Portal Yogi

Wchodząc Na Matę, Zostaw Cały Bagaż Doświadczeń Poza Nią

„Podstawa to stopa. Uwolnij ją!” Zacznijmy od pierwszych zajęć jogi. Zastanawiasz się dlaczego przed ich rozpoczęciem nauczyciel prosi Cię o zdjęcie skarpet, nie wspominając już o butach, które wkładasz odruchowo wybierając się na różnego typu zajęcia sportowe? Jak już pewnie zauważyliście, w jodze nic nie dzieje się bez przyczyny.
uklad stopy w jodze
Wchodząc na matę, zostawiasz cały bagaż doświadczeń poza nią, po to by być tu i teraz. A stopy właśnie, biorąc na siebie całe brzemię i ciężar Twojego ciała, potrzebują uwolnienia i szczególnej uwagi już od pierwszego kontaktu z matą. Budowa ciała niczym nie różni się od budowy domu- budując dom dobrze jest pomyśleć o jego fundamentach.
A cóż innego stanowi fundament naszego ciała jak nie stopy?
Są one wspaniałym wynalazkiem, ale ciągle niedocenianym i niedowartościowanym. Przeważnie dzieje się tak, że trzymamy je w zamknięciu przez cały dzień, a wieczorem skazujemy je na piękne, choć zupełnie nieterapeutyczne szpilki. Dzięki praktyce jogi pozwalamy im odetchnąć, a także skupić się na ich istocie.
Istotnie, to jak stoimy na stopach wpływa na kolana, biodra i kręgosłup. Stopa zbudowana jest z dwudziestu sześciu wzajemnie oddziałujących na siebie kości. Stanowią one ¼ wszystkich kości ludzkiego szkieletu.
Imponujące.
Dlatego też stopy przy styku z podłożem tak łatwo się do niego dopasowują. W praktyce jogi z reguły ćwiczymy na płaskim podłożu, dzięki temu możemy skupić się na prawidłowym rozmieszczeniu ciężaru na stopach. Jedna z podstawowych pozycji jogcznych- Tadasana- pozwala na znalezienie i odpowiednie rozłożenie ciężaru na stopach, to jest, pomiędzy nasadami palców i pięty oraz na wewnętrzne i zewnętrzne krawędzie stóp. Natomiast rozszerzając i wyciągając palce stóp (jak wachlarz) wzmacniamy całe stopy, odżywiamy je i stymulujemy.
Taka praca sprawia, że wykonywanie kolejnych asan jest stabilniejsze, niejako „zakorzenione w macie” co pozwala nam na pełniejszą pracę nad innymi częściami ciała. Według medycyny wschodniej starzenie ciała zaczyna się od stóp. Dlatego dbajmy o nie, nie tylko w trakcie praktyki jogi, ale także poza nią. Nośmy wygodne buty, szpilki wkładajmy tylko w sytuacjach wyjątkowych. A w domu? Tylko na boso!

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.