Karolina Gaworska

Nów w Wodniku – powiew nowego świata

Już 21.01.2023 r. będzie miał miejsce nów w znaku powietrznego Wodnika. Wówczas w tym znaku znajdą się Słońce, Księżyc, Saturn oraz Wenus. Zatem archetyp tego znaku będzie bardzo odczuwalny w czasie nie tylko nowiu, ale i całego tygodnia.

Nów w Wodniku przyniesie dominację archetypu tego znaku i będzie bardzo odczuwalny w czasie nie tylko nowiu, ale i całego tygodnia.

Wodnik, czyli kto?

Wodnik jest jedenastym znakiem zodiaku. Opowiada o tym, że człowiek jest częścią grupy podobnie myślących ludzi, wśród których czuje się jak w domu i z pomocą których może osiągnąć znacznie więcej niż sam. Osoby z naciskiem na ten znak są mocno zainteresowane dobrem społeczności.

Wolny

Wyobrażają sobie sprawiedliwe społeczeństwo („raj”, „utopia”), w którym hierarchie nie mają już miejsca, a każdy może rozwijać się w sposób, który mu odpowiada. Wolność jest nie tylko społeczną czy polityczną troską ludzi urodzonych z mocnym akcentem Wodnika – przywiązują oni również dużą wagę do ich osobistej niezależności.

Buntownik i nonkonformista

Co ciekawe, Wodnik w astrologicznym zwierzyńcu uchodzi jednocześnie za największego buntownika i nonkonformistę.

Żadna rewolucja nie odbyła się bez wpływu Wodnika lub jego planet.

Reprezentanci tej fazy cenią sobie niezależność i indywidualizm, ale zarazem są szalenie wrażliwi na krzywdę społeczną. Czasem wręcz histerycznie usiłują być za wszelką cenę innymi od otoczenia. O ile Koziorożec w pocie czoła tworzył nową cywilizację, tak Wodnik – jak krnąbrny syn – niszczy ją. Uważa bowiem, że skostniały i pełen wad system musi upaść.

Alternatywny z natury – pod rewolucyjnym wpływem Urana

Wszelkie dziedziny alternatywne mają ogromne rzesze wodnikowych popleczników. Wodnik to po prostu urodzony opozycjonista. Co ciekawe, Uran (planeta władająca Wodnikiem) został odkryty w 1781 roku tuż przed Rewolucją Francuską i rewolucją przemysłową, dając się poznać jako zapowiedź ogromnych, wręcz – nomen omen – rewolucyjnych zmian. Niedługo potem w Stanach Zjednoczonych uchwalono Deklarację Niepodległości, a w Polsce Konstytucję 3 Maja, co pokazuje uranowo-wodnikową walkę o poprawę życia pojedynczej jednostki.

Jak wykorzystać cechy Wodnika na swoją korzyść?

Czy jesteś osobą, którą chciałabyś spotkać?

Czy jesteś zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie?

joga twarzy

Skąd ludzie mają wiedzieć, co Cię interesuje, co lubisz, skoro to ukrywasz? A może sama się przed sobą wstydzisz? Chcesz mieć na przykład przedsiębiorczych znajomych, a czy sama takie cechy przejawiasz? Czy jednak powtarzasz za tłumem „stara bida”, „nic się nie opłaca, nic się nie da”.

Co, jeśli będąc bardziej sobą, trwając przy swojej indywidualności, może i tracisz starych znajomych do narzekania, ale równocześnie staniesz się bardziej widoczna dla nowych, Tobie podobnych. Jak brzydkie kaczątko, które musiało sporo przejść, aby znaleźć się w swoim jeziorze, wśród swoich.

Nów w Wodniku – szansa, by znaleźć i uwolnić w sobie archetyp Wodnika!

