Karolina Gaworska

Nów Księżyca w Strzelcu – sięgaj tam, gdzie wzrok nie sięga

Najbliższy nów Księżyca będzie miał miejsce 04.12.2021 roku o godzinie 00:43. Przyniesie weryfikację dotychczasowego systemu wierzeń oraz zaprasza do przyjrzenia się swoim wartościom.

Najbliższy nów Księżyca w Strzelcu będzie miał miejsce 04.12.2021 roku o godzinie 00:43. Wówczas to w znaku Strzelca przebywać będą zarówno Słońce i Księżyc (co jest zasadą nowiu), jak i również Merkury oraz ascendent. Zatem rzec można, że archetyp Strzelca odczujemy niezwykle intensywnie.

Łucznik w klatce

Mitologicznym pierwowzorem zodiakalnego Strzelca było plemię centaurów, które charakteryzowało się rubasznym, głośnym, a czasem nawet agresywnym zachowaniem. I jest to najmniej rozwinięta forma tego zodiakalnego archetypu. Nie bez przyczyny jednak animalistyczną częścią centaura jest właśnie koń. To zwierzę służy ludzkości wiernie i wytrwale od tysięcy lat. Niejednokrotnie między jeźdźcem i rumakiem nawiązuje się szczególna, niedająca się z niczym porównać więź. Jednak to człowiek musi panować i kierować koniem. W innym wypadku zwierzęce instynkty w połączeniu z ogromną siłą wezmą górę. Sztuką jest nauczyć się świadomie wykorzystywać energię części zwierzęcej, nie zatracając w sobie dzikości. Bo przecież najpiękniejsze są konie w galopie…

Jeśli Strzelec częściej myśli kopytną częścią ciała, przypomina bardziej groteskowego Don Kichota, zamęczając domowników i znajomych napuszonymi i niezbyt odkrywczymi przemówieniami. Niejednokrotnie wymaga również od bliskich wiary w jego nierealnie plany.

Łucznik i królestwo ducha

Natomiast jeśli mamy do czynienia z bardziej zaawansowaną formą tego archetypu, wówczas to jego egzystencję będzie zaprzątało poszukiwanie boskiego porządku świata. Rozwinięci przedstawiciele tego znaku władają świetnie językiem symboli i abstrakcji. Chętnie skłaniają się do całkowitego podporządkowania naturalnemu ładowi przyrody, poszukując jednocześnie wartości uniwersalnych, ponadczasowych i bezwzględnych. Wartości społeczne górują u niego nad potrzebami indywidualnymi, a cele są dalekie od łatwych do osiągnięcia.

Łucznik reprezentuje królestwo Ducha, więc bez wiary się nie obejdzie. Niekoniecznie chodzi tu jednak o religijność, lecz o osobiste poszukiwanie absolutu lub zgłębianie tajników metafizyki albo filozofii.

Ludzie to najbardziej szalony gatunek. Człowiek wyznaje niewidzialnego Boga i zabija widzialną naturę. Nie zdaje sobie sprawy, że natura, którą zabija, jest niewidzialnym Bogiem, którego wyznaje. – Hubert Reeves

Strzelec zaprasza w duchowy wymiar

I to będzie również nasze zadanie na nadchodzący nów (koniunkcja, czyli połączenie Księżyca i Słońca), albowiem cały nów zamknięty będzie w XII domu horoskopu. Sektor ten naturalnie przypisany jest Rybom i związany jest również z duchowością, rozumianą jako zjednoczenie się z Uniwersum. Najwyższy poziom oświecenia. Jednak interpretując ten dom w kontekście bardziej przyziemnych spraw, będziemy go traktować jako symbol miejsc odosobnienia, takich jak na przykład szpitale czy więzienia.

Odosobnienie

Zatem mimo wesołego i optymistycznego Strzelca, ten nów nie będzie wcale tak rozrywkowy i wesoły, jak mogłoby się nam wydawać. Ten nów to zaproszenie do stania się pustelnikiem, choćby na jeden dzień. I nie musisz w tym celu udawać się na Saharę czy nawet Pustynię Błędowską, wystarczy zminimalizować lub całkowicie wyeliminować zbędne bodźce. Eremici udawali się na pustynię, aby spotkać Boga. Wówczas to bardzo mało jedli i pili, byli pozbawieni również kontaktów społecznych, mogli jedynie zagłębiać się w siebie i absolut.

