Karolina Gaworska

Pełnia Księżyca w Strzelcu, czyli mała encyklopedia świata antycznego

14.06.2022 roku będzie miała miejsce pełnia w Strzelcu. Zatem Słońce znajdzie się w znaku Bliźniąt, a Księżyc we wspomnianym już znaku Strzelca.

14.06.2022 roku będzie miała miejsce pełnia w Strzelcu. Zatem Słońce znajdzie się w znaku Bliźniąt, a Księżyc we wspomnianym już znaku Strzelca.

Pełnia w strzelcu – „Tylko koni żal…”

„Mała encyklopedia świata antycznego” tak oto opisuje patronujące znakowi Strzelca centaury: „Plemię dzikich istot, wyobrażanych w postaci pół ludzi, pół koni, zamieszkujących szczyty gór w Tesalii. Centaury oddawały się pijaństwu, podrywały kobiety i nimfy, polowały na dzikie zwierzęta. Na weselu Pejritoosa wszczęły zwadę z Lapidami i poniosły z nimi całkowitą klęskę”.

Nie bez przyczyny animalistyczną częścią centaura jest właśnie koń. To zwierzę służy ludzkości wiernie i wytrwale od tysięcy lat. Niejednokrotnie między jeźdźcem i rumakiem nawiązuje się szczególna, niedająca się z niczym porównać więź. Jednak to człowiek musi panować i kierować koniem. W innym wypadku zwierzęce instynkty w połączeniu z ogromną siłą wezmą górę. I to jest główne przesłanie dla Strzelców, osób o silnym Strzelcu lub mocnym IX domu. Musicie nauczyć się świadomie wykorzystywać energię części zwierzęcej. Jednak większość o tym zapomina i niczym mitologiczne centaury oddaje się uciechom życia najczęściej w bardzo gnuśny, nachalny i rubaszny sposób.

Ale i z drugiej strony, gdy zaprzęgamy naszą zwierzęcą część jedynie do jarzma, pługa czy kieratu, pozbawiając się dzikości, radości i wolności, tracimy ogromny fragment naszej natury. Konie idące równo w zaprzęgu czy pod siodłem są piękne, ale nawet nie w połowie tak wspaniałe i majestatyczne, jak wolne konie w galopie…

Patrząc na to symbolicznie, koń na wybiegu jest bezpieczny, jednak jak wielkie by to pastwisko nie było, to w końcu dotrze się do jego ogrodzenia…

Zastanów się

Z okazji nadchodzącej pełni w strzelcu chcę Cię zaprosić do zastanowienia się nad kilkoma zdaniami. Możesz nad nimi rozmyślać albo z kimś je przedyskutować:

 • Czym jest dla Ciebie wolność?
 • Co to oznacza, że jesteś wolna?
 • Gdy myślisz (symbolicznie) o bezpiecznym pastwisku, zastanawiasz się nad ucieczką? W nieznane i niebezpieczne, ale i bezkreśnie wolne…?
 • Co może być niebezpiecznego w wolności?
 • Jaka jest cena wolności?
 • Z czym Ci się kojarzy dzikość i zwierzęcość?
 • Co się stanie, jeśli sobie na obie te jakości pozwolisz?
 • Co może pójść wówczas nie tak?
 • Czym może skutkować wypieranie swojej dzikości i zwierzęcości?

W ramach tego ćwiczenia warto pooglądać filmy z udziałem koni w zaprzęgu, a następnie tych dzikich; psów domowych, a później coś o wilkach…

 • Czy oddając całą dzikość, nie tracimy czegoś? A może sami to oddajemy?
 • Czy jakiekolwiek zwierzę można udomowić w 100%?
 • A jeśli tak, to co to znaczy?
 • A jeśli nie – a człowiek też do tego królestwa należy – to co to oznacza dla nas?

„Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga. Łam, czego rozum nie złamie”

To cytat ze znanej wszystkim z lat szkolnych „Ody do młodości”, wiersza Adama Mickiewicza.

