Karolina Gaworska

Pełnia księżyca w Pannie – życie szyte na miarę

Już 07.03.2023 r. będzie miała miejsce pełnia w Pannie. To nas zachęci do zmian w postrzeganiu swojej kariery oraz ogólnie drogi życia. Słońce znajdzie się w znaku Ryb, a Księżyc w znaku Panny.

Pełnia księżyca w Pannie – komu to służy?

Pełnia księżyca będzie miała miejsce w Pannie. Archetypowo Panna uchodzi za najbardziej pracowity znak zodiaku. Słoneczne Panny przychodzą na świat wówczas, gdy na świecie jest najwięcej pracy, czyli gdy trwają żniwa, wykopki oraz robienie przetworów na zimę. W sposób genialny pokazuje to archetypowy sens tego znaku.

To pierwszy znak w zodiaku, który łamie freudowską zasadę przyjemności na rzecz obowiązku. Dziewica zodiaku słynie również ze swojej analityczności oraz zamiłowania do porządku. Panna jest znakiem ziemskim i zmiennym.

Stojące opozycyjnie do Księżyca w Pannie Słońce znajduje się w znaku Ryb. Z pozoru niewiele łączy mistyczne, czasem wręcz narkotyczne Ryby z obowiązkową i pragmatyczną Panną. A jednak! Łączy je między innymi jakość zmienna. Jakość ta genialnie dostosowuje się do okoliczności, skłonna jest niestety raczej płynąć z prądem, niż mu się aktywnie przeciwstawiać.

Dominanta jakości Panny w horoskopie wskazuje na osobę, która bardzo chętnie pomaga, ale sama nie do końca wie, co ma ze sobą i swoim życiem robić.

I taka postawa służby i oddania jest charakterystyczna dla osi Panna–Ryby.
Temat poświęcenia się i służenia będzie w trakcie tej pełni bardzo widoczny, a dla niektórych mocno dotkliwy. Bo czy faktycznie służymy, aby pomóc innym, czy aby zagłuszyć własne pragnienia? Czy pracując bez wytchnienia, robimy to dla wyższego dobra, poświęcając nasze, czy robimy to, aby ktoś nas pochwalił i docenił nasze starania?
Przesłanie jakie niesie pełnia Księżyca w Pannie jest nie tylko dla osób z mocnym archetypem Panny.

Panny nikt nie doceni, póki się sama nie doceni.

Ale gdybym przyznała, że robię to dla pochwały, to byłoby egoistyczne!
Mniej warte!

Co oni beze mnie poczną! Ktoś to musi zrobić! Pojawiają się głosy… Ale czy jest to prawda?

Siedź w kącie, znajdą Cię!

Niby tak, ale ile osób siedziało w kącie i nikt ich nie znalazł, choć to na ich barkach spoczywała cała firma. Firma, z której niezauważeni odeszli na emeryturę po 40 latach wiernej pracy i poświęceń. I nigdy nie doczekali się pochwały, na którą z coraz większym głodem czekali, stając się z roku na rok bardziej cynicznymi i zgorzkniałymi.

Teraz jest idealny czas, aby docenić siebie. Docenić drogę, którą się przeszło! Pracuję nad sobą – może nie jest idealnie, ale pamiętam, jak było jeszcze rok temu. Poznaję energię pieniądza – może nie mam miliona, ale już nie mam długów!

 1. Pomyśl o sobie dobrze!
 2. Zobacz, gdzie byłaś!
 3. Pogratuluj sobie!

O co chodzi perfekcyjnej Pannie – lekcje z archetypu

pełnia księżyca w pannie

Lekcja 1 – system wartości

Panna to szósty znak zodiaku. Chodzi w nim (i w jego fazie) o dokładną percepcję i rozróżnienie (analizę), staranne uporządkowanie, ocenę oraz jak najlepsze wykorzystanie zasobów. Panna uwielbia detale i wyczuwa drobiazgi, nawet jeśli dla innych wydają się one nieistotne. Przez swój perfekcjonizm gubi się w szczegółach i ma trudności, aby myśleć nieszablonowo.

W negatywnym scenariuszu może stać się wybredna, sterylna i małostkowa. Istnieje również niebezpieczeństwo, że poświęca się tylko życiu zewnętrznemu, widzialnemu, ignorując ukrytą drugą stronę („za życia”).