Cisza

Kiedy ostatni raz słyszałaś ciszę? Kiedy ostatni raz byłaś ze sobą tu i teraz? A co się stanie, gdy zostaniesz ze sobą sam na sam, bez telefonu, telewizora? Czego się obawiasz? Co w tej ciszy może do Ciebie przyjść?

Twój własny dekalog i system wierzeń

Czy weryfikujesz to, w co wierzysz?

Zastanawiasz się głębiej?

Zadajesz pytania i otrzymujesz odpowiedzi?

Saturn przebywający w II domu horoskopu będzie robił sekstyl do nowiu, a zatem będzie to genialna okazja do zweryfikowania swoich poglądów i wartości. Wówczas może nastąpić również konfrontacja z autorytetami, którzy do tej pory głosili dla nas niepodważalne tezy.

Zastanawiałaś się nad tym, że opuszczając jakiś system wierzeń, doznajesz nie tylko ulgi, ale i straty? Czy pozwoliłaś sobie to przeżyć? Od bardzo dawna z ogromnym zaciekawieniem obserwuję konta osób, które odeszły z różnych grup religijnych lub konwertowały na inne wyznania. Moment przebudzenia, gdy cały dotychczasowy świat wali się w posadach, rzeczy oczywiste stają się głupie oraz następuje ostracyzm ze strony społeczności, która jeszcze kilka dni wcześniej była jak rodzina.

Czytając komentarze pod publikacjami o tej tematyce, można czasem wychwycić poczucie wyższości komentujących: „Jak można w coś takiego wierzyć?”, „Jakim trzeba być ograniczonym i służalczym, aby brać udział w takim cyrku?”. I zwykle piszą to osoby, które takiego momentu zwrotnego w życiu nie miały i dalej biorą udział w jakimś cyrku… Może nie wyznaniowym, ale zapewne w jakimś innym.

Ciemny motyw Lilith z mitologii żydowskiej

W opozycji do nowiu znajduje się mała planetoida zwana Czarnym Księżycem lub Lilith. W mitologii żydowskiej Lilith była pierwszą żoną biblijnego Adama. Każdy, kto uważnie czytał Biblię, wie, że znaleźć w niej można dwa opisy powstania świata. W pierwszym (Rdz 1,27) Bóg równolegle stworzył mężczyznę i białogłowę, w drugim natomiast kobieta powstała z żebra Adama (Rdz 2,7). Na tej podstawie mędrcy studiujący Torę wysnuli teorię, iż Praojciec miał przed Ewą jeszcze jedną żonę i nią miałaby być właśnie Lilith.

Sufrażystka w opozycji

Rozwinięcie tej historii znajduje się w Midraszach, czyli żydowskich opowieściach. Przeczytać tam można, że Bóg stworzył pierwszą kobietę z brudnego pyłu i błota, przez co ciągle się czuła gorsza i za wszelką cenę pragnęła dowieść swojej równości. Nie chciała leżeć na wznak w trakcie spółkowania, gdyż nie zgadzała się na służalczą rolę. Gdy nie mogła wytrzymać ciągłego zmuszania do uległości, wymówiła święte imię Boga i wzniosła się w powietrze, oddalając od Adama oraz Raju.

Jak głoszą legendy, udała się nad Morze Czarne zaznawać rozkoszy cielesnych z demonami. Ze względu na swoją butność i waleczność w boju o równouprawnienie Lilith stała się patronką żydowskich sufrażystek szerzących emancypację i walczących ze skostniałym w tym środowisku patriarchatem. Jednak nie do końca wiadomo, czy do Edenu nie powróciła, gdyż na wielu średniowiecznych rycinach i płaskorzeźbach wąż kuszący Ewę ma głowę i tors kobiety. Artyści prawdopodobnie nawiązywali tu właśnie do Lilith.

Czego uczy nas nadchodzący nów Księżyca w Strzelcu?

Raj utracony / odzyskany

Pytanie, które z okazji tego nowiu warto sobie zadać, to: Co to za raj, z którego się ucieka? Po co uciekać z raju?

