Jest to delikatna praktyka, która koncentruje się na statycznych pozach. Tempo praktyki jest raczej wolne, przejścia z pozycji do pozycji nie są tak dynamiczne jak w przypadku vinyasy.
Hatha joga to praktyka równoważąca ciało i umysł. „Ha” reprezentuje aspekt słońca i symbolizuje energię życiową. „Tha” reprezentuje aspekt księżyca i symbolizuje wycofanie zmysłów i skierowanie uwagi do środka.
Hatha joga obejmuje ćwiczenie pozycji fizycznych i technik oddechowych, dodatkowo sesje często kończy się krótką medytacją, koncentracją do wewnątrz. W trakcie zajęć otrzymasz wskazówki jak prawidłowo wykonywać asany i wielokrotne przypomnienia o właściwym oddechu. Mimo, że praktyka jest subtelna nadal może stanowić psychiczne i fizyczne wyzwanie.
TAK: z uwagi na wolne tempo i nacisk na technikę wykonywania asan świetnie nadaje się dla osób początkujących. Sprawdza się także u osób po kontuzjach a także seniorów. Może być również pomocna dla każdego, kto ma problemy z koncentracją, ponieważ za sprawą instrukcji nauczyciela wciąż wraca się do „tu i teraz”.
NIE: dla osób niecierpliwych i żywiołowych, potrzebujących intensywnego wysiłku fizycznego.
Koncentracja na technice. Dostaniesz wiele wskazówek, które pomogą ci lepiej zrozumieć cel każdej asany i swoje ciało. Nauczyciel najpierw ogólnie przedstawi wygląd asany a następnie będzie opisywał w szczegółach jak powinna być ułożona każda część ciała tak, aby uaktywnić właściwe grupy mięśni.
Wolne tempo daje czas na ułożenie się w pozycji, odkrycie jak niewielkie zmiany czy modyfikacje wpływają na ciało i umysł.
Wykorzystanie technik oddechowych. W trakcie wykonywania asan nauczyciel wielokrotnie przypomina o głębokim i miarowym oddechu, jednak hatha joga korzysta z różnych technik oddechowych. Większość zajęć rozpoczyna się prostą pranajamą lub kilkuminutową koncentracją na oddechu. W ten sposób umysł zwalnia a praktyka asan staje się bardziej skupiona i świadoma.
Techniki oddechowe hatha jogi sięgają do I wieku, znaleźć je można zarówno w tekstach buddyjskich jak i hinduistycznych, jednak dopiero w XV wieku zostały opracowane wskazówki dotyczące prawidłowego wykonywania asan, pranajamy a także mudr (gestów rąk wykorzystywanych w medytacji). W XIX wieku została przywieziona do Ameryki jako praktyka duchowa. A w latach dwudziestych XX wieku zaczęto łączyć asany z innymi ćwiczeniami fizycznymi. W latach 70 tych joga zyskała popularność wśród subkultury hippisów, którzy zaczęli wyjeżdżać do Indii w poszukiwaniu ścieżki rozwoju duchowego. W tym samym czasie na Zachodzie hatha joga została spopularyzowana jako forma aktywności fizycznej z umniejszeniem jej duchowego podłoża.
Dziś hatha joga jest popularną praktyką służącą zdrowiu psychicznemu i fizycznemu.
Sprawdź jak wyglądają sesje Hatha Jogi w Internetowym Studio PortalYogi