Tak oto możemy wywnioskować pierwszą lekcję archetypu Panny, a zarazem jedno z wyzwań tego nowiu, czyli stworzenie klarownego systemu wartości. Będzie on nie tylko kręgosłupem, ale i wskazówką w rozwoju i budowaniu siebie.

Lekcja 2 – żniwa wg pani perfekcyjnej

Panna, z łaciny virgo (dziewica), dawniej przedstawiana w charakterze dziewczyny z sierpem – symbolu zbiorów. To sugeruje interpretację znaku Panny jako odpowiedniego czasu na żniwa. Zbyt wcześnie zebrane ziarno zgnije, natomiast gdy zaczekamy ze zbiorem zbyt długo, kłos sam się otworzy, wysypując ziarno na ziemię.

W obu wypadkach dojdzie do czegoś, czego Panna nie znosi, czyli do marnotrawstwa. Zatem kiedy należy zebrać plon? Kiedy należy cieszyć się z tego, co się zebrało? Czy można już teraz, czy lepiej poczekać? A może dużo później będzie za późno i nie sprawi takiej radości? A może da się znaleźć balans między pracą a cieszeniem się z jej owoców? Szukaniu równowagi będzie sprzyjał ascendent w Wadze, w horoskopie nowiu wykreślonym na Warszawę.

joga i ajurweda

Lekcja 3 – ekspert od rzeczy mało ważnych

W trakcie tego nowiu, jak i całej fazy Panny warto się zastanowić, jak wygląda stosunek wkładanych w pracę wysiłków do efektów, jakie otrzymuję. Czy mój plon jest warty tego trudu? A może da się łatwiej i szybciej?

Panna bowiem jest mistrzem w strącaniu niewidocznych pyłów, krzątaniu się bez konkretnego celu i efektu oraz sporządzaniu list. Innymi słowy – fachowcem od straty czasu na rzeczy mało istotne i działania pozorne, które niestety kosztują czasem więcej wysiłku niż czynności celowe i efektywne. A co, jeśli pierwszy krok wcale nie musi być perfekcyjny?

A może czasem lepsze jest zrobione od perfekcyjnego?

Gdyż, jak wiemy, perfekcja nieistnieje…

 

joga online

Lekcja 4 – i kto Cię doceni?

Kolejne przesłanie Panny, mianowicie: NIKT Cię nie doceni, jeśli się sama nie docenisz. Nie czekaj na order od partii, to już nie te czasy. Nie czekaj, aż ktoś Cię zauważy, bo przykazanie ora et labora wypełniasz stukrotnie ponad normę.

Albo że jakość i tradycja obronią się same. To również nieaktualne. Nadmierna skromność i sztuczne uniżenie jeszcze nikomu nie przyniosło trwałych sukcesów. A czekając na to, że ktoś Cię odkryje, rozreklamuje, pokocha, możesz stracić całe życie. I się nie doczekać.

Bycie małą kokietką, która niby coś tam robi, ale nie wie, czy to dobre i ogólnie czeka w cichości, aż ktoś ją weźmie za rękę i zaprowadzi na szczyt, się nie opłaca. Gdyż zostanie szybko rozdeptana przez tych, którzy wiedzą, co potrafią, albo zatrudniona do robienia tego, na co ci zdecydowani i działający nie mają ochoty.

Kategoria Joga Lifestyle

Wnioski z lekcji pełni księżyca w Pannie

Idziesz? Czy czekasz? Co potrafisz dobrze robić? Z czego jesteś dumna? Za co Cię cenią? Zawsze jest ktoś, kto robi coś od Ciebie lepiej. Ale zawsze będzie też ktoś, kto robi coś gorzej. Z okazji nowiu zastanów się, co robisz ponadprzeciętnie dobrze?
„Samochwała!” – gdy to określenie przepływa Ci przez myśl, zastanów się, czy np. pracodawca ma wyczytać z oczu Twoje umiejętności?

Pełnia Księżyca w Pannie to idealny moment na refleksję!

Zwłaszcza, że ascendent pełni znajduje się w Lwie, co sprzyja kontemplacji siebie samego.
Weź kartkę, coś do pisania i dokończ zdania. Bez oceniania i bez zastanawiania się!