Każdy ma w sobie wszystkie znaki, jednak w różnym stężeniu. Sezon Wodnika, czyli pora, w której Słońce przebywa w tym znaku, to genialny czas, aby cechy tego archetypu w sobie rozbudzić lub im się przyjrzeć, jeśli już są bardzo rozbuchane.

praktykować jogę

Akceptacja

Akceptacja archetypu Wodnika u siebie skłania nas do bycia sobą, nie zważając na opinie tłumu. W zodiakalnym zwierzyńcu bowiem Wodnik to największy indywidualista, oryginał i ekscentryk. Dumny ze swojego dziwactwa i odmiennego (czasem tylko dla zasady) zdania.

Wodnik to wszelka alternatywa i pochwała różnorodności. Brak rozumienia tłumu i całości, koncentracja jedynie na indywiduum. Tyle teorii, ale co to znaczy w praktyce?

Co to znaczy być sobą?

To frazes tak wyświechtany i zarazem tak mało mówiący, jak te: „pokochaj siebie” czy „uwierz w siebie”. Czyli właściwie co?

Aby dowiedzieć się, kim jesteś, musisz zapomnieć, kim kazano Ci być.

Weź kartkę, coś do pisania i odpowiedz na poniższe pytania:

 1. Jacy ludzie podejmują decyzje, nie zważając na opinie ogółu?
 2. Co grozi osobie, która postępuje inaczej niż standard/wzór występujący w danej kulturze?
 3. Co jest niebezpiecznego/złego w wyróżnianiu się?
 4. Co zyskuje osoba kierująca się własnymi zasadami, wewnętrznym kompasem?
 5. Gdzie byś była, gdybyś podejmowała decyzje w zgodzie ze sobą, a nie z powodu mamy, babci, koleżanek czy partnera?
 6. Czego najbardziej boisz się w byciu w pełni sobą? Z wadami, zaletami?
 7. Co się najgorszego stanie, gdy pokażesz światu siebie w prawdziwej postaci? Bez udawania mądrzejszej, bardziej obytej etc.?
 8. Czego boisz się najbardziej? Patologicznej rodziny, głupoty, tuszy? Wypisz wszystko.
 9. Co się może stać, gdy to się wyda?
 10. Czy masz na tę rzecz wpływ? Jeśli tak, to ją zmień (np. schudnij, czytaj). Jeśli nie, zaakceptuj (naturalnie możesz się cały czas z tego powodu biczować, wstydzić, ukrywać to, nosić jak worek gnoju ze sobą, tylko po co).
 11. Co najlepszego się stanie, gdy odpuścisz pozory i pozwolisz sobie po prostu być?
 12. Co się stanie, jeśli zaczniesz żyć w zgodzie ze sobą? I zawsze, zanim się na coś zgodzisz czy czegoś odmówisz, zapytasz siebie: CZY MAM NA TO OCHOTĘ?
 13. Jak zmieniłoby się Twoje życie, gdybyś już nie musiała zachowywać pozorów?
 14. Jak to jest porzucić schematy – po prostu żyć i doświadczać?

ciało

Jak czujesz to w ciele?

Dopiero gdy jesteś wolna i nie boisz się być inna, możesz się zastanowić, kim chcesz być i co chcesz robić. Czy faktycznie zaręczyny i ślub przed trzydziestką – z facetem, który się do tego nie garnie – bo wszystkie koleżanki już zaobrączkowane, to dobry pomysł?

Kogo zadowalasz

Czy fakt, że babcia się chwali, że jesteś produkt managerem – bo nie wie, że to inna nazwa komiwojażera – jest dobrym argumentem, aby siedzieć w znienawidzonym korpo? A branie kredytu na samochód tylko po to, aby ktoś, kogo mijasz, myślał, że Ci się w życiu udało? Czy studia, ślub, kredyt na mieszkanie w takiej kolejności to Twoje marzenie? Jeśli tak, to cudownie. Jeśli wzdryga Cię na samą myśl… to może jest inna opcja?

