Aga Hamerska

Olej sezamowy – właściwości i zastosowanie

Olej sezamowy jako super uzdrowiciel, jest jednym z najczęściej używanych produktów w ajurwedzie. W tym artykule znajdziesz najczęstsze, z punktu widzenia ajurwedy, zastosowanie oleju sezamowego.

Właściwości i zastosowań tego drogocennego płynu jest tak wiele, że spokojnie można na ten temat napisać pracę, choćby dyplomową. W tym artykule znajdziesz najczęstsze, z punktu widzenia ajurwedy, zastosowanie oleju sezamowego. Ale zacznijmy od początku czyli od.. ziaren sezamu.

To właśnie one są małym skarbem, który posiada ogromną moc.

Są o tyle cenne, że nawet mitologia hinduska określa je symbolem szczęścia i nieśmiertelności. Te małe ziarenka są potężnym magazynem wielu wartości odżywczych oraz błonnika.

Nasiona sezamu zawierają dwie substancje chemiczne zwane sezaminą i sezamoliną. Obecność tych związków pomaga m. in. w kontrolowaniu cholesterolu czy wysokiego ciśnienia krwi. Ponadto zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworu oraz wpływają korzystnie na organizm podczas leczenia choroby nowotworowej.

I to właśnie z nasion sezamu wytwarza się olej sezamowy, który jest prawdopodobnie najstarszym olejem pozyskiwanym przez ludzkość. Jest on źródłem wielu wartości odżywczych, posiada działanie detoksykujące i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów. Ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.

Olej sezamowy posiada wiele zastosowań.

 

olej sezamowy

Jest także dobrym źródłem minerałów, żelaza, wapnia, magnezu, miedzi, kwasu krzemowego i fosforu.

Ponadto olej sezamowy jest skutecznym produktem kosmetycznym, który leczy problemy skóry oraz wpływa korzystnie na kondycję włosów.

Ponad 90% zabiegów ajurwedyjskich wykorzystuje olej sezamowy jako produkt bazowy.

Warto stosować go na skórę głowy jeśli chcemy zapobiec przedwczesnemu siwieniu, uchronić się przed wypadaniem włosów i przyspieszyć ich wzrost czy zachować ich blask.

Ponadto olej sezamowy używany jest od tysięcy lat w celu naturalnego wyeliminowania toksyn z organizmu (Ama). Jest skutecznym sposobem na codzienną detoksykację organizmu. Zabieg polega na ssaniu oleju sezamowego (oil pulling) przez kilka minut a następnie wypluciu tłuszczu. Po usunięciu oleju z jamy należy kilkakrotnie, dokładnie ją przepłukać i umyć zęby. Dzięki temu pozbywamy się toksycznych substancji, które się w niej zgromadziły. Wcześniej dobrze jest usunąć nalot obecny na języku a dopiero po tym przystąpić do procesu ssania oleju. Dobrzy znawcy ajurwedy potrafią po kolorze nalotu oraz jego umiejscowieniu na języku zdiagnozować zaburzenia poszczególnych organów, nierównowagę czy chorobę.

Dlaczego zabieg ssania oleju jest tak ważny?

 

Wiele badań pokazuje silny związek pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a chorobami ogólnoustrojowymi. Według ajurwedy większość chorób zaczyna się właśnie w jamie ustnej. To przez nią każdego dnia docierają do organizmu rozmaite bakterie, wirusy czy grzyby.

Jeśli te mikroorganizmy dostaną się do krwi, mogą wywołać stan zapalny czy infekcję. Ssanie oleju przyciąga te wszystkie szkodliwe substancje, blokując im drogę do organizmu. Poza tym proceder olejowy pomaga w dbaniu o higienę ustną, wzmacniając zęby oraz chroniąc dziąsła przed krwawieniem.

Odżywczy, uspokajający i rozgrzewający charakter sezamu sprawia, że jest to idealny olejek do masażu ciała. Jest on uniwersalny dla wszystkich dosh, niemniej jednak najwięcej korzyści odniesie osoba z nierównowagą doshy Vata, która z natury jest chłodna i „rozbiegana”.

Warto wprowadzić do codziennej rutyny automasaż olejem sezamowym ( Abhayanga). Poświęcenie czasu na wykonanie Abhyangi jest aktem uszanowania ciała i ducha oraz traktowanie go z troską, na jaką zasługuje. Jest to również sposób na utrzymanie optymalnego zdrowia i równowagi. Skóra jest zarówno tarczą ochronną, jak i bramą do odżywiania ciała.

Automasaż poprawia krążenie, stymuluje funkcje narządów, pomaga w detoksykacji organizmu i poprawia sen. Ma również wiele innych korzyści, takich jak spowolnienie procesu starzenia, odżywianie skóry lub zapobieganie urazom. Jest to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na gładką i promienną skórę.

Właściwości i zastosowań oleju sezamowego jest nieskończenie wiele.

Jedno jest pewne .. to najlepszy sprzymierzeniec w dążeniu do lepszego zdrowia.

Aga Hamerska

Miłośniczka jogi, medycyny naturalnej, zdrowego odżywiania i podróży.

Ukończyła Kurs konsultanta Ajurwedy wg programu opracowanego przez dr Partapa Chauhana – jednego z najlepszych lekarzy ajurwedy w Indiach i założyciela renomowanego instytutu Jiva Ayurveda . Cały czas poszerza zakres swojej wiedzy. Ponadto prowadzi m. in. wykłady z zakresu Ajurwedy. Jej pasją jest masaż ajurwedyjski, gdyż dzięki niemu ma możliwość od razu wpłynąć na lepszy stan zdrowia, samopoczucia i wyglądu

Polecamy

Artykuły, które mogą Ci się spodobać.

[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]