Praktyka ta ma na celu otwarcie i rozluźnienie ciała poprzez pasywne utrzymywanie pozycji przez dłuższy czas (od kilku do kilkunastu minut, nawet do 20 lub dłużej). Dzięki temu wszystkie tkanki zostają odżywione i zregenerowane.
Joga restoratywna to znaczy regeneracyjna. Ma na celu przywrócić energię, odżywić ciało i uspokoić umysł. Jednym słowem pozwala odpocząć. Pozycje najczęściej wykonywane są z użyciem pomocy takich jak klocki do jogi, koce czy krzesło, dzięki ich zastosowaniu utrzymanie pozycji jest bezwysiłkowe.
Praktyka restoratywna podkreśla medytacyjny aspekt jogi – dużo uwagi poświęca się oddechowi i obserwacji przychodzących doznań i odczuć. Kiedy ciało wchodzi w stan odprężenia, umysł także uwalnia się od napięć. Dodatkowo praktyka pomaga wzmocnić tkanki łączne i zmniejszyć ból mięśniowo-szkieletowy.
TAK: ta łagodna i niskoenergetyczna praktyka jest odpowiednia dla szukających wyciszenia i relaksu. Jest doskonałym dopełnieniem bardziej aktywnych praktyk, idealna przed snem. Będzie odpowiednia dla osób wyczerpanych, potrzebujących odpoczynku. Idealna dla osób starszych, z ograniczeniami ruchowymi, zestresowanych i potrzebujących regeneracji po treningu.
NIE: dla osób szukających odprężenia w intensywnej aktywności fizycznej oraz stroniących od wysiłku, niechętnie podejmujących aktywności fizyczne
Statyczna. Gdy praktykujący układa się w wygodnej pozycji, zostaje w niej bez ruchu.
Akcesoria służą do tego, żeby wygodnie podeprzeć ciało, dzięki czemu możliwe będzie całkowite rozluźnienie mięśni w pozycji.
Długi czas utrzymania pozycji = mała liczba asan na sesję. Co oznacza, że podczas godzinnej sesji jogi restoratywnej wykonasz tylko kilka asan, około 4-6.
Do praktyki poza matą potrzebne będą także kostki do jogi, koce, pasek, wałki, a nawet krzesło. Joga restoratywna opiera się na pozycjach siedzących i leżących z wykorzystaniem podpór dla zmniejszenia napięcia w ciele. Podczas praktyki nie koncentrujemy się tyle na ułożeniu ciała i aktywacji mięśni, co oddechu i obserwacji pojawiających się myśli i odczuć. Można ćwiczyć w skarpetach aby utrzymać ciepłotę ciała.
Joga restoratywna często myli się z jogą yin. Mimo wielu podobieństw, zasadniczo różnią się między sobą, o czym przeczytasz w artykule Sztuka relaksu na 2 sposoby.
Sprawdź jak wyglądają sesje Jogi Restoratywnej w Internetowym Studio PortalYogi