Portal Yogi

Jak nie odpuścić sobie praktyki jogi podczas świąt?

Święta – radosny czas, który najlepiej spędzamy z bliskimi. Uwielbiamy wybierać prezenty dla innych i wymyślać potrawy, które podbiją ich serca. Ale Święta to czas, kiedy możemy poświęcić więcej uwagi nie tylko rodzinie, ale… sobie. Rozmawiamy dziś z Magdą Bałdys, nauczycielką jogi w Internetowym Studio PortalYogi – o świętach, medytacji oraz zimowej praktyce jogi. 

Czy czas przed świętami spędzasz na pakowaniu prezentów, sprzątaniu i gotowaniu czy mimo wszystko nie omijasz swojej praktyki jogi?

Wiadomo, że nie omijam, ale z zewnątrz może się wydawać, że jednak omijam. Praktyka po prostu nie zawsze odbywa się na macie. Asany zdarzają mi się na leżąco, ewentualnie nieświadomie przyjmuję pozycję drzewa podczas gotowania w kuchni i obowiązkowo siddhasana w zasadzie zawsze, kiedy gdzieś siadam.
Kilka lat wstecz, świąteczny czas obowiązkowo dzieliłam z moją wierną matą, ale doszłam do wniosku, że gdy nie mogę spokojnie i bez szarpania rozłożyć się na sesję asan, po prostu zrobię coś innego. Oddycham, kontempluję – to można robić w trakcie jakiejkolwiek czynności (poza medytacją).
W Święta większość „obowiązków” mam już dawno odhaczonych, w domu pozostaje jedynie usunąć wierzchnią warstwę kurzu („posprzątać rynek” jak mawia moja mama) i zająć się tym, czego nie dało się zrobić wcześniej, czyli gotowaniem.
święta

Jakie asany polecasz szczególnie w tym zimowym okresie?

Mam podejście holistyczne, czyli polecam przynajmniej jedną asanę z każdej z grup. Sama uwielbiam te rozgrzewające, bo mam słabe krążenie i wiecznie zimne stopy oraz dłonie.

Z moich top na zimę wymieniłabym 7:

Chaturanga Dandasana – Kij Podparty w 4 Punktach

święta

Bakasana – Kruk

święta

Salabhasana – Pozycja Świerszcza

Salamba śirsasana – Stanie Na Głowie

święta

Dhanurasana – Łuk

święta

Urdhva Dhanurasana – Mostek

święta

Ardha Matsyendrasana – Korkociąg

święta

Twoje sposoby na święta w rytmie slow?

Generalna zasada jest prosta i każdy ją zna, jednak niewiele osób potrafi przełamać barierę „tak-wypada”. Wystarczy nie starać się uszczęśliwiać wszystkich na siłę. Łącznie z sobą. Ani życie ani Święta nie są idealne i moim zdaniem nie warto przesadnie się starać, bo efekt jest zazwyczaj gorszy. Zawsze ktoś dostanie nietrafiony prezent, a to się choinka przewróci i wytłuką się bombki, potrawa się przypali, ktoś powie coś głupiego przy stole… To jest dla mnie prawdziwa magia Świąt i szansa na celebrację trybu slow!

Jak nie odpuścić sobie praktyki jogi podczas Świąt?

Widzę na to dwa sposoby. Pierwszy to potraktować je jako zwykły czas. Święta powinny nieść wartość dodaną, a nie polegać na odpuszczeniu sobie wszystkiego (i tym samym rujnowaniu z trudem wypracowanych nawyków). Te wszystkie ozdoby, choinki, prezenty, wielkie porządki to jest coś ”ekstra” część rytuału, którego odprawianie ma nas przygotować, wprowadzić w odpowiedni nastrój do świętowania.
Drugi sposób polega na wybraniu w Święta innego rodzaju praktyki niż na macie. By nie denerwować swoich bliskich, którzy uznają, że w Święta nie wypada ci praktykować jogi – zamknij się w łazience na dłuuugą kąpiel, a część czasu poświęć na medytację albo sesję pranajamy. Albo wybierz dzień, w którym poświęcisz się służbie innym, oddając im cały swój czas. To uszlachetnia ciebie i jest świetną okazją do okazania bliskim (i nie tylko) pełnej miłości i empatii.
 


Nawet kilka minut praktyki jogi dziennie, poprawi Ci nastrój i jeszcze bardziej zrelaksuje w Święta. A jeżeli chcesz tuż po Świętach z pełnym zapałem wrócić na matę , to zaplanuj już teraz poświąteczny Detoks z Jogą! 
Już 27 grudnia startujemy z wyzwaniem, które odświeży Twój umysł, odmłodzi ciało i naładuje Twoje życie nową energią!
Kliknij TU i zaplanuj swój poświąteczny Detoks z Jogą w Internetowym Studio PortalYogi.

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.