Kto Cię naprawdę wspiera

Czy otoczenie będzie Cię wspierać? Pewnie NIE. Ba, nawet będą Ci odradzać. Dlaczego? Jedni z zazdrości – jak w tym żarcie: Dlaczego w piekle nikt nie pilnuje kotła z Polakami? Bo jak któryś chce wyjść, to inni go wciągają do środka. Inni z troski o Ciebie. Ponieważ dla Twojej babci ślub, mieszkanie i etat są równoznaczne z bezpieczeństwem, czyli szczęściem.

Budowanie własnego szczęścia

Dopiero gdy sama zdecydujesz stanąć za sobą i włożysz wysiłek w kreowanie takiego życia, jakie chcesz (jeśli nie wiesz jak, to wygoogluj!, np. jak napisać książkę, ile kosztuje wymarzony dom).

Wówczas osoby, którym na Tobie zależy, widząc Twoje szczęście, zmianę i materialne efekty, zaczną Cię wspierać. Ale tak naprawdę jedyną osobą, która ma obowiązek Cię wspierać, jesteś Ty sama. Nikt inny nie musi rozumieć Twojej drogi i tego, jak pojmujesz szczęście.

Pytanie na nów w Wodniku

Być taka jak wszyscy, ale nieszczęśliwa, czy zaryzykować, może iść przez chwilę w życiu sama, ale za to niesamowicie z siebie dumna i szczęśliwa, żyjąc po swojemu?

Odpowiedź chyba jasna, zatem co Cię jeszcze trzyma?

Dlaczego Wodnik to znak powietrza?

Najprostszym znakiem graficznym symbolizującym Wodnika są dwie fale. Nie mają one jednak nic wspólnego z wodą. Są to bowiem fale żywiołu tego znaku, czyli powietrza.

Związek z Uranem

Symbol ten ma również nierozerwalny związek z Uranem – planetą wielkich wynalazców i anarchistów. Owo ciało niebieskie reprezentuje w astrologii nic innego, jak właśnie powietrzne fale, czyli łączność satelitarną, radio, ale i telewizję czy telegraf.

Telepatia i podróże astralne

To także telepatia i astralne podróże. Zatem większość świadomego społeczeństwa oczekuje od początku Ery Wodnika uderzeniowej fali zmian. Wnioskując po charakterze planety patronującej, czekają na przebłysk geniuszu jak u wynalazcy wielkiego dzieła lub czegoś równie niespodziewanego i spektakularnego. Jednak czy początek tej ery już nie nastąpił? Czy wszechobecne komputery, telefony i powietrze wypełnione różnymi sygnałami to nie jest właśnie to, czego pragnie Wodnik?

Symbolika żywej wody – idea i inspiracja

Upada to, co stare dzięki powszechności wyżej wspomnianych mediów i informacji, które można dzięki nim przekazać. I właśnie ta informacja, słowo kluczowe zresztą dla wszystkich znaków powietrznych, jest lepiej uchwycona na bardziej złożonym symbolu tego znaku.

Wodnika przedstawia się bowiem również jako mężczyznę, który klęczy na jednym kolanie, wspierając w ten sposób dzban z wylewającą się wodą. Jednak nie jest to zwykła woda, lecz woda żywa. Symbol rezerwuaru kosmicznej świadomości oraz bogactwa idei. Tym właśnie Wodnik chce obdarować ludzkość. Rozlewając po świecie swoje pomysły oraz poglądy pragnie zmieniać i inspirować.

Jeszcze więcej powietrza

W horoskopie nadchodzącego nowiu dominującym żywiołem będzie powietrze – nie tylko za sprawą dużej ilości elementów horoskopu w Wodniku, ale też ascendentu w znaku eleganckiej i lubiącej dyskusję Wagi oraz Marsa w rozgadanych i wesołych Bliźniętach.

Żywioł powietrza oznacza relacje społeczne, kontakt z innymi ludźmi, wolność i niezależność myśli, możliwości intelektualne, ale także drogę do wyższego poznania duchowego. Wzywa do jasności osądów i rozeznania.

