Karolina Gaworska

Nów w Koziorożcu – gdzie jest Twój szczyt?

Już 23.12.2022 r. będzie miał miejsce nów w Koziorożcu. W znaku Koziorożca przebywać będą nie tylko Słońce i Księżyc (czyli w połączeniu nów), ale również Wenus, Merkury i Pluton. Sprawdź co się będzie działo.

Nów w Koziorożcu odbędzie się w X domu (sektorze horoskopu) , który naturalnie przypisany jest Koziorożcowi. Zatem można się spodziewać ogromnego wpływu tego archetypu zodiakalnego na klimat na nadchodzący nów w Koziorożcu. Będzie to zatem wyjątkowo dobry czas na planowanie, tworzenie struktury realizacji planów oraz stawianie sobie celów.

Pierwszy raz i nie nadążasz? Przeczytaj Fazy księżyca dla początkujących i potem wróć tutaj 😉

  Nów w Koziorożcu – literacki ekstrakt

[…] żył on swoją robotą na podwórzu do takiego stopnia, jakby od jej przebiegu zależała nie tylko zamożność właścicieli dóbr Krępa i jaka taka pomyślność ich obojga – lecz los świata. Pomyśl, co to za zadanie, doprowadzać taki majątek do kwitnącego stanu. To mi dopiero robota, to mnie nęci. – „Noce i dnie” Maria Dąbrowska

Powyższe cytaty w dość obrazowy i dosadny sposób oddają charakter Bogumiła Niechcica – bohatera „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej. Jako że wśród zwykłych śmiertelników na próżno szukać stuprocentowych reprezentantów astrologicznego zwierzyńca, warto czasem przyjrzeć się przerysowanym postaciom literackim, aby odnaleźć kwintesencję danego znaku. Pracowity Bogumił i zaradny Robinson Kruzoe są świetnymi reprezentantami osobowości Koziorożca.

przewodnik po księżycu

Praca jako wyznacznik człowieczeństwa dla Koziorożca

Trzeźwo stąpający po ziemi i prostolinijny bohater „Nocy i dni” Bogumił Niechcic nie szuka sensu swojej egzystencji, gdyż wie, że jest nim praca. Harówka jest dla niego wyznacznikiem człowieczeństwa, opiera na niej swoją wartość, a czasem nawet i wyższość. Jest to sedno natury obowiązkowego i zorganizowanego Koziorożca.

Natomiast Robinson Kruzoe – postać wykreowana przez Daniela Defoe – pozwala nam dostrzec inne, równie swoiste dla tego znaku zodiaku cechy. Robinson, jak na wytrzymałego Koziorożca przystało, po wylądowaniu na bezludnej wyspie nie załamał się, ale zabrał się do pracy. Konsekwentnie, starannie i z uporem stawiał czoła codzienności na odludziu.

Koziorożec mówi – działaj!

Marzenia na nów w Koziorożcu

Wielu ludzi marzy o lekkim i przyjemnym życiu, o dobrze prosperującym biznesie, o płomiennym związku, jednak nic nie robią w tym kierunku. A jeśli robią, to jedynie ograniczają się do afirmowania, manifestowania lub pozornego działania. Jeszcze przeczytam kilka książek, zrobię kilka kursów, sporządzę listę rzeczy, które kiedyś zrealizuję, rozpiszę strategię, zapytam wszystkich, co o tym sądzą, przycupnę na grupie tematycznej i będę tak cupać, aż życie nie zmusi mnie siłą do ruchu.

Kozica w drodze na szczyt

Sezon Koziorożca przypada na ten moment w roku, kiedy ziemia jest skuta lodem, noc trwa większą część doby, a wiatr chłoszcze nas zimnem po twarzach. W tych nieprzyjaznych warunkach Koziorożec w pocie czoła kładzie fundamenty pod nowy świat. Tak jak kozice, do których można porównać ten archetyp zodiaku, wspinają się powoli i uważnie na szczyt.

Nie czekaj!

Czy masz w sobie siłę podjąć działanie, a nie tylko czekać, aż coś się samo stanie? Może się stanie, może się nie stanie. A czas ucieka. Bywa, że człowiek może przeżyć upadek z 10 piętra, jednak wiemy, że nie jest to reguła. Zatem jak decydujesz? Co zrobisz? Czy jesteś gotowa na chwilowy dyskomfort, aby później cieszyć się komfortem?

Nietrudno jest ufać, że coś się wydarzy, i tylko czekać. Działanie jest najwyższą formą zaufania. Działaj tak, jakby wszystko zależało od Ciebie, a wierz tak, jakby wszystko zależało od losu/Boga/wszechświata/przypadku.

Kardynalność

Jakość kardynalna (która obejmuje Barana, Raka, Wagę i Koziorożca) oznacza początek, konstruktywną, twórczą moc jako pierwszy etap inicjatywy, wstępny impuls. I to właśnie ta jakość dominuje w trakcie nadchodzącego nowiu, zatem start może być jeszcze przyjemniejszy.

