Siła Życiowa Ukryta w Diecie Jogicznej: Co Jeść, a Czego Unikać

Wszystko co jemy, jest pokarmem dla naszej duszy. Jogini wierzą, że jedzenie wpływa na pranę (siłę życiową), która stymuluje nasze ciało i przynosi nam zdrowie i energię. Dlatego żywność, którą wybieramy odzwierciedla poziom naszego świadomego rozwoju. Dyscyplina jogi proponuje dietę wegetariańską, która ułatwia rozwój sattwy. Sattwa jest cechą/stanem dobroci, miłości i pokoju między wszystkimi istotami.
joga dieta
Dietetyka hatha-jogi wyróżnia pokarmy sattwiczne i radżasowe. Pokarmami radżasowymi są potrawy mocno spieczone, ostro przyprawione, alkohol i mięso. Ich spożywanie prowadzi do fizycznego i psychicznego rozkojarzenia i powoduje choroby. Natomiast pokarmy sattwiczne dają żywotność, siłę i zdrowie, i przyczyniają się do rozbudzenia życia umysłowego. Wpływają też korzystnie na zachowanie równowagi psychicznej i ułatwiają koncentrację.
Podstawą sattwy jest koncepcja ahinsa (nie krzywdzenie). Dieta sattwiczna pozwala więc uniknąć jedzenia, które wymaga zabijania lub krzywdzenia zwierząt. Dlatego jogiczne podejście do jedzenia realizowane jest poprzez wybór takich produktów, które mają pozytywny wpływ na ciało i umysł i jak najmniejszy destrukcyjny wpływ na środowisko i inne istoty żyjące.Dieta sattwiczna opiera się na świeżym, nieprzetworzonym i lekkim pożywieniu, które łatwo się przyswaja i szybko trawi. Dostarcza naszemu organizmowi „paliwa” z pierwszej ręki, z samego początku „łańcucha pokarmowego”, pochodzącego od roślin, które z kolei czerpią je bezpośrednio od słońca, źródła wszelkiego życia.
Według dietetyki jogi każde pożywienie ma określoną skalę wibracji energetycznych. Im wyższe wibracje, tym większa wartość odżywcza danego pokarmu. Świeży sok z owoców ma skalę wibracji taką samą jak kolor ultrafioletowy, natomiast mięso jest w skali wibracji niższej od podczerwonej.

Jedzenie polecane w diecie jogicznej:

1. Owoce (duża ilość!)
2. Wszystkie warzywa, z wyjątkiem cebuli i czosnku
3. Ziarna zbóż, zwłaszcza owsa, pszenicy i ryżu
4. Fasola, tofu
5. Mleko, sery
6. Oleje pochodzenia roślinnego (olej sezamowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek)
7. Orzechy (nie solone), kiełki
8. Herbaty ziołowe, woda z cytryną
9. Słodkie przyprawy (cynamon, kardamon, bazylia, kurkuma, imbir, kminek, koper włoski, mięta)
10. Jedzenie przygotowywane z miłością J

Jedzenie, którego należy unikać w diecie jogicznej:

1. Mięsy i ryby, jajka
2. Pokarmy przetworzone, jedzenie tzw. śmieciowe
3. Tłuszcze zwierzęce
4. Potrawy smażone
5. Jedzenie z puszki (konserwy), z wyjątkiem owoców i warzyw z puszki
6. Biała mąka, biały cukier
7. Pikantne jedzenie
8. Długo gotowane produkty, żywność z mikrofali
9. Alkohol i papierosy
10. Jedzenie spożywane w pośpiechu; przejadanie się.

PortalYogi to jedna z największych platform wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji na temat jogi w Polsce. Powstała, aby pomóc Ci praktykować jogę bezpiecznie i efektywnie w domowym zaciszu. Samo Internetowe Studio PortalYogi, to efekt współpracy z czołowymi polskimi instruktorami jogi, którzy uczą jogi online.

Polecane Artykuły

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej jogowej społeczności. Otrzymasz od nas darmowe materiały pomocne w praktyce jogi, cotygodniową inspirację oraz ekskluzywny dostęp do jogowych wydarzeń oraz promocji.