 1. Duma to…
 2. Ludzie dumni ze swojej pracy to…
 3. Ludzie zadowoleni ze swojej pracy…
 4. Nie należy mówić głośno o swoich sukcesach, bo…
 5. Gdy będę zadowolona ze swojej pracy, to…
 6. Gdy będę dumna z siebie i swojej drogi, to…
 7. Popatrz na to, co napisałaś. To Twoje podświadome przekonania.
 8. Czy to obiektywna prawda?
 9. Jak byś się czuła, gdybyś codziennie była z siebie dumna?
 10. Gdybyś była z siebie codziennie dumna i zadowolona, jak wyglądałyby Twoje relacje?
 11. Jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś była dumna ze swojego rozwoju?

Panna jako pracownik

Archetyp Panny mówi również o byciu pracownikiem: wydajnym, dokładnym, gorliwym. Czy zastanawiałaś się kiedyś, kim jest bogaty pracownik? Jak stać się atrakcyjną na rynku pracy? Tu z odpowiedzią znów przychodzi znak nowiu: sprawdzać pożądane na rynku umiejętności, uczyć się, dokształcać, poznawać języki i mieć pewność, że nawet w trudnej sytuacji będziesz mogła polegać na sobie.

Gdzie chciałabyś być za 10 lat zawodowo? Skonfrontuj siebie z umiejętnościami, jakie będą Ci do tego potrzebne, i do dzieła. Samo się nic nie dzieje. Wszechświat, owszem, wspiera, ale dopiero, gdy zrobisz pierwszy krok, to jest bowiem jasny sygnał i deklaracja z Twojej strony, że tego właśnie chcesz. Zatem powtórzę: najpierw działasz Ty, a później Wszechświat pomaga. Bo czekając na znaki lub aż coś się stanie, możesz utknąć w energii tego oczekiwania i niezdecydowania na bardzo długi czas.

A gdy nie wiesz, co chcesz robić? Tu przychodzi z pomocą astrologia i indywidualny horoskop będący zapisem talentów, wad i predyspozycji.

Po co to wszystko?

Astrologicznie Pannę kojarzy się z monotonną, nudną, ale i wymagającą dokładności pracą. Czyli wszystkim tym, co może jest mało podniecające, ale niezmiernie potrzebne. Każde zachwianie równowagi między surową pracą a doznawaniem chwilowej przyjemności nie jest dla nas dobre. Praca bowiem sprawia, że czujemy się potrzebni i możemy być dumni ze swoich osiągnięć.

Natomiast przyjemność dodaje smaku naszej egzystencji.

Osoby skupione jedynie na pracy prędzej czy później się wypalają i tracą sens. Stawiają sobie wówczas pytanie: i po co to wszystko? To ranne wstawanie, to staranie się… Po co? Skoro i tak nic z tego nie ma! Ale i druga strona jest nieszczęśliwa, albowiem żyjąc tylko pragnieniami, sprawiamy, że to one nami i naszym życiem rządzą. I gotowi jesteśmy położyć na szali wszystko, aby otrzymać chwilową przyjemność.

Rozwiązaniem jest, jak we wszystkim, złoty środek i balans.

Zapytaj siebie, w skali od 0 do 10 (gdzie 0 to nic, a 10 max.):

 1. Czy pozwalasz sobie na drobne i większe przyjemności w swoim życiu?
 2. Co możesz zrobić, aby wprowadzić w swoje życie więcej przyjemności?

Jeśli czujesz, że brak Ci silnej woli, to możesz zmodyfikować pytania.

Czasem do pokolorowania swojej codzienności wystarczy kawa w ulubionym kubku, wolny wieczór w SPA czy komedia.

Życzę Ci z całego serca, aby Twoje życie składało się z wielu wielkich i cudownych wydarzeń, ale prawdą jest, że to małe przyjemności i szczęśliwe momenty budują w dużej mierze nasze życie. Nie czekaj zatem na weekend, urlop, ślub, milion, nową pracę. Zrób sobie szczęście teraz!

