Portal Yogi

Współczesna Joga – Idzie Z Duchem Czasu Czy Się Zatraca?

Burzliwa dyskusja na temat tego czym jest joga i jej związku z religią czy duchowością toczyła się jakiś czas temu w polskich mediach. Joga idzie z duchem czasu, przyjmuje różne oblicza – to dobrze czy nie? Przeczytaj artykuł, który ukazał się na łamach Wysokich Obcasów i powiedz nam – jak Ty uważasz?
Joga współczesna

W nowym londyńskim studiu jogi należącym do Jane Kersel i Tima Goulleta posążków Buddy i dymu kadzidełek nie uświadczysz ani na lekarstwo. Nikt nie wypowiada egzotycznie brzmiących słów „namaste”, ani „om”. Dziwne terminy z sanskrytu opisujące pozycje jogi zastąpiono prostymi nazwami z języka potocznego, albo nawet imionami bohaterów kreskówek. Jak by nie patrzeć, nie jest to tradycyjna joga.
Goullet, osteopata, i Kersel, nauczycielka jogi, samodzielnie opracowali metodę Shed (ang. – „zrzuć z siebie”, „pozbądź się”, a jednocześnie skrót od pierwszych liter słów simplify – uprościć, heal – koić, empower – dać siłę, detox – odtruć) w nadziei, że ich zajęcia przyciągną osoby, które na lekcje tradycyjnej jogi by się nie zdecydowały.
Zdaniem Jane Kersel, tysiącletnie pozycje jogi nie odpowiadają potrzebom ciała człowieka żyjącego we współczesnym świecie i obarczonego współczesnymi chorobami cywilizacyjnymi. Chodzi głównie o różne przypadłości kręgosłupa będące wynikiem czasu spędzonego przed ekranem komputera.
Ponadto twórcy metody uważają, że nie wszystkim odpowiada duchowy wymiar tradycyjnehj jogi. Chodziło im o stworzenie zajęć, które byłyby przyjemne i nie stawiały niemożliwych do spełnienia wyzwań osobie o przeciętnej kondycji fizycznej.
Z ich badań wynika, że 90 proc. uczestników zajęć jogi to ludzie, którym przede wszystkim chodzi o szczupłą sylwetkę.
To nie pierwsza próba uproszczenia jogi dla zachodniego adepta. Zajęcia opracowane przez Bikrama Choudury’ego na przykład, bardziej przypominają aerobic, mimo że polegają na przybieraniu niektórych z tradycyjnych pozycji jogi. Tempo i towarzysząca im muzyka sprawia, że z duchem jogi nie mają one wiele wspólnego.
Próby uproszczenia jogi spotykają się z krytyką tradycjonalistów, którzy oskarżają eksperymentatorów głównie o zbytnią komercjalizację i seksualizację starożytnej dyscypliny. Puryści twierdzą, że joga jest nie tylko gimnastyką lecz drogą życia i sprowadzanie jej do rzeźbienia sylwetki jest świętokradztwem.
Tylko co począć z faktem, że 90 proc. uczestników zajęć na Zachodzie właśnie po to na nie przychodzi?

A po co Ty praktykujesz jogę?
Źródło: Wysokie Obcasy

Portal Yogi

Praktykuj jogę gdzie chcesz i kiedy chcesz

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.