A może to nie raj…

Pamiętaj, że jest różnica w tym, że chcesz jechać do Krakowa, a tym, że uciekasz z Gdańska. Zapytaj siebie, gdzie jest Twój raj, ale nie w kontrze, lecz w skupieniu się na tym, czego chcesz.

Jednak na razie chcę Cię zaprosić jedynie do przemyśleń i dywagacji. Albowiem nie jest to dobry czas na gwałtowne ruchy.

Możliwe, że weryfikacji i przemyśleniom powinny zostać poddane również poglądy na temat kobiecości. Warto również poświęcić chwilę i zastanowić się, czym dla Ciebie jest feminizm, a czym zdecydowanie nie jest.

Widzę ciemność

Dlatego też nie polecam gwałtownych ruchów. Niestety nasza percepcja będzie raczej dośrodkowa i będzie penetrować nasz świat wewnętrzny dużo lepiej niż zewnętrzny. Ponadto towarzyszyć nam będzie zaćmienie, które ze swojej natury niczego nie wyjaśnia i niczego nie naświetla. Dlatego zanim podejmiesz decydujący krok, ochłoń i zaczekaj. Naturalnie, jeśli to możliwe.

Najbliższy nów Księżyca w Strzelcu przyniesie Ci:

 • Szukanie odpowiedzi na pytania egzystencjalne
 • Niepewność co do obranej drogi lub związku
 • Inspiracje i nowe pomysły
 • Chęć wyjazdu lub wyprowadzki
 • Kłótnie, zwłaszcza z autorytetami
 • Potrzeby religijne lub duchowe

Jak praktycznie wykorzystać obecną sytuację na niebie?

 • Zanotuj, co Cię uwiera i co chcesz w najbliższym czasie zmienić.
 • Inspiruj się i notuj pomysły!!!
 • Tańcz! Dla siebie!
 • Zastanów się, gdzie chcesz być za 5, 10, 15 lat.
 • Czy jesteś już w raju?
 • Jakie ideały Ci przyświecają i dlaczego?
 • Jakie są Twoje wartości? Czy żyjesz według nich (np. jeśli najwyższą wartością jest rodzina, a widzisz się z nią 15 minut dziennie, to chyba coś tu nie tak)? UWAGA! Nie dokonuj pochopnych zmian! Okoliczności zmieniają się tak szybko, że to, co jeszcze chwilę temu wydawało się genialnym pomysłem, za godzinę może być już nieaktualne.
 • W co wierzysz?
 • Po co tu jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Co w życiu ma sens?

Nów Księżyca w Strzelcu – jak użyć jego energii w pracy z ciałem?

 • Ruszaj się! Szybko! Szybciej!
 • Warto zadbać o swoje nogi, biodra i pośladki, czyli strzelcowe części ciała. (zobacz: Joga na otwarcie bioder – 5 asan rozluźniających)
 • Tańcz i baw się! Ciesz się swoim ciałem jak źrebak wiosną. W końcu Strzelec to centaur.
 • To dobra okazja do spróbowania jazdy konnej.

Życzę Ci udanego nowiu ;)!


Dołącz do Studio PortalYogi, aby znaleźć praktyki skupiające się na rozciąganiu i wzmacnianiu nóg, pośladków oraz bioder. Wykorzystaj nów księżyca w Strzelcu do pracy z ciałem. Wszystko, czego do tego potrzebujesz znajdziesz w Studio jogi najbliżej Twojego domu ;). Zapraszamy!

dołącz do Studio

Karolina Gaworska

astrolog, nauczycielka astrologii, pielęgniarka.

Astrolog zajmująca się astrologią humanistyczną, medyczną i finansową.

Twórczyni unikatowych i pionierskich kursów rozwojowych z elementami astrologii. Autorka bloga „Jako w Niebie, tak i na Ziemi” oraz projektu „Dywinacja w służbie człowiekowi”, który ma na celu wykorzystywanie sztuk wróżebnych w doskonaleniu siebie. Najbardziej dumna ze zrozumienia i jednocześnie samodzielnego wyleczenia się z zespołu policystycznych jajników oraz insulinooporności, o czym opowiada w facebookowej grupie Harmonijne hormony.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.