śniadanie przed jogą

Najbliższa pełnia Księżyca w Pannie przyniesie Ci:

 • Chaos
 • Marzycielstwo
 • Ochotę na podsumowania, plany i zmiany
 • Zweryfikowanie efektywności Twojej pracy
 • Analizę dotychczasowego zajęcia zarobkowego
 • Szukanie naturalności i prawdziwości, głównie w sobie
 • Zawodową i/lub zarobkową frustrację
 • Chęć uporządkowania naszego świata
 • Rozkojarzenie
 • Szukanie sensu
 • Filozoficzno-religijne przemyślenia
 • Zmienność nastrojów
 • Płaczliwość i bliżej niezidentyfikowane smuteczki.

Pełnia Księżyca w Pannie – jak wykorzystać w sposób pożyteczny tę energię?

 1. Daj sobie wytchnienie.
 2. Zadawaj sobie egzystencjalne pytania.
 3. Marz! Policz ze skrupulatnością Panny swoje marzenia. Może już Cię stać na ten domek?
 4. Posprzątaj w domu, w szafach oraz dokumentach.
 5. Pracuj nad poczuciem własnej wartości.
 6. Planuj.
 7. Zrób gruntowną analizę swoich ambicji.
 8. Ufaj sobie (uwaga na manipulacje ze strony otoczenia).
 9. Znajdź źródło zawodowej i/lub finansowej frustracji.
 10. Popracuj nad przekonaniami dotyczącymi zarabiania i pracy (co, jeśli zarabianie może być lekkie i przyjemne? etc.)
 11. Twórz domowy budżet oraz planuj wydatki.
 12. Kup sobie kalendarz lub coś do organizowania swojego życia i planów.
 13. Zatrzymaj się i zobacz, jaką drogę już przeszłaś, i uciesz się!
 14. Zmień nawyki, szczególnie te dotyczące zdrowia i pracy.
 15. Zainteresuj się świadomym odżywianiem.
 16. Wrzuć na luz! Świat radził sobie bez Ciebie i poradzi sobie, gdy Cię znów nie będzie. Pociesz się swoim życiem i tym, że możesz doświadczać np. ciepłej kawy, miękkiego koca, szorstkiego kociego języka, dobrego jedzenia.
 17. Zaakceptuj chaos: informacyjny, emocjonalny i każdy inny. Postaraj się być spokojnym obserwatorem.
  Masz wpływ głównie na siebie. Co się stanie, gdy odpuścisz kontrolę i przestaniesz się martwić? (Jeśli chcesz, wypisz wszystko! Możesz podzielić też na to, co się stanie złego, a co dobrego).
 18. Bądź tu i teraz!
 19. Żyj w zgodzie ze sobą i naturą.

Jak użyć tej energii do pracy z ciałem?

Brzuch (szeroko pojęty) oraz stopy to astrologicznie wskazane części ciała do zauważenia w momencie tej pełni – brzuch dotyczy Panny, a stopy Ryb.

Panna w astrologii odpowiada za żołądek, jelita i wątrobę. Warto zatem poświęcić uwagę tej sferze naszego ciała. Może ciepły okład lub sesje jogi dedykowane mięśniom brzucha?

Dziewica zodiaku sprzyja doskonaleniu, zatem jeśli chcesz pogłębić szpagat albo doprowadzić jakąś asanę do niemal perfekcji, to jest na to genialny czas.

Życzę Ci udanej pełni Księżyca!


Masz ochotę na praktykę jogi w zgodzie z fazami księżyca? Pełnia księżyca w Pannie to świetna okazja, by zaprzyjaźnić się z jogą. Mamy dla Ciebie Wyzwanie To the moon and back, które znajdziesz w Studio PortalYogi (platforma do praktyki jogi online). Wskakuj i zacznij rozwijać się poprzez praktykę jogi!

joga księżycowa

Karolina Gaworska

astrolog, nauczycielka astrologii, pielęgniarka.

Astrolog zajmująca się astrologią humanistyczną, medyczną i finansową.

Twórczyni unikatowych i pionierskich kursów rozwojowych z elementami astrologii. Autorka bloga „Jako w Niebie, tak i na Ziemi” oraz projektu „Dywinacja w służbie człowiekowi”, który ma na celu wykorzystywanie sztuk wróżebnych w doskonaleniu siebie. Najbardziej dumna ze zrozumienia i jednocześnie samodzielnego wyleczenia się z zespołu policystycznych jajników oraz insulinooporności, o czym opowiada w facebookowej grupie Harmonijne hormony.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.