Portal Yogi

Ślizgające się ręce na macie do jogi: jak rozwiązać ten problem?

Każda osoba zaczynająca swoją przygodę z jogą zapewne spotkała się z tym problemem

Ślizgające się ręce na macie do jogi to problem każdego początkującego jogina. Z pewnością nie raz zastanawiałeś się też, jaką matę wybrać, żeby się na niej nie ślizgać. 

Na rynku jest szeroki wybór mat do jogi, są mniej lub bardziej antypoślizgowe, ale obawiam się że żadna z nich nie zapewni nam absolutnego braku poślizgu. Jak zatem zapobiec nadmiernemu ślizganiu się na macie? Mamy na to kilka sposobów:

Wybór odpowiedniej maty do jogi

ślizgające się ręce na macie

  • Raczej unikaj mat z PVC, skłaniaj się ku tym wyprodukowanym z kauczuku. Sam materiał powoduje już, że mata kauczukowa charakteryzuje się większą przyczepnością, niż maty z PVC.
  • Zawsze wybieraj matę oznakowaniem „antypoślizgowa„. To oczywiście nie zapewni, że nie będziesz się na macie ślizgać, ale jest większe prawdopodobieństwo, że tak będzie, niż wybierając matę pozbawioną tej cechy.
  • antypoślizgowe maty do jogi ma w swojej ofercie Joy in me. Mata składa się z bazy wykonanej z naturalnego kauczuku oraz z wierzchniej warstwy wykonanej z poliuretanu, co ma zapewniać jej bezkompromisową przyczepność.

ślizgające się ręce na macie

Ślizgające się ręce na macie: domowe sposoby

  • Przecieraj matę specjalnie stworzonym roztworem wody z solą. Pół litra wody + łyżeczka soli, dobrze wymieszaj, przetrzyj całą matę mokrą szmatką, a następnie drugą do sucha. Powtarzaj przez kilka kolejnych dni. Uważaj na maty kauczukowe, te nie lubią zbytnio wody i szmatka powinna być jedynie delikatnie wilgotna.
  • Kolejny roztwór zapobiegający ślizganiu się na macie to woda z octem. Zmieszaj wodę z octem w proporcji 50/50 i przemywaj matę wilgotną szmatką przez kilka kolejnych dni. Najlepiej połącz dwie powyższe metody ze sobą. Jednego dnia przemywaj matę roztworem z solą, drugiego roztworem z octem.
  • Wiele osób ślizga się też z powodu zbytniej potliwości dłoni czy stóp. Z pomocą mogą przyjść akcesoria takie jak: rękawiczki i skarpetki do jogi pokryte od spodu specjalną powierzchnią antypoślizgową.

Ślizgające się ręce na macie a technika

powitanie słońca co daje

Ślizganie się na macie to też nie tylko „wina maty”, ale czasem wiele zależy od techniki wykonywania danej asany.

Jeśli będziesz gotowy do wykonania danej pozycji i będzie ona wykonana prawidłowo, to nie będziesz się ślizgać. Po prostu ciężar ciała nie jest teraz ustawiony prawidłowo i mata do jogi nie jest temu winna.

Na przykład w pozycji Psa z głową w dół, wiele osób (przeważnie początkujących) ma problem z uciekającymi do przodu rękami.

ślizgające się ręce na macie pies z głową w dól

Warto się przyjrzeć czy dzieje się tak z racji zbyt śliskiej maty i czy być może należałoby popracować nad techniką.

Co ważne, osoby praktykujące dłuższy czas raczej nie mają tego problemu.

Co zatem zrobić, aby nie ślizgać się w pozycji psa?

  • Symetrycznie rozkładaj ciężar ciała na nogi i ręce – zbytnie opieranie ciężaru na rękach powoduje, że te zaczynają sunąć ku przodowi.
  • Dokładnie dociskaj całe dłonie i palce dłoni do maty – palce dłoni powinny być rozłożone jak najszerzej.
  • Rotuj ramiona na zewnątrz – tak, aby łopatki odsunęły się od siebie, pozwoli ci to prawidłowo ustawić ciało w pozycji.
  • Przede wszystkim pamiętaj, że na początku większość mat jest śliska. Z czasem, przy odrobinie silnej woli, nabierają takiej przyczepności jakiej sobie życzysz

I oczywiście: praktykuj jak najwięcej. Nie od dziś wiadomo, że czym więcej praktyki, czym więcej potu, który zmywa fabryczną powłokę z maty, tym mata bardziej przyczepna.

banner mini blog Internetowe Studio PortalYogi

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]