Terytorium cienia

Tak jak i zwierzęcość nad niektórymi przejmuje całkowicie kontrolę, a u innych jest spychana do cienia i krępowana (aby nie dała o sobie znać), tak samo bywa i z rozmachem, i poszerzaniem swojego (szeroko rozumianego) terytorium. Jedni wpadają od razu na pomysły globalne, choć może brak im funduszy, wiedzy i wszystkiego innego, ale od samego początku mają rozmach. Inni natomiast uporczywie trzymają się osiągniętego poziomu z obawami, spoglądając na zmieniający się świat.

Najbliższa pełnia będzie również genialnym czasem, aby przejrzeć się w archetypie Strzelca również pod tym kątem. Do czego serdecznie zachęcam.

„Młodości! ty nad poziomy. Wylatuj, a okiem słońca. Ludzkości całe ogromy. Przeniknij z końca do końca”. – Adam Mickiewicz „Oda do Młodości”

Z okazji tej pełni warto się zastanowić nad tym utworem. Co on dla Ciebie znaczy? Niekoniecznie rozważaj, co Mickiewicz miał na myśli, czy ile jest sylab w wersach, ale co to DLA CIEBIE znaczy? I co ze SOBĄ zabierasz?

„Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem”

Jeśli trudno jest Ci się połapać o co chodzi w fazach księżyca, zacznij tutaj: Przewodnik po fazach księżyca dla poczatkujących” lub pobierz fragment ebooka – klik w zdjęcie wyżej, aby nauczyć się podstaw.

Ekspansja

To jest hasło dla Strzelca, gdyż ceni on sobie wolność i niezależność. Nie chodzi tu tylko o podróże w znaczeniu dosłownym, ale i o patrzenie poza horyzonty myślowe. Poszukiwanie boskiego porządku świata. Rozwinięci przedstawiciele tego znaku władają świetnie językiem symboli i abstrakcji. Chętnie skłaniają się ku całkowitemu podporządkowaniu naturalnemu ładowi przyrody, poszukując jednocześnie wartości uniwersalnych, ponadczasowych i bezwzględnych.

Wartości społeczne górują dla niego nad potrzebami indywidualnymi, a cele dalekie nad łatwymi do osiągnięcia. Łucznik reprezentuje królestwo Ducha, więc bez wiary się nie obejdzie. Niekoniecznie chodzi tu jednak o religijność, lecz o osobiste poszukiwanie Absolutu lub zgłębianie tajników metafizyki albo filozofii. Jednak gdy Strzelec częściej myśli kopytną częścią ciała, przypomina bardziej groteskowego Don Kichota, zamęczając domowników i znajomych napuszonymi i niezbyt odkrywczymi przemówieniami. Niejednokrotnie wymaga również od bliskich wiary w jego nierealne plany.

Pełnia w strzelcu i dziki zachód

Dobrym sposobem na zrozumienie charakteru nadchodzącej pełni będzie obejrzenie jakiegoś westernu. Albowiem to w horoskopie obecnej pełni zaznaczone są wszystkie kopytne zodiaku. Księżyc w Strzelcu (Cowboy), Wenus w Byku (byk/krowa) oraz Mars w Baranie (baran/owca). Klimat Bonanzy gwarantowany. Dzięki filmom o Dzikim Zachodzie można łatwiej zrozumieć archetyp Strzelca, z jednej strony mówi o wolności, a z drugiej opowiada o potrzebie religijności, niczym postać z konserwatywnego stanu Ameryki.

A jeśli ktoś woli bardziej patriotycznie, to Józef Piłsudski był solarnym i marsowym Strzelcem. Obecna pełnia to dobry czas na zapoznanie się z jego biografią. Znając jego horoskop i rozumiejąc archetyp Strzelca, chyba teraz już nikogo nie dziwi fakt umiłowania przez niego swojego konia, Kasztanki.

Zraniony nauczyciel

Jednak zanim zdecydujemy, czego nie chcemy, i zastanowimy się, czego chcemy, zwykle potrzebujemy choć odrobiny czasu, którego sami sobie skąpimy (a presja społeczna też nie pomaga). I następują skoki z jednej beznadziejnej relacji w drugą jeszcze gorszą oraz wywody, że wszystkie kobiety są takie same i wszyscy mężczyźni też. A to nieprawda – to Ty się nie rozwijasz i w kółko spotykasz ten sam typ. I tak jest z wieloma kwestiami, nie tylko związkami.