W czasie z powietrzną dominacją na niebie powinniśmy bardziej interesować się innymi ludźmi i brać udział w rozmowach – w końcu każda opinia jest ciekawa. Powinniśmy także sporo czytać, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość pokarmu duchowego i intelektualnego. Prowadzenie dziennika może pomóc uporządkować swoje myśli i formułować osądy.

Mobilność powietrza przejawia się przede wszystkim w ich zdolnościach umysłowych oraz w poszukiwaniu nowej wiedzy, pomysłów, informacji i zadań intelektualnych. Charakteryzuje je różnorodność pomysłów i umiejętności komunikacji z każdym, na każdym poziomie.

Jakości znaku Wodnika

Powietrze Wodnika to wytrwałość (znak jakości stałej), implikuje skłonność do dokładnego poznania, pragnie alternatywy, ale na swoich zasadach. Ma również intuicyjną stronę. Bywa, że intuicja (Przeczytaj: Czy joga wpływa na rozwój intuicji?) jak ta dotyczy techniki lub nowych trendów.

Epoka powietrza i Era Wodnika (Koniec Ryb, początek Wodnika)

„Ichthys” w języku starogreckim oznacza „RYBA”. Jest to znak pierwszych chrześcijan – symbolizuje Chrystusa. Jest też jednym z najsłynniejszych akrostychów, czyli słów, które można utworzyć, biorąc pierwsze litery wyrazów ze zdania. Ichtys układa się z frazy Jezus Chrystus Bóg Syn Zbawiciel.

Jest to istotne dlatego, że odchodząca era była fazą Ryb właśnie. Jak łatwo zauważyć, ludzkość przechodzi zodiak odwrotnie, niż to jest w naturalnym rocznym cyklu.

Tak więc trwająca od dwóch tysięcy lat era chrześcijaństwa, zapoczątkowana pojawieniem się Gwiazdy Betlejemskiej i narodzinami Jezusa, dobiega końca. Głównymi jej cechami była ślepa wiara i ofiara, tak charakterystyczne dla zodiakalnych Ryb.

Przebudzenie – oświecenie a nów w Wodniku

Razem z Wodnikiem nadchodzi era oświecenia lub inaczej przebudzenia. Tak ważna dla tego znaku informacja dzięki globalizacji i cyfryzacji jest do zdobycia na wyciągnięcie ręki (Nie mamy wifi! Rozmawiajcie ze sobą).

Dzięki rozwojowi duchowemu telepatia i astralne podróże stają się coraz bardziej powszechne. Można być jednocześnie w Tu i Teraz oraz w innych czasach i przestrzeniach. Nie ma już tajemnic. Powoli znikają wszelkie tabu i konwenanse. Nadchodzi czas altruizmu, oryginalności i na pewno nieprzeciętności.

Pamiętasz te zamierzchłe czasy, kiedy kupując Windowsa albo film, dostawało się CD?
Albo gdy wolne zawody uprawiali tylko artyści? A może jesteś w stanie sobie przypomnieć te czasy, gdy nie było Instagrama, Facebooka, a Nasza Klasa świętowała triumfy popularności?

Czy wyobrażasz sobie, że Twoje dzieci będą wykonywać zawód, którego jeszcze nie ma?

Czy wyobrażasz sobie, że w ciągu najbliższych 10 lat zmienisz kilka razy drogę kariery?

A za 5 lat będziesz wykonywać zawód, który obecnie nie istnieje?

Czas nowiu w Wodniku to czas zastanowienia się nad tymi nawet najbardziej szalonymi pomysłami, nad najbardziej alternatywną alternatywą. Z jednej strony mamy niesamowity rozwój technologii, a z drugiej niesamowite zainteresowanie alternatywnymi formami edukacji, medycyny i rozwoju.

Gdzie widzisz szansę dla siebie?

Nów w Wodniku to jedynie przedsmak tego, co niebawem będzie mieć miejsce. Zatem dobrze się zastanów, jakie życie chcesz wieść, i do tego dostosuj swoje plany oraz przedsięwzięcia.

