Ewa Wysocka

13 Rzeczy, Których Nauczyłem Się O Ludziach, Ucząc Jogi

W praktyce jogi nauczyciel jest Twoim kluczem do sukcesu – czyli odkrywania samego siebie. Nie bez powodu jogini często powołują się na to, od kogo się uczyli. Perspektywa nauczyciela może otworzyć Cię na wiele rzeczy.
Można nauczyć się wiele, praktykując jogę. Jednak można nauczyć się znacznie więcej, nauczając jej. Niektóre rzeczy jesteśmy w stanie dowiedzieć się, rozmawiając z ludźmi. Innych – uczymy się na drodze obserwacji, np. przyglądając się relacjom w otoczeniu, gestykulacji, mimice. I wreszcie – czerpiemy wiedzę, po prostu będąc w różnych sytuacjach, wspierając innych i obserwując, co się wydarzy, jakie są następstwa naszych czynów i interakcji z innymi.
Odkryjesz, że jesteśmy doskonali, piękni i cudownie wyjątkowi. Napotkasz kilka niespodzianek i wiele „przypominajek” o tym, co już wiesz. Oto niektóre z moich ulubionych.

1. Każdy czasem myśli, że jest z nim „coś nie tak”

Czasami chodzi o jogę: jestem na nią zbyt duży lub za mały, za stary… Zbyt niski, zbyt wysoki. Nie jestem elastyczny. Moje biodra są dziwne. Mam śmieszne łokcie!
Czasami chodzi o inne strefy życia: muszę najpierw poczekać, aby załatwić kilka innych spraw; w tej chwili nie jestem jeszcze gotów.
W każdym z przypadków, nie czekaj. Rób dobre rzeczy, rób je na swój sposób, w swoim ciele i rób je… dzisiaj! Twoje ciało jest idealne, piękne, wspaniałe. A Ty jesteś gotów już teraz.

2. To, jak idzie nam w jodze, jest wyznacznikiem tego, jak idzie nam ze wszystkim

Joga to też praca i praktyka podejścia do życia. Dzięki niej praktykujemy też to „jak chcemy żyć”. Jeśli chcesz wolności, praktykuj wolność. Jeśli chcesz być szczęśliwy, praktykuj szczęście. Brzmi łatwo, gdyż to jest łatwe.

3. Jest różnica między wybraniem łatwiejszej drogi a byciem leniwym

Idąc na łatwiznę nadal wykonujesz pracę. Nie poddawaj się, ale nie naciskaj też mocniej tam, gdzie znajdziesz opór. Ruszaj się tak, byś czuł się dobrze i uważaj, aby stopniowo rozszerzać terytorium. W końcu znajdziesz drogę na około i opór ustąpi. To dobre nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojego otoczenia.

4. Skupianie się na pozycjach sprawia, że coraz trudniej jest je przyjąć

Skupienie na własnych odczuciach sprawi, że wchodzenie w kolejne pozycje jogi przyjdzie Ci z większą łatwością. Gdy jesteś dostrojony wewnętrznie, pozycje nie są już przeszkodą.

5. Jesteś najlepszy na świecie w byciu… sobą!

Nikt nie może konkurować z Tobą w byciu… Tobą, ale tylko jeśli się na tym się skupisz. Wszystkie niesamowite rzeczy dzieją się, gdy ludzie odkrywają to, co już tak naprawdę mają i są w tym dobrzy.

6. Jesteśmy do siebie bardzo podobni

Wszyscy mamy to niesamowite ludzkie ciało.

7. Jesteśmy bardzo elastyczni

To, co na początku może wydawać się cierpieniem, szybko stanie się częścią naszej rutyny. Możemy również dostosować się do szczęścia. Możemy praktykować bycie wolnym i wspaniałym w naszej praktyce jogi. Szczęście może w końcu też stać się naszą rutyną.

8. Największe wyzwania, przed którymi stoimy, nie są stawiane przez nasze ciała, ale przekonania

Co sądzisz o sobie i o tym, co możesz lub czego nie możesz zrobić? Co sądzisz o świecie? Największe możliwości są tutaj, teraz. Najpierw zmień swoje przekonania, być może dzięki temu zmienisz swoje życie? (Tak się stanie, ale zamiast Cię przekonywać, chcę, abyś tego doświadczył).

9. Nasza joga odzwierciedla nasz światopogląd

Sposób w jaki, poruszasz się na macie jest odbiciem tego, co czujesz wobec siebie i otaczającego Cię świata. Może uważasz, że życie jest trudne, ale się nie poddajesz i walczysz. Wtedy Twoja joga też staje się walką. Być może uważasz, że najlepsze rzeczy w życiu zdobywasz na drodze pokoju i zrozumienia, a nie wojny. Wtedy Twoja joga również powinna być spokojna.

10. Parcie na przeciw wyzwaniom nie działa

Poruszanie się swobodnie wokół nich – wręcz przeciwnie.

11. Nikt nie będzie wiedział lepiej niż ty, jak się czujesz

Jesteś największym na świecie ekspertem na swój temat. Niektórzy ludzie praktykują, podążając śladami innych ludzi – to też jest w porządku. Jednak prawdziwy sukces osiągają ci, którzy odnajdują swój własny, unikalny sposób na praktykę.

12. Kiedy czujesz się dobrze, stajesz się swoim najlepszym lekarzem

Kiedy czujesz się zestresowany czy zmęczony, o wiele trudniej jest dokonywać właściwych wyborów zdrowotnych. Najlepszym celem, jaki możesz sobie postawić, jest dobre samopoczucie. Większość ludzi przychodzi na salę do jogi, ponieważ chce się czuć dobrze. Jednak, kiedy zaczynają się zajęcia, ich cel się często zmienia. Może nim być spalanie kalorii, kształtowanie sylwetki lub opanowanie nowej asany.
Chodzi o to, że Twoje ciało jest o wiele mądrzejsze od tych pierwotnych celów. To nie musi być wymuszone, po prostu potrzebuje Twojego wsparcia. Kiedy będziesz wspierać ciało na spokojnie, zamiast dociskać je na siłę, poczujesz się dobrze.

13. Każdy ma prawo czuć się dobrze w tej chwili

Bez względu na to, gdzie byłeś i gdzie jesteś teraz. Albo gdzie myślisz, że możesz dotrzeć – w każdym z nas drzemie siła. Zawsze istnieje coś, co sprawia, że czujesz się dobrze. Oddychaj głęboko, zrelaksuj się, poruszaj się z łatwością.
Fragment artykułu Michaela Taylora. Całość przeczytasz po angielsku TUTAJ.Zacznij praktykować jogę dla lepszego samopoczucia i zadowolenia z życia! Odkryj sesje jogi i naszych nauczycieli w Internetowym Studio PortalYogi.

Ewa Wysocka

Ewa jest założycielką PortalYogi i miłośniczką różnych form aktywności fizycznej. Poza jogą uwielbia bieganie i jazdę na rowerze, a zimą narty biegowe.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.