Basia Lipska

Bhujapidasana – Dzień 20 z 30 Dni z Jogą

Ramiona gotowe? Po prawie trzech tygodniach praktyki powinniście być gotowi! Dzisiaj w 30 Dniach z Jogą prezentujemy Bhujapidasanę.

Ramiona gotowe? Po prawie trzech tygodniach praktyki powinniście być gotowi! Dzisiaj w 30 Dniach z Jogą prezentujemy Bhujapidasana.

Ten tekst jest częścią wyzwania: 30 dni z jogą z Basią Lipską-Larsen, które jest dostępne w Internetowym Studio PortalYogi.

Dołącz do wyzwania, aby codziennie, przez 30 dni otrzymywać wideo sesje jogi, dzięki którym poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze, które wchodzą w skład jednej z najbardziej popularnych sekwencji jogi na świecie: ashtanga pierwsza seria.

https://www.instagram.com/p/BeIq7eYBJr1/

Jak zawsze zacznij swoją praktykę od 5 Powitań Słońca A i 5 Powitań Słońca B.

Jeżeli z jakichś powodów nie możesz wykonać całej sekwencji  – wybierz kilka asan z ostatnich dni aby lepiej je utrwalić a następnie spróbuj wejść w Bhujapidasanę.

Bhujapidasana

Bhuja znaczy ramię lub bark, pida – ucisk. W tej asanie utrzymujemy się na rękach, opierając tylne części kolan na barkach, stąd jej nazwa.

BhujapidasanaPozycja ta dość mocno obciąża nadgarstki, nie jest polecana dla osób z ich kontuzjami

Bhujapidasana krok po kroku

1. Stań w Tadasanie. Rozsuń stopy na ok. 60 cm.

2. Pochyl się do przodu i zegnij kolana.

3. Połóż dłonie na podłodze wsuwając je pomiędzy nogi i załóż tylne strony ud na tylne części ramion: pośrodku ramion między barkami a łokciami.

4. Na początku umieszczania ud w tej pozycji oderwij pięty od podłogi.

5. Wykonaj wydech, jeden po drugim oderwij palce stóp od podłogi, balansuj na rękach, po czym skrzyżuj stopy w kostkach.

6. Doprostuj ramiona jak najbardziej i unieś głowę do góry.

7. Pozostań w tej pozycji utrzymując równowagę tak długo, jak nadgarstki będą mogły utrzymać ciężar ciała.

8. Aby wyjść z pozycji rozłącz stopy i przenieś nogi jedna po drugiej do tyłu.

9. Powtórz zmieniając skrzyżowanie stóp.

Wskazówki dla początkujących

Początkowo nogi będą zsuwały się z ramion i pojawią się trudności w utrzymaniu równowagi.

Aby poczuć się pewnie w balansowaniu, spróbuj umieścić tylne części ud najwyżej jak możesz na ramionach. Spróbuj stworzyć zacisk między udami a ramionami.

Na początku nie staraj się prostować rąk w łokciach, balansuj na ugiętych rękach aby utrzymać równowagę. Do Bhujapidasany można wchodzić z psa z głową w dół (wersja trudniejsza), czy z pozycji przysiadu (w rozkroku).

BhujapidasanaZdjęcie przedstawia wejście do asany. Jeżeli czujesz, że dalej nie możesz – pozostań w tej pozycji

Korzyści z wykonywania Bhujapidasana

  • wzmacnia ramiona i nadgarstki
  • wzmacnia mięśnie brzucha
  • tonizuje i rozwija pomniejsze mięśnie ramion
  • rozwija poczucie równowagi i balansu

Czy wykonywanie tej asany sprawiło Ci jakieś trudności?

https://www.facebook.com/portalyogipl/videos/1612801238787262/


Dołącz do Internetowego Studio i weź udział w wyzwaniu 30 Dni z Jogą

Przez 30 dni poznasz i nauczysz się ponad 50 najważniejszych pozycji w jodze. Wyzwanie składa się z 30 filmów na każdy dzień i dodatkowych nagrań szczegółowo pokazujących asany.

Basia Lipska 30 dni z joga

Basia Lipska

Jest rozchwytywaną instruktorką Jogi

Już od ponad dekady pogłębia swoją wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.Urodziła się w Polsce, ale większość życia spędziła za granicą – w Azji i Kanadzie, by w końcu osiąść w Norwegii. Tam też założyła rodzinę, a swojego męża Norwega poznała właśnie dzięki Jodze.

Co podkreśla na każdym kroku – joga absolutnie odmieniła jej podejście do życia i samej siebie, wyrwała ją ze szponów stresu, ciągłego przemęczenia i niskiej samooceny. Teraz joga pomaga jej zachować optymizm, spokój, balans oraz zdrowie.

Obecnie Basia zajmuje się głównie trenowaniem entuzjastów oraz nauczycieli jogi z całego świata. Organizuje kursy i obozy treningowe w takich zakątkach globu jak Kostaryka, indyjskie Goa, ale także coraz częściej w Polsce – miejsca jednak trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

decor