Portal Yogi

Oddech Ujjayi Oddechem Jogi

Już pewnie zdążyłeś zauważyć jak ważny jest oddech podczas praktyki jogi i jak wiele odsłon może mieć ta podstawowa czynność życiowa.
Oddech jest dla nas tak naturalny, że w takcie wykonywania różnych czynności nie zwracamy na niego uwagi. Praktyka jogi pozwala nam zwrócić się w jego stronę, tak jakby oddech wołał „halo, tu jestem!”. Podczas wykonywania asan staramy utrzymywać się cały czas ten sam rytm oddechowy i natężenie dźwięku. Jest to proces bardziej uświadomiony aniżeli poza matą, w trakcie wykonywania codziennych czynności. To natężenie dźwięku oraz swego rodzaju kontrola wdychanego i wydychanego powietrza w praktyce asan i pranayamy jest nazywana oddechem Ujjayi.
Nauczyciele jogi bardzo często porównują ten dźwięk wdechu i wydechu do sposobu w jaki wypowiadamy literę h, chuchania na szybę czy odgłosu jaki wydajemy, kiedy chcemy ostudzić gardło po zjedzeniu ostrej papryczki chili. Jeżeli spojrzymy na ten proces z naukowego punktu widzenia, z oddechem Ujjayi mamy do czyniania wtedy, kiedy mięsień znajdujący się z tyłu i nieco poniżej gardła lekko się zamyka, przez co powietrze delikatnie muska ścianki gardła. Istotne jest, by dźwięk ten rezonował w gardle, a nie w nozdrzach.

Czemu oddech Ujjayi ma służyć?

Po pierwsze- zmniejszenie przepływu powietrza na wysokości gardła różnicuje ciśnienie w płucach, co jednocześnie wzmaga wymianę tlenu i krążenie krwi. Oddech Ujjayi podczas praktyki jogi zwiększa koncentracje, co sprawia, że praktykujący jest w stanie dłużej wytrzymać w pozycji. Pomaga uwolnić napięcie kumulujące się podczas wykonywania szczególnie tych trudniejszych asan. Oddech Ujjayi reguluje ciepłotę ciała. Tarcie powietrza w płucach i gardle generuje nagrzewanie ciała od środka, co można porównać do masażu wewnętrznych organów. Dzięki temu ciało jest bardziej przygotowane do wykonywania asan; ciepło sprawia, że rozciąganie staje się bezpieczniejsze, natomiast organy wewnętrzne mogą być oczyszczane z toksyn, które się w nich nagromadziły.
Z oddechem Ujjayi trzeba się zaprzyjaźnić, wsłuchać się w niego, jak w najlepszego nauczyciela. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci oswoić się z oddechem Ujjayi i zrozumieć jego mechanizm.
1. Usiądź w wygodnej dla siebie pozycji (może być to lotos, siad skrzyżny); niech plecy pozostają aktywne i wydłużone (nie opieraj ich o ścianę).
2. Zamknij oczy i zacznij obserwować swój oddech.
3. Następnie wyrównaj swój oddech, tak by wdech i wydech były równej długości ( niech wydech trwa na początku 3-4 sekundy; wydech tyle samo)
4. Koncentruj się na tym by utrzymać miękki, jednolity i nie „szarpany” oddech. Staraj się nie napinać ciała przy oddychaniu. Jeśli tak się stanie, może to oznaczać, ze Twoje wdechy i wydechy są za długi, co powoduje napięcie.
5. Spróbuj szeptać dźwięk „ha” z zamkniętymi ustami i pamiętaj by rezonował on w gardle.

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.