Nakręć Się Na Pozycje Skręcone!

Asany, które powodują skręt kręgosłupa są niezwykle odżywcze, a uczucie wywołane nimi ma wpływ na odprężenie całego ciała. Pozycje skręcone rotują kręgosłup i rozciągają tylne mięśnie kręgosłupa, ale też poprawiają i pobudzają system trawienny.

pozycje skręcone w jodze

Praktykując jogę korzystamy z różnych pomocy, takich jak wałki, kostki, paski. Dzisiaj chciałam zaproponować kilka asan skręconych, do pomocy których użyjemy ściany. Dzięki ścianie będziecie mogli w sposób kontrolowany wykonać skręty, a także poczuć jak dzięki takiej akcji mocniej otwiera się klatka piersiowa i obszar serca. Używając ściany mamy więcej siły w rękach, by pogłębić skręt a co za tym idzie klatka piersiowa, rejon obojczyków i boki tułowia rozciągane są pełniej.

Pozycje skręcone pozwolą ci uwolnić napięcie w plecach, będą stymulować procesy trawienne, a w konsekwencji uruchomią przód tułowia oraz organy wewnątrz. Obszar serca otworzy się dzięki uwolnieniu napięcia w okolicach przednich żeber, klatki piersiowej i ramion. Poczujesz przestronny przód tułowia, co umożliwi Ci pełniejszy oddech oraz poprawi Twoją postawę.

Najpierw wydłuż kręgosłup!

Zanim przejdziesz do skrętów warto przygotować do nich ciało asanami, które wydłużają kręgosłup. By wydłużyć kręgosłup zacznij od Adho Mukha Svanasany, potem przejdź do Uttanasany z nogami lekko ugiętymi. Możesz też wykonać Adho Mukha Virasane, czy delikatny skłon w przód w Svastikasanie.

Skręt w Svastikasanie

pozycje skręcone w jodze

Koniecznie wykorzystaj koce lub klocek do jogi dzięki czemu optymalnie ułożysz miednicę (Źródło: http://d3v7xustcq7358.cloudfront.net/images/article/AR_250_opener_fnl.jpg)

Zanim usiądziesz tyłem do ściany, ustal odległość, która pozwoli Ci na efektywny skręt. Umieść kostkę (lub koce) na odległość swojego ramienia od ściany. Usiądź na wybranej przez Ciebie pomocy plecami do ściany, z prawą golenią krzyżującą się od góry z lewą. Delikatnie skręć tułów w prawo, umieszczając lewą dłoń na prawym kolanie , a prawą ręką na ścianie na wysokości barków. Upewnij się, że Twoja prawa ręka jest wyprostowana i zrotowana, a Twój tułów znajduje się w centrum. Jeśli będziesz za blisko ściany pozycja stanie się ciasna, a tułów prawdopodobnie będzie przechylony ku przodowi. Pracuj w pozycji naciskając na kolano lewą dłonią i odpychając się od ściany jednocześnie prawą. Pogłębiaj skręt. Skręty wykonuj po wydechu, na momencie zatrzymania po wydechu. Jeśli poczujesz, że możesz pogłębić pozycję, powędruj prawą dłonią jeszcze dalej, nie zapominając o wydłużaniu kręgosłupa. Oddychaj swobodnie, by pomóc przodowi ciała się rozluźnić. Po 4- 5 oddechach spokojnie wróć do centrum, zaobserwuj swoje ciało i wykonaj asanę na drugą stronę.

Uwagi: Użycie ściany w tym wariancie pozwala na pełniejsze otwarcie przodu tułowia. Kostka (lub koce) pozwalają natomiast na optymalne ułożenie miednicy, dzięki czemu z większą łatwością można wydłużyć kręgosłup do skrętu.

Maricyasana I – wariant skręcony

pozycje skręcone w jodze

Dzięki wykorzystaniu ściany w tej pozycji otworzysz mocniej przód tułowia. (Źródło: http://d3v7xustcq7358.cloudfront.net/images/article/AR_250_02_fnl.jpg)

Tak jak w poprzedniej asanie, ustal odległość, która pozwoli Ci na efektywny skręt. Umieść pomoce (kostkę lub koce) jak w poprzednim wariancie i usiądź na niej plecami do ściany. Wyprostuj prawą nogę, zegnij lewą nogę w kolanie i umieść lewą piętę blisko lewego pośladka. Wydłuż kręgosłup i umieść lewy łokieć na wewnętrznej stronie lewego kolana. Skręć tułów w prawo i połóż prawą dłoń na ścianie na wysokości barku. Pracuj w pozycji naciskając prawą dłonią na ścianę, a lewym łokciem odpychając się od lewego kolana. Wydłuż lewy bok tułowia mocniej (nie wypychając prawego boku tułowia) i skręć jeszcze bardziej tułów w kierunku ściany. Pogłębiaj skręty na wydechach nie zapominając o wydłużaniu kręgosłupa. Jeśli poczujesz, że możesz pogłębić pozycję, powędruj prawą dłonią jeszcze dalej w prawo po ścianie. Trzymaj tylko opuszki palców na ścianie i wraz z ruchem rotuj biceps do ziemi co pozwoli na pełniejsze otwarcie w barku i klatce piersiowej. Oddychaj swobodnie, by pomóc przodowi ciała się rozluźnić. Po 4- 5 oddechach spokojnie wróć do centrum, zaobserwuj swoje ciało i wykonaj asanę na drugą stronę.

Uwagi: Użycie ściany w tym wariancie pozwala na pełniejsze otwarcie przodu tułowia. Kostka (lub koce) pozwalają natomiast na optymalne ułożenie miednicy, dzięki czemu z większą łatwością można wydłużyć kręgosłup do skrętu.O autorze

Natalia Stanińska
Dyplomowana nauczycielka jogi metodą B.K.S Iyengara w stopniu Inroductory II, tancerka, choreografka, z z wykształcenia specjalistka ds. stosunków międzynarodowych. Swoją regularną praktykę jogi rozpoczęła w 2006 roku w krakowskiej szkole jogi Sadhana, w której rozwija praktykę do dziś.

Początkowo traktowała jogę jako uzupełnienie treningu tanecznego. Z czasem praktyka jogiczna przekształciła się w odrębną drogę rozwoju na poziomie mentalnym i fizycznym. Ciągle kontynuuje kształcenie u cenionych nauczycieli w Polsce i za granicą.

Joga jest dla mnie ciągłym przekraczaniem granic wyznaczonych przez ciało i umysł. Uczy dyscypliny, ale też wysubtelnia postrzeganie otaczającej rzeczywistości. Joga ciągle mnie zaskakuje - zarówno pod względem różnorodnych narzędzi pracy z ciałem, jak i swojej "nieskończoności". Za każdym razem, kiedy wydaje mi się, że wiem już coś na pewno, joga wytrąca mnie i pokazuje tysiące innych rozwiązań. To fascynujące i dlatego do poszukiwań w sobie i na macie zachęcam na zajęciach swoich uczniów.

Inne artykuły tego autora