Chiron znany był głównie ze swojej wybitnej znajomości nauk medycznych. Jednak była jedna rana, której nawet on, mimo swych olbrzymich umiejętności, nie potrafił wyleczyć. Okaleczenie to znajdowało się na jego własnej nodze.

Czy nie nasuwa Ci się od razu telewizyjny przykład wybitnego lekarza z chorą kończyną? Dokładnie, chodzi o doktora Hausa. Każdy uważny widz zauważył, że posiada on intuicję oraz wiedzę medyczną, ale i porusza się płynnie w wielu innych dziedzinach. Ponadto nie można odmówić mu charyzmy i poczucia humoru.

W trakcie nadchodzącej pełni w Strzelcu Chiron przebywający obecnie w znaku Barana będzie w ścisłej koniunkcji z Marsem, a zatem poza poszukiwaniem własnej chironiowej rany, warto również zastanowić się, czy nie boisz się swojej własnej mocy i działania?

Co, jeśli pozwalając sobie na dzikość, uwolnisz ogromne pokłady siły i energii? Co Cię w tym przeraża? Wolna wola? Konsekwencje? Jakich przekonań potrzebujesz, aby pozwolić sobie na korzystanie ze swojej mocy i dzikości oraz chętnie podejmować działanie?

Powyższe pytania warto sobie rozpisać.

Najbliższa pełnia w Strzelcu przyniesie Ci:

 • Potrzebę komunikacji i ruchu
 • Ochotę na wycieczki
 • Szukanie swojej mocy
 • Ogrom myśli i pomysłów
 • Przełączanie się z jednego tematu na inny i z jednego zajęcia na drugie
 • Roztargnienie
 • Brak precyzji
 • Dalekosiężne plany
 • Przemyślenia egzystencjalne.

Jak pożytecznie wykorzystać energię Księżyca w pełni?

 • Szukaj informacji i sposobu.
 • Próbuj swojego szczęścia i farta.
 • Pisz! Rozpisuj i planuj.
 • Wybierz się na wycieczkę.
 • Poszerz swoje horyzonty, np. przeczytaj artykuł lub całą gazetę z dziedziny, która Cię do tej pory zupełnie nie interesowała.
 • Rozmawiaj.
 • Puść swoje myśli… niech zaznają wolnego wybiegu… nie kontroluj ich i nie oceniaj…
 • Zabaw się! Taniec? Impreza? Albo chociaż jakiś dobry stand up.

Jak wykorzystać energię pełni w strzelcu do pracy z ciałem?

 • Polecam gry zespołowe.
 • Dynamiczne formy jogi.
 • Częścią ciała przypisaną Strzelcowi są uda i pośladki, zatem warto tym obszarom poświęcić czas tej pełni.
 • Skakać.
 • Tańczyć.
 • Jeździć konno lub chociażby te konie obserwować.

Chcesz dowiedzieć się, jak fazy księżyca PRAKTYCZNIE wpływają na nasze samopoczucie? Jaką praktykę jogi wybrać w nowiu, a jaką w pełni? Tego wszystkiego dowiesz się w wyzwaniu “To the moon and back”! Powiemy Ci, jak dobierać praktyki jogi oraz medytacji w zależności od cyklu natury.

joga księżycowa

Karolina Gaworska

astrolog, nauczycielka astrologii, pielęgniarka.

Astrolog zajmująca się astrologią humanistyczną, medyczną i finansową.

Twórczyni unikatowych i pionierskich kursów rozwojowych z elementami astrologii. Autorka bloga „Jako w Niebie, tak i na Ziemi” oraz projektu „Dywinacja w służbie człowiekowi”, który ma na celu wykorzystywanie sztuk wróżebnych w doskonaleniu siebie. Najbardziej dumna ze zrozumienia i jednocześnie samodzielnego wyleczenia się z zespołu policystycznych jajników oraz insulinooporności, o czym opowiada w facebookowej grupie Harmonijne hormony.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]