Czas uziemienia i materializacja marzeń

Koziorożec to nie tylko znak kardynalny, ale również zodiakalny reprezentant żywiołu ziemi. Żywiołu odpowiedzialnego w astrologii za to, co materialne i namacalne. W czasie nowiu będzie towarzyszyć nam dominanta tego elementu, zatem warto się zastanowić nad zmaterializowaniem swoich marzeń. Tak, aby można było ich doświadczyć.

Do tego elementu należą również Byk i Panna. Naturalnie nie chodzi o sam znak zodiaku, ale o położenie wszystkich ciał niebieskich w horoskopie (więcej tu)

Żywioł ziemi

Ziemia jest podstawą wszelkiego ludzkiego życia. Chodzi o podstawowe (egzystencjalne) potrzeby, takie jak egzystencja materialna czy odpowiedzialność za dobre samopoczucie fizyczne. Wyzwaniem dla znaków ziemskich jest nadanie wartościom materialnym właściwego miejsca w życiu.

Znaki Ziemi żyją w materialnym, fizycznym świecie. Ich postrzeganie świata jest realne i dociekliwe. Są cierpliwe i charakteryzują się samodyscypliną i wytrwałością. Ich działania są przemyślane, rozsądne i celowe. Zarówno myśli, jak i czyny znaków ziemskich są praktyczne. Są bardziej przywiązane do konwencjonalności. Zwykle są wytrwałe i twarde oraz surowe i nieustępliwe.

Nów w Koziorożcu – podwaliny sukcesu zawodowego

Walory tego elementu przejawiają się w cierpliwości, wytrwałości, rzetelności i sumienności. Potrafią porządkować, organizować i doprowadzać rzeczy do praktycznego, namacalnego końca. To cechy, które wiodą do sukcesu zawodowego. Do rzeczy materialnych podchodzą z praktycznym sensem i wytrwałością oraz poprzez sukcesywne realizowanie swoich celów.

Ziemscy ludzie (swoją drogą, ciekawe sformułowanie) doświadczają przede wszystkim za pomocą swoich pięciu zmysłów. Cenią to, co widzą, słyszą, dotykają, smakują i wąchają. Są realistami, którzy twardo stąpają po ziemi (przeczytaj: 6 asan łączących Cię z matką ziemią).

Nowy rok, nowa ja, czyli jaka? Kilka słów o ascendencie nowiu

Zwykle z okazji Nowego Roku pracowicie wypisujemy postanowienia, których tradycyjnie nie dotrzymujemy. Chcemy na koniec nadchodzącego roku być szczuplejsi, bogatsi i nauczeni nowego języka. I dlaczego nie wychodzi? Bo może wcale tego świadomie nie chcesz? Albo podświadomie uważasz, że w nowej sylwetce czy za większym kontem bankowym skrywa się coś niebezpiecznego?

Ćwiczenie ze snucia marzeń i planów

Ascendent pełni znajduje się w wodnych, zmiennych Rybach, dodatkowo wzmocniony jest działaniem planety marzeń i mistycyzmu, czyli Neptuna. Zatem będzie nas to zachęcać do snucia odważnych, wręcz nierealnych marzeń. I do tego z okazji najbliższego nowiu Cię zachęcam.

O czym marzysz?

Co chcesz zrealizować?

Co byś zrobiła: gdybyś się nie bała, a co gdybyś wiedziała, że jesteś w 100% bezpieczna po każdej decyzji, którą podejmiesz?

Odpowiedz na 25 pytań, by najlepiej podsumować miniony rok

Wypisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Wczuj się w to. I zapraszam do pisania konkretów. Czego potrzebujesz, aby wieść życie, jakiego pragniesz? Konkretnie.

Gdy już sformułujesz swoje marzenia i cele, popatrz na nie i odpowiedz pisemnie na następujące pytania:

 • Jak wygląda ta wersja mnie, która zrealizowała te cele?
 • Jak się zachowuje?
 • Jak się ubiera?
 • Jak myśli o sobie?
 • Jakie tworzy relacje?
 • Jak jest postrzegana przez innych?
 • Jakie przekonania musisz przyjąć o sobie i o świecie, aby zrealizować te wszystkie postanowienia (wypisz 30)?

Postaraj się jak najdokładniej opisać tę wersję Ciebie oraz jak najmocniej się w nią wczuć. Możesz do niej wracać, kiedy tylko chcesz. A szczególnie wówczas, gdy Twoje plany nie do końca będą się układać. Wówczas zapytaj siebie: jak zareagowałaby kolejna wersja mnie?
A jeśli czujesz, że to tak cudowne, że wręcz nierealne, zapytaj się siebie, co najgorszego może się stać, gdy zrealizujesz swoje cele, marzenia, plany i postanowienia?
Bo możliwe, że lęk przed tym czymś skutecznie trzyma Cię w bezpiecznym miejscu.
Co, jeśli można łączyć duchowe z materialnym? Co, jeśli nie trzeba wybierać między jednym a drugim?

