svanasana – Pies z głową w dół 

asany nazwy

Savasana – pozycja Nieboszczyka

savasana

Balasana – pozycja Dziecka

emocje zapisane w ciele

Bhujangasana – pozycja Węża/Kobry

bhujangasana - kobra

Virabhadrasana I i II – pozycja Wojownika IWojownika II

Pozycja Wojownika II - Snippet cover

Utkatasana – pozycja Krzesła

Utkatasana

Chatushpadasana – pół mostka
Utthita Ashwa Sanchalanasana – pozycja wysokiego wykroku

Opanowanie tych kilku pozycji da Ci świetną bazę do komponowania własnych sekwencji i układania swojej codziennej praktyki.

Nie poddawaj się

Najważniejsza jest odrobina determinacji i chęci.

Jeśli za pierwszym razem nie udało Ci się wejść w rytm regularnej praktyki… próbuj dalej. Do skutku. Do zbudowania silnych fundamentów potrzeba czasu, dlatego nie przejmuj się małymi niepowodzeniami. Gdy zdarzy Ci się „chwila” przerwy – zwyczajnie zacznij od nowa. Oto jak rozpocząć praktykę jogi w domu.

Praktyka jogi w domu może być świetną rozgrzewką przed rozpoczęciem dnia albo sposobem relaksu po stresującym dniu w pracy.

Przy zachowaniu środków bezpieczeństwa, regularna praktyka jogi w domu da Ci wiele korzyści. Z pewnością zauważysz wzrost siły i wytrzymałości, a także przypływ energii.

Poprawi się Twoja elastyczność i rozciągnięcie. Będziesz bardziej spokojny, polepszy się jakość snu oraz zwiększy się Twoja odporność. Praktyka jogi da Ci więcej relaksu niż zwykły wypoczynek na kanapie. Lista pozytywnych efektów jest naprawdę długa.

Proste? Zacznij już dziś. Trzymamy mocno kciuki 😉


Dołącz do Internetowego Studia PortalYogi i weź udział w wyzwaniu Fundamenty Jogi – Miesięczny kurs jogi dla każdego

dołącz do Kursu Fundamenty Jogi z Gerardem Szymańskim

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]