Zapytaj nauczycielkę jogi… cz. 14: Zakwasy po praktyce jogi

Ostatnio dopadły mnie zakwasy po praktyce jogi. Ból odczuwam w całym ciele, a szczególnie w odcinku lędźwiowym. Mam słabe mięśnie i nie jestem w stanie dalej praktykować. Co powinnam zrobić? Jakie asany mi pomogą, a jakich unikać? 

Użytkowniczka Internetowego Studia PortalYogi www.portalyogi.pl

Zakwasy, które doskwierają nam po praktyce jogi czy innej aktywności fizycznej, są sygnałem, że ćwiczenia są nam potrzebne, ale w mniejszej intensywności. W pierwszej fazie należy poczekać, aż ból przejdzie, a zakwasy się złagodzą. Najlepszą i najszybszą metodą na pozbycie się zakwasów jest ruch! Oczywiście spokojny i nastawiony na łagodne rozciąganie.

Blokady dolnego odcinka pleców to problem wielu osób. Z jednej strony to dobrze, ponieważ wtedy kręgosłup jest bardzo stabilny, ale z drugiej nadmierne napięcia mięśni w tym obszarze powodują osłabianie innych mięśni. Jednocześnie same stają się coraz bardziej podatne na urazy z powodu permanentnego napięcia.

Dlatego uwalnianie blokad jest PROCESEM, w dodatku długotrwałym. Z jednej strony to dobrze, ponieważ zbyt szybkie rozluźnianie blokad z jednoczesnym osłabieniem całej struktury stabilizującej kręgosłup może mieć konsekwencje w postaci urazów i bólu. Dlatego najlepiej uzbroić się w cierpliwość. 

1. Asany wzmacniające rdzeń ciała

Pawanmuktasana

Urdhva Prasarita Padasana – Powstarzamy od 5 do10 oddechów na jedną stronę z unoszeniem tylko jednej nogi na raz. Jeśli to powoduje ból w dole pleców, można unosić ugiętą nogę i drugą nogę zamiast kłaść płasko na podłodze, zostawić ugiętą. Na koniec unosimy obie nogi do góry, trzymamy w pozycji od 5 do 10 oddechów.

Jathara Parivartanasana –  Powtarzamy 5 razy na jedną stronę, z nogami ugiętymi. Przenosząc nogi na boki aktywujemy mięśnie brzucha. Po 5 powtórzeniach należy opuścić wyprostować nogi i pozostać na kolejne 5 oddechów. 

2. Asany rozluźniające odcinek lędźwiowy

Balasana

Bitilasana/Marjaryasana – koci i krowi grzbiet

W Internetowym Studiu PortalYogi znajdziesz również sesję, które wzmocnią Twój odcinek lędźwiowy i pomogą zniwelować ból:

  1. Śpij Wygodnie – Wieczorna Joga Kręgosłupa
  2. Szybka Ulga Dla Odcinka Lędźwiowgo Kręgosłupa
  3. Poranna Joga Dla Kręgosłupa i Stawów

Pamiętaj, aby praktykować powoli według swoich potrzeb. Rozciągaj i wzmacniaj mięśnie brzucha, ud i całego ciała, aby odcinek lędźwiowy mógł odpowiednio pracować.


Ten wpis jest cześcią serii pytań i odpowiedzi na temat praktyki jogi, na które odpowiada Magdalena Bałdys – instruktorka proawadząca w Internetowym Studiu PortalYogi. Aby móc osobiście porozmawiać w Magdą na Grupie Konsultacyjnej PortalYogi, dołącz do nas dzisiaj!

> Załóż konto na Internetowym Studiu PortalYogi <<O autorze

Magdalena Bałdys
Joginka, certyfikowany instruktor Hatha Jogi, naucza również w duchu Ashtanga Vinyasa i Vinyasa Krama (tajniki tych technik zgłębia w Studio Jogi Izabeli Raczkowskiej, gdzie do niedawna uczyła). Przede wszystkim wieloletni praktyk, ale nie liczy dokładnie stażu, ponieważ uważa, że najważniejsze to stale pojawiać się na macie i doświadczać! Pierwotnie joga była dla niej narzędziem do rehabilitacji wrodzonej wady biodra i metodą na utrzymanie świetnej kondycji. Dopiero później bardziej świadoma, ukierunkowana praktyka pojawiła się w jej życiu z wewnętrzej potrzeby- pomaga zrównoważyć ciemne strony charakteru, uczy dostrzegać i pokonywać swoje słabości oraz panować nad emocjami.

Z wykształcenia architektka, z zamiłowania twórczyni biżuterii, żeglarka, pasjonatka literatury, niepoprawna azjofilka. Obecnie, całą duszą i ciałem matka malutkiego Mikołaja, która z wielką pasją wraca do regularnej praktyki po chwilowej przerwie.

Inne artykuły tego autora