Aby dowiedzieć się, kim jesteś, musisz zapomnieć, kim kazano Ci być. – Iwona Eriksson

jamy

Z kim przestajesz, takim się stajesz

XI sektor horoskopu będzie jednym z najbardziej zaznaczonych w trakcie nadchodzącego nowiu. Ten dom horoskopowy odpowiada między innymi za organizacje pozarządowe oraz przyjaciół.

Czy Twoje otoczenie jest wspierające?

Czy otaczają Cię inspirujący oraz ciekawi ludzie?

Jeśli nie, to może warto się zastanowić, czy sama dajesz światu to, co chcesz otrzymać, oraz czy masz przestrzeń na nowe ciekawe znajomości. Możliwe, że z lęku przed samotnością utrzymujesz kontakty z ludźmi, którzy wcale Cię nie wspierają, a może nawet, co gorsza, obniżają Twoje samopoczucie.

Z jakimi osobami koleguje się kolejna wersja Ciebie? Gdzie takie osoby bywają?

jamy

Najbliższy nów w Koziorożcu przyniesie Ci:

 • potrzebę uziemienia i stabilizacji
 • zainteresowanie materią i energią pieniądza
 • motywację
 • chęć do sięgnięcia po więcej
 • przedsiębiorczość
 • potrzebę wolności
 • chęć przekroczenia własnych granic i wejścia na wyższy poziom
 • pracowitość
 • siłę przebicia
 • rozważania na temat kariery
 • zastanowienie się nad sensem kariery
 • zmierzenie się z autorytetami.

Zanim weźmiesz się na dobre za działanie, polecamy oczyszczenie ciała i umysłu, by przygotować się holistycznie do nowych planów. Oczyść się po świętach, poczuj się lekko. Pomoże Ci w tym wyzwanie 4-dniowe oczyszczanie z jogą z Justyną Jaworską.


DOŁĄCZAM DO WYZWANIA

 Jak praktycznie wykorzystać nów w Koziorożcu w rozwoju?

 • PLANUJ.
 • Zorganizuj finanse.
 • Stwórz budżet na nowy rok.
 • Wprowadzaj nowe nawyki.
 • Zajmij się swoimi długami lub zaległościami.
 • Zweryfikuj swoje przekonania na temat pieniędzy, zarabiania i ich odkładania.
 • Nie trać czasu na czcze dyskusje i pozorne działania.
 • Zobacz, co Cię blokuje przed działaniem.
 • Czyjej opinii boisz się najbardziej?
 • Zastanów się, co jest Twoją misją.
 • Przeanalizuj swoje życie; jakie dary dajesz światu?
 • Czy czekasz na czyjeś pozwolenie na bycie szczęśliwą? A jeśli tak, to na czyje?

Zastanów się, gdzie chcesz być 01.01.2024 roku? Jaka chcesz być? Jak chcesz wyglądać i co robić?

Złap MOMENT nowej wersji siebie (np. idziesz uśmiechnięta do nowej pracy, robisz szpagat bez wysiłku. W tym ostatnim możemy Ci pomóc specjalnie dobranymi ćwiczeniami -> zobacz Wyzwanie Droga do szpagatu, przebiegasz maraton, wczasujesz na plaży. Jaka ta wersja jest? Co o sobie myśli? Jak myśli o świecie?

Nów Księżyca w Koziorożcu – jak użyć energii w pracy z ciałem?

 • Zadbaj o swój kręgosłup (najbardziej koziorożcowy z elementów ciała) oraz stawy.
 • Uziemiaj się.
 • Zorientuj się, czym jest i jakie korzyści gwarantuje morsowanie.
 • Wybierz się w góry. Nie tylko narty czy wspinanie, ale nawet krótkie spacery na niewielkie wzgórza są w tym czasie pożądane.
 • Przekraczaj swoje granice i wyznaczaj nowe cele
 • Testuj swoją wytrzymałość.

Masz ochotę na praktykę jogi w zgodzie z fazami księżyca? Pełnia w Bliźniętach to świetna okazja, by zaprzyjaźnić się z jogą. I też idealnie się składa – mamy dla Ciebie Wyzwanie To the moon and back, które znajdziesz w Studio PortalYogi (platforma do praktyki jogi online). Wskakuj i zacznij rozwijać się poprzez praktykę jogi!

Karolina Gaworska

astrolog, nauczycielka astrologii, pielęgniarka.

Astrolog zajmująca się astrologią humanistyczną, medyczną i finansową.

Twórczyni unikatowych i pionierskich kursów rozwojowych z elementami astrologii. Autorka bloga „Jako w Niebie, tak i na Ziemi” oraz projektu „Dywinacja w służbie człowiekowi”, który ma na celu wykorzystywanie sztuk wróżebnych w doskonaleniu siebie. Najbardziej dumna ze zrozumienia i jednocześnie samodzielnego wyleczenia się z zespołu policystycznych jajników oraz insulinooporności, o czym opowiada w facebookowej grupie Harmonijne hormony.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]