Najbliższy nów w Wodniku przyniesie Ci:

 • Chęć zmiany i działania na JUŻ
 • Natchnienia
 • Szalone pomysły
 • Inspiracje
 • Potrzebę kontaktu z innymi ludźmi
 • Niespodziewane sytuacje
 • Potrzebę wolności i uwolnienia
 • Znudzenie obecnym stanem rzeczy
 • Ochotę na coś nowego
 • Potrzebę rozwoju

Jak wykorzystać w sposób pożyteczny energię nowiu w Wodniku?

 • Poznawaj nowych ludzi (daj szansę ludziom spoza Twojej bańki).
 • Zajmij się / zainteresuj się polityką lub/i aktywizmem (jaka partia lub organizacja mogłaby być, choćby w teorii, dla Ciebie interesująca?).
 • Przejrzyj swoje dobra materialne (może coś warto oddać lub recyklingować albo przerobić).
 • Poczuj powietrze (wystaw się na działanie wiatru, wietrz mieszkanie, a może puść latawiec lub spróbuj lotu na paralotni).
 • Zaktualizuj technologię (może warto zapoznać się z nowymi technologiami np. sztuczną inteligencją), może spróbujesz przekonać się do nowych rozwiązań technicznych albo po prostu posprzątaj elektrozłom.
 • Stań się dziwny – spróbuj przejść ulicą z podniesioną ręką albo przeskakując na jednej nodze przez pasy (może ktoś na Ciebie popatrzy, może się uśmiechnie, a większość nawet nie zauważy). Niezwykle ciekawe ćwiczenie dla nieśmiałych.
 • Przeczytaj coś spoza swojej bańki np. gazetę dla wędkarzy, książkę o samolotach lub artykuł o czołgach.
 • Naucz się czegoś nowego!, np. nowych słów w innym języku albo nowej umiejętności.
 • Odkryj swoją wyjątkowość – co jest w Tobie wyjątkowe? Co potrafisz, czego inni nie potrafią? Możesz poprosić znajomych i rodzinę o feedback.
 • Co możesz robić w swoim życiu bardziej ekologicznie? Może materiałowe woreczki? Albo wpłacenie pieniędzy na organizację zajmującą się ekologią?
 • Napisz list do siebie z przyszłości (możesz ustawić opóźnione wysyłanie na gmailu albo wygooglać stronę Future Me).

Nów w Wodniku. Jak użyć tej energii do pracy z ciałem?

 1. Ćwicz w grupie lub na scenie.
 2. Poświęć uwagę wodnikowym częściom ciała, czyli łydkom, goleniom i kostkom.
  Wodnikową częścią ciała jest również szyszynka – zajmij się nią, możesz zacząć od dowiedzenia się, czym jest i gdzie się znajduje: Szyszynka, joga i regulacja snu

Wszystkiego dobrego na ten nów!


Masz ochotę na praktykę jogi w zgodzie z fazami księżyca? Nów w Wodniku to świetna okazja, by zaprzyjaźnić się z jogą – zająć się dolnymi pariami ciała, które przypisane są do znaku Wodnika.

I też idealnie się składa – mamy dla Ciebie Wyzwanie To the moon and back, które znajdziesz w Studio PortalYogi (platforma do praktyki jogi online). Wskakuj i zacznij rozwijać się poprzez praktykę jogi!

Karolina Gaworska

astrolog, nauczycielka astrologii, pielęgniarka.

Astrolog zajmująca się astrologią humanistyczną, medyczną i finansową.

Twórczyni unikatowych i pionierskich kursów rozwojowych z elementami astrologii. Autorka bloga „Jako w Niebie, tak i na Ziemi” oraz projektu „Dywinacja w służbie człowiekowi”, który ma na celu wykorzystywanie sztuk wróżebnych w doskonaleniu siebie. Najbardziej dumna ze zrozumienia i jednocześnie samodzielnego wyleczenia się z zespołu policystycznych jajników oraz insulinooporności, o czym opowiada w facebookowej grupie Harmonijne hormony.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.