Portal Yogi

Jak Budować Sekwencje Asan Podczas Praktyki Własnej

Nauczyciele jogi zjadają zęby latami na nauczaniu i praktyce własnej, po to by móc swobodnie i mądrze układać sekwencje asan podczas sesji jogicznych. Jeżeli zastanawiasz się dlaczego po niektórych zajęciach czujesz się tak dobrze, to odpowiedź często leży po stronie mądrze poprowadzonej i zaplanowanej lekcji. Jak już zdążyłeś zauważyć, dobre samopoczucie po praktyce jogi zależy także od wielu innych czynników, takich jak Twoja uważność, rozpoznawanie swoich ograniczeń, słuchanie uwag nauczyciela.
Asany praktyka własna
Na pytania uczniów na temat tego, jak dobrze budować sekwencje asan podczas praktyki własnej, kiedy zdani są na siebie i swoją matę, dobry nauczyciel może odpowiedzieć- po prostu praktykuj jak najwięcej. Jak najuważniej. Wolność, również wolność w tworzeniu, możliwa jest dzięki dyscyplinie. Jeśli będziesz żarliwie praktykował każdego dnia, pomysły na sekwencje asan przyjdą do Ciebie mimowolnie. Musisz również nauczyć się pozostawać dociekliwym obserwatorem tego, co Ci się przydarza oraz czerpać przyjemność z tego, co Cię spotyka na macie. To jest esencja dobrego sekwencjonowania asan. Oczywiście, niezastąpiona jest pomoc mentora czy nauczyciela, który będzie Twoja inspiracją i źródłem wiedzy niezbędnej dla Twojej podróży.

Poniżej kilka wskazówek mogących pomóc Ci w mądrym planowaniu praktyki własnej:

Czerp wiedzę ze swojej codziennej praktyki.
Twoja mata jest Twoim osobistym laboratorium do obserwacji, zbierania doświadczeń i tworzenia. Czasami niedoceniona, a przecież jest najlepszym źródłem wiedzy o Tobie i Twoich potrzebach.
Buduj swoją praktykę od podstaw.
Tak jak dziecko, zanim zacznie chodzić musi przejść przez etap raczkowania, tak samo adept jogi, zanim zacznie tworzyć zaawansowane sekwencje musi przejść przez te najbardziej podstawowe i gruntujące praktykę. I to dosłownie. Zaczynaj od asan które angażują dolne czakry (te bardziej „przy ziemi”), by móc wędrować wyżej, aż do ostatniej czakry korony.
Postaw na prostotę w sekwencji.
Jeśli nie czujesz się pewnie w układaniu własnych sekwencji, postaw na prostotę. Sięgnij do swoich pierwszych miesięcy spędzonych pod okiem nauczyciela i przypomnij sobie czego się wtedy nauczyłeś. Korzystanie z doświadczeń i ich realne przepracowanie może stać się bazą do późniejszych bardziej zaawansowanych kombinacji. Zamiast zamartwiać się i na siłę wymyślać coś nowego, skorzystaj z wiedzy swoich nauczycieli oraz swojej intuicji na temat tego, czego w danym momencie potrzebujesz. Prawdą jest stwierdzenie, że pełnowymiarowa Savasana może przyjść tylko po dobrze rozplanowanej sekwencji asan.
Obserwuj, ale i zapisuj.
Ciężko Ci czerpać inspirację z zajęć prowadzonych przez nauczyciela ponieważ ich nie pamiętasz? Nie ma lepszego sposobu niż zapisywanie sekwencji po zakończonej praktyce, a także obserwacji związanych z daną sesją (jak na Ciebie wpłynęła, co Cię zaskoczyło, co nowego dla siebie odkryłeś, co niekorzystnie zadziałało itd.). Zapisuj, notuj